Wysokie temperatury potrafią mocno dać się we znaki osobom w różnym wieku. Choć najbardziej narażone na ich skutki są dzieci i osoby starsze, to każdy powinien zadbać o siebie w okresie upałów. Jak to zrobić?
Zdrowe nawyki to podstawa
Każdego dnia powinniśmy spożywać odpowiednią ilość płynów, najlepiej sięgać po niegazowaną wodę mineralną lub źródlaną. Jest to szczególnie istotne podczas upałów, gdyż wówczas wzrasta ryzyko przegrzania organizmu oraz odwodnienia. Najlepsza metoda na nawadnianie organizmu to stopniowe spożywanie niewielkich ilości płynów. Latem butelka z wodą powinna nam stale towarzyszyć w domu, pracy i na mieście.
Kolejna istotna kwestia to ograniczenie przebywania w nasłonecznionych miejscach w godzinach około południa. Mocne słońce może nam po prostu zaszkodzić poprzez poparzenia, a nawet udar. Warto rozważyć stosowanie odpowiednich kremów z filtrem UV i ubierać jasne, przewiewne ubrania. Wbrew pozorom odsłanianie jak największych partii ciała nie przyniesie ulgi podczas upałów. Znacznie lepszym wyjściem są ubrania z bawełny, lnu i tkanin, które dobrze przepuszczają powietrze.
Bez wentylacji ani rusz
Nie każdy może sobie pozwolić na klimatyzację w miejscu pracy lub w domu. Na szczęście to nie jest jedyny sposób na ochłodzenie powietrza i wprawienie go w ruch. Wentylator stojący może być bardzo skuteczny podczas walki z upałami.
Wentylatory są dostępne w niezliczonych wielkościach. Można podłączyć je do gniazdka USB, ustawić na biurku lub na podłodze. Ich działanie przynosi dużą ulgę w gorący dzień. Wentylator stojący może mieć okrągłą tarczę ze śmigłem lub budowę kolumnową. Oba rozwiązania znakomicie sprawdzą się w domu i w pracy. Wnętrze mieszkania lub biura warto wentylować. Ruch powietrza daje wrażenie rześkiego orzeźwienia, co bardzo pomaga przetrwać najgorętsze godziny w ciągu dnia.
Przed słońcem można się… osłonić!
Często to właśnie najprostsze rozwiązania okazują się najbardziej skuteczne. Okna od południowej lub zachodniej strony są latem mocno nasłonecznione. Przez szyby sączy się do wnętrza żar, który można zredukować przy pomocy zasłon zaciemniających, rolet wewnętrznych lub zewnętrznych oraz okiennic. W domach i mieszkaniach z balkonem, można rozważyć montaż markizy lub parasola przeciwsłonecznego. Takie działania ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń, jeśli do tego dodamy sprawną wentylację lub klimatyzację – upały będzie można o wiele łatwiej znieść.
Podczas najgorętszych dni lata, warto rozważyć pozostawianie okien zamkniętych. Wbrew pozorom ich otwieranie może tylko pogorszyć wrażenie gorąca. Pomieszczenia można wietrzyć o poranku oraz wieczorem i w nocy, a w ciągu dnia uruchomić wentylator. Takie działanie ogranicza przedostawanie się do wnętrza gorącego powietrza, jeśli zastosujemy także grube zasłony lub rolety – efekt będzie jeszcze lepszy.
Lekka dieta to lepsze samopoczucie podczas upałów
Nie bez powodu niektóre potrawy, przyprawy i napoje określa się jako rozgrzewające. Gorące zupy, ciepłe dania, korzenne i ostre przyprawy tylko pogorszą nasze samopoczucie podczas upałów. Latem warto postawić na lekkostrawne posiłki, sałatki, jogurty, grillowane warzywa i odpowiednie napoje. Zimna woda daje wrażenie orzeźwienia, dobre działanie ochładzające ma także zielona herbata. Nawet spożywana na ciepło, nie rozgrzewa organizmu, daje wrażenie orzeźwienia. Przyjemny efekt ochłody może przynieść spożywanie mrożonych napojów, smoothie oraz lodów.
Ochłodę mogą przynieść także kosmetyki
Latem sklepowe półki uginają się pod ciężarem kosmetyków z miętą, mentolem i innymi substancjami dającymi efekt orzeźwienia. Chłodny prysznic, wodna mgiełka w sprayu oraz chłodzący żel do ciała także poprawiają samopoczucie podczas upałów. Jeśli organizm jest mocno rozgrzany, dla własnego bezpieczeństwa, należy schładzać go stopniowo – skorzystać z wiatraka, wachlarza, zimnego napoju, a dopiero po czasie z prysznica.
Upały są trudne do zniesienia, ale jeśli się do nich odpowiednio przygotujemy, nie będą aż tak dużym wyzwaniem.