Kojarzona z mrocznymi zamczyskami i mrożącymi krew w żyłach historiami o wampirach Transylwania może oczarować swym pięknem. W ostatnich latach stała się jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów krain na terenie Rumunii, a wyprawy na jej teren cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego?
Czym zachwyca Transylwania?
Z jednej strony Transylwania to wspaniałe krajobrazy i urocze miasteczka, które zadziwiają swym średniowiecznym charakterem. Z drugiej strony czekają tu zamki, które były świadkami burzliwych wydarzeń i krwawych starć. Wiele z nich kojarzonych jest z postacią Vlada Palownika – władcy znanego z okrucieństwa, który stał się pierwowzorem najsłynniejszego wampira świata. Zamki Draculi to jeden z podstawowych punktów w programie niemal każdej wycieczki do Rumunii, a ofertą poznawania tych zabytków przyciąga m.in. Rainbow Tours. Jakie atrakcje Transylwanii koniecznie trzeba zobaczyć w czasie podróży po jej terenie?
Najpiękniejsze zamki Transylwanii
Budowane przed wiekami na malowniczych wzniesieniach, zachwycają do dziś swym ogromem i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Zamki Transylwanii to grupa wyjątkowych zabytków, które mogą oczarować nie tylko legendami o wampirach. Najsłynniejszym obiektem stał się tu średniowieczny zamek w Branie, błędnie uznawany za główną siedzibę Draculi. By zobaczyć miejsce, które faktycznie służyło słynnemu Palownikowi, należy skierować się w stronę cytadeli Poenari. Ruiny tego potężnego zamku znajdują się na stromym wzgórzu, które już w XIII wieku stało się ważnym miejscem strategicznym. W XV wieku zamek ten został jedną z głównych twierdz Vlada Palownika, który znacznie rozbudował ten obronny obiekt i otoczył go potężnymi murami. W efekcie powstała wspaniała twierdza, która i dziś, mimo zniszczeń, zadziwia zwiedzających swoimi rozmiarami.
Urok rumuńskich miasteczek
Mogą się pochwalić ciekawą zabudową i historycznym układem urbanistycznym. Miasta Transylwanii z pewnością są atrakcyjnym celem dla turystów. Tym najsłynniejszym jest Sighisoara. Czeka tu piękna starówka, ciekawe Muzeum Broni oraz największa atrakcja – dom rodzinny Draculi. Wspaniała zabudowa oraz kolorowe kamieniczki sprawiają, że w tym starym mieście – mimo mrocznej historii – panuje radosna atmosfera. Godnym polecenia miastem na terenie Transylwanii jest również Braszów. Pozostałości miejskich fortyfikacji oraz Czarny Kościół – jedna z największych atrakcji w tej części Rumunii, są jego najlepszymi wizytówkami. Miłośników pięknej architektury oraz ciekawych placówek muzealnych może z kolei oczarować Sybin, na terenie którego można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Rumunii i Transylwanii.
Transylwania skutecznie walczy ze stereotypem krainy mrocznej i ponurej. Wycieczki po jej terenie sprawiają, że każdy może ujrzeć jej radośniejsze oblicze. Tętniące życiem miasteczka oraz zamki, które w pięknym otoczeniu prezentują się wspaniale, są najcenniejszym skarbem w tej części kraju.