W świecie kuchni, jak wybrać odpowiedni chlebak

    -

    Nasze babcie przechowywały chleb zawinięty w lnianą ściereczkę – aby, gdy jeszcze ciepły, nie zaparzył się ani też nie wysechł przez noc. Współczesne panie domu stawiają  na komfort i wygodę, wkładając pieczywo bezpośrednio do stojącego na blacie pojemnika, czyli chlebaka.

    Wbrew pozorom wybór chlebaka nie jest taką prostą sprawą. Po pierwsze, musimy zdecydować, czy chcemy przechowywać pieczywo w pojemniku drewnianym, plastikowym, metalowym, a może wykonanym z ceramiki lub bambusa? Po drugie – w jaki sposób chlebak będzie się otwierał: do góry czy w dół? Kolejny temat stanowi jego kształt oraz wielkość. Te ostatnie parametry zależne są oczywiście od ilości miejsca na kuchennym blacie. Niektóre panie domu, nie chcąc tracić cennej powierzchni, umieszczają chlebak albo samo pieczywo w którejś z kuchennych szafek. Inne z kolei, uważając chlebak za dodatkowy element dekoracyjny kuchni, dokonują starannego wyboru przed jego zakupem.

    Plastikowy chlebak

    Przyjrzyjmy się zatem rodzajom chlebaków. Chlebak plastikowy, wykonany z polipropylenu, polietylenu lub z syntetycznych żywic to najtańsza opcja. Do jego zalet można zaliczyć wielość kształtów i kolorów, w których jest produkowany. Lekki, niewymagający w utrzymaniu w czystości (łatwo się go myje). Przechowywanie pieczywa w plastiku może też przyczyniać się do szybszego pleśnienia chleba i bułek.

    Chlebaki drewniane

    Drewniany chlebak bardzo dobrze wpisuje się w charakter tradycyjnych kuchennych wnętrz i świetnie wygląda w zestawieniu z meblami z dębu, brzozy czy sosny. Drewno dobrze wchłania wilgoć, dzięki czemu możemy cieszyć się dłużej świeżością chleba i mieć pewność, że szybko nie spleśnieje.

    Trochę gorzej jest z utrzymaniem drewnianego chlebaka w czystości. Nie można go, w przeciwieństwie do plastikowego pojemnika, wstawić pod kran i porządnie umyć. Warto jednak raz na jakiś czas go oczyścić, przecierając wnętrze mokrą ściereczką. Przy czyszczeniu pokrywy drewnianego chlebaka pamiętajmy, że wilgoć zostanie pomiędzy szczelinami desek – odczekajmy więc chwilę, zanim włożymy na powrót do niego pieczywo.

    chlebak z deska do krojenia dukapolska com 30

    chlebak warewood nutter set

    Porada: Jeśli chcesz oczyścić z zewnątrz drewniany chlebak, użyj do tego drobnego papieru ściernego, a następnie posmaruj pojemnik cienką warstwą oleju spożywczego. Uwaga – nie dotyczy chlebaków lakierowanych!

    Chlebaki z metalu

    Metalowe chlebaki wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej i najlepiej czyści się je wodą z octem.

    Lekkie, wytrzymałe, produkowane w nowoczesnych kształtach idealnie nadadzą się do kuchni utrzymanej w futurystycznym stylu. Uważajmy jednak, by nie stawiać ich zbyt blisko źródła ciepła i wilgoci, aby nie narażać przechowywanego w nich pieczywa na szybkie pleśnienie.

    Metalowe chlebaki można myć, trzeba jednak zadbać o ich dokładne wytarcie. Denerwujące może być też częste ścieranie śladów palców, zostających na pojemniku po każdorazowym z niego skorzystaniu.

    chlebak metalowy bialy dukapolska com 30

    chlebak metalowy retro dukapolska com 30

    Polecane dla Ciebie: Chlebaki DUKA

    Chlebaki z ceramiki i bambusa

    Chlebak z ceramiki, która nie wchodzi w reakcję z żywnością, jest bezpieczny i bardzo praktyczny m.in. poprzez utrzymywanie stałej temperatury, a dzięki bocznym otworom możliwa jest w nim cyrkulacja powietrza.

    Chlebaki z ceramiki są trwałe, można je myć z użyciem detergentów, bardzo często posiadają eleganckie, bogate wzornictwo. Minusem bywa ich cena, od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

    Chlebak bambusowy wykonany jest w całości z naturalnego surowca. Zachowuje świeżość przechowywanego w nim pieczywa. Odporny na wilgoć, cechuje się także długą trwałością. Trudno spotkać go jednak w typowym markecie, a koszt jego zakupu nie należy do najniższych.

    A Ty – który chlebak widział(a)byś w swojej kuchni?

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza