Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. To właśnie do tych świąt przygotowujesz się najbardziej pod kątem kulinariów. Poprzedza je przecież 40-dniowy post, który kończy się świąteczną ucztą. Wśród słodkości królują paschy, mazurki, serniki i babki, których ilość rodzajów nie zna granic.

Baby, babki i babeczki

Babki to jedne z ciast, które nieodzownie kojarzą się z Wielkanocą. Oprószone cukrem pudrem lub oblane lukrem doskonale pasują na świąteczny stół. Zwykle babki to ciasta biszkoptowo-tłuszczowe, choć możesz je przygotowywać również bez dodatku tłuszczu lub z wykorzystaniem drożdży. Zwykle wypiekane w formach karbowanych z kominkiem, które nadają im urokliwego wyglądu. Można ją sporządzać metodą „na ciepło” jak i „na zimno”.

W pierwszej, masę jajową napowietrza się z cukrem, a następnie podgrzewa do temperatury 37-42 stopni. Wciąż ubijając czekaj aż masa osiągnie temperaturę pokojową. W tym samym momencie napowietrz tłuszcz, który stopniowo połącz z masą jajowo-cukrową. Następnie całość połącz z mąką i środkami spulchniającymi.

Taka babka wychodzi puszysta o mocno porowatej powierzchni. Metoda na zimno jest nieco szybsza, a produkt końcowy posiada bardziej zwartą formę. Polega na napowietrzeniu tłuszczu z cukrem, stopniowym dodawaniu jaj, a następnie mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia. Możesz też dodać najpierw same żółtka, a z białek ubić pianę i na końcu połączyć z masą. W obu przypadkach musisz pamiętać, aby mąka była przesiana oraz połączona z masą tłuszczowo-jajeczną w jak najkrótszym czasie za pomocą wolnych obrotów mieszadła. Dzięki temu twoje wyroby będą puszyste i smaczne. Do najbardziej popularnych należą babki piaskowe, z dodatkiem mąki ziemniaczanej, marmurkowe, z dodatkiem kakao, poznańskie, z dodatkiem śmietanki oraz drożdżowe. Do ich wyrobu możesz również użyć kwaśnej śmietany, jogurtu lub nawet majonezu. Doskonałym dopełnieniem smaku jest dodatek cytryny lub pomarańczy, pod postacią otartej skórki, aromatu lub formy kandyzowanej. Możesz też przygotować cytrynowy lukier, którym polejesz przygotowaną babę.

Ja przygotowałam dla Was przepis na babkę majonezową. To jedyny tłuszcz zastosowany w recepturze. Po przeczytaniu przepisu miałam pewne obawy jednak jej smak szybko je rozwiał. Pięknie wyrasta, a środek jest niezwykle wilgotny i smaczny. Piekąc ją możesz odlać odrobinę masy i wypełnić nią malutką foremkę bankietową, dzięki czemu będziesz miała miniaturę, która doskonale zmieści się w koszyczku ze święconką.

Przepis na babkę majonezową:

  • 3 duże jaja
  • szklanka cukru
  • szklanka mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 200 ml majonezu
  • Aromat cytrynowy
  1. Schłodzone białka ubij na pianę, a następnie powoli dodaj cukier cały czas ubijając. Zmniejsz obroty i dodaj żółtka.
  2. Składniki suche mieszaj ze sobą i przesiewaj, aby nabrały lekkości. Następnie stopniowo dodaj je do masy jajecznej na zmianę z majonezem. Na końcu dodaj aromat cytrynowy.
  3. Gładką masę przelej do formy wysmarowanej tłuszczem lub wyłożonej pergaminem i piecz w 180 stopniach około 40 minut. Oczywiście zanim wyjmiesz babkę, to sprawdź stopień wypieczenia drewnianym patyczkiem.

Jak widzisz przepis jest niezwykle prosty, ale czasem to, co proste bywa najlepsze. Babka wychodzi pięknie wyrośnięta i wilgotna w środku. Można ją lekko oprószyć cukrem pudrem lub polać lukrem z odrobiną otartej skórki z cytryny czy kandyzowanej pomarańczy. To wygodny i prosty sposób, doskonale sprawdzi się przy produkcji większej ilości babek.

jajo faberge babka majonezowa

Jajo Faberge

Na Wielkanocnym stole nie może zabraknąć również pisanek. Dlatego postanowiła stworzyć moją własną wersję jaja Faberge. Moją niespodzianką jest pyszna babka drzemiącą pod powłoką z masy cukrowej.

  1. Upieczoną wcześniej babkę odstaw na kilka godzin, a następnie uformuj z niej kształt jaja.
  2. Następnie pokryj jajo maślanym kremem Russel i wygładź. Do dekoracji możesz użyć białą masę cukrową.
  3. Szerokim pędzlem i barwnikiem w kolorze błękitu brylantowego z dodatkiem srebrnego brokatu malujemy jajo.
  4. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz głęboki, żywy kolor, który pod światło będzie się pięknie mienił.
  5. Jako dekoracje dodaj złote i srebrne dodatki (spożywcze), dzięki czemu jajo zbliży się choć odrobinę do wyrobu jubilerskiego.

W takiej formie jajo może stanowić doskonałą dekorację stołu wielkanocnego, a po przekrojeniu – wspaniały deser po świątecznym obiedzie.