Wieszak na ręczniki w formie drabinki to wygodny gadżet, mieszczący się w niemal każdej łazience – choć i w sypialni sprawdzi się jako wieszak na ubrania, koce i narzuty. Zobacz, jak wykonać wieszak na ręczniki przywodzący na myśl nadmorskie domki i wakacje – wieszak zbudowany z patyków wybielonych słońcem i morską wodą. Do dzieła!
Rzecz jasna inspiracja na ten oryginalny gadżet nie wzięła się znikąd – podpatrzyliśmy taką drabinkę na Houzz.com, Mekce amerykańskich miłośników wnętrz. Niestety zaporowa cena (1995$) może zniechęcić potencjalnych nabywców – na szczęście nasza wersja jest znacznie tańsza!
Lista zakupów
Ceny za jednym z ogólnopolskich marketów budowlanych,-07-2015r.
- 2 drewniane listwy 5cm x 5cm, po 150cm każda (30zł)
- kilka patyków wyrzuconych przez morze, o długości około 55cm każdy (0zł)
- 10 x śruba dwugwintowa 140mm, gwint M8 (25zł)
- 10 x mufa meblowa wkręcana, gwint M8 (23zł)
- emalia akrylowa biała, 375ml (22zł)
- zestaw gąbek ściernych (7zł)
Oraz narzędzia
- Wiertarka i wiertła do drewna
- Pędzel płaski do emalii akrylowych / wałek wąski do emalii akrylowych
- grzechotka z zestawem końcówek
- awaryjnie klej do drewna i opaski zaciskowe
Razem: 107zł + narzędzia
Wykonanie (sprawdź również galerię zdjęć!)
- Zacznij od wybrania 5 odpowiadających Ci patyków – powinny mieć podobną długość i grubość nie większą niż 5cm.
- Przygotuj formę, w której będziesz przecinała patyki – wystarczą 2 deski o długości 45cm, skręcone ze sobą pod kątem 90 stopni.
- Każdy patyk umieszczasz w formie tak, aby na końcach dotykał zagłębienia, i obcinasz wystające poza formę fragmenty. Oczywiście niczego nie wyrzucasz! Dzięki formie oba cięcia są równoległe, a w gotowej drabince nie będzie szczelin.
- Tak pocięte patyki można wiercić:
- Na środku cięcia nałóż kropelkę farby i przyłóż dopasowaną końcówkę tak, aby kropka się odbiła.
- W dłuższej części ostrożnie wywierć otwór o średnicy 6mm na pełną długość wiertła; w krótszej potrzebny jest otwór 10mm średnicy i 30mm głębokości. Uwaga! Aby wywiercić otwór 10mm najpierw wywierć mały otwór i go rozwiercaj, by drewno nie pękło. W razie czego sklej element klejem do drewna i zaciśnij na czas schnięcia opaskami zaciskowymi.
- Teraz czas na zamontowanie śruby dwugwintowej i mufy. Śrubę wkręć w patyk do połowy jej długości (powinien wystawać drobny gwint i ~1cm prętu), mufa powinna być w całości ukryta w drewnie.
- Gotowy element powinien się swobodnie dać skręcić i rozkręcić.
- W listwach wykonaj otwory na wylot o średnicy 8mm, co 25cm – przez nie przełożone zostaną kolejne szczebelki.
- Powiercone listwy zeszlifuj gąbką ścierną i pomaluj na biało (aby gotowa powierzchnia była gładka, przed ostatnią warstwą również warto przeszlifować powierzchnię).
- Gdy wszystko jest już gotowe, przyszedł czas na montaż. Przez listwy poprzekładaj gwinty szczebelków – możesz je obracać, zamieniać kolejnością i zamieniać stronami.
- Odpowiednio dobierając końcówki patyków skręć drabinkę w całość.
- Zawieś ręczniki i podziwiaj gotowy wieszak na ręczniki!
Gotowy wieszak na ręczniki
Uwagi:
Pamiętaj, by zbierać tylko patyki z plaży – te na wydmach umacniają je, a ich zabranie jest karane mandatem! Drewno nadmorskie jest dość miękkie, więc nie spiesz się z wierceniem, by nie popękało. W zależności od potrzeb możesz zmieniać wymiary i liczbę stopni drabinki – dla mniejszych wariantów wybierz krótsze i cieńsze śruby. Długość śruby dwugwintowej powinna być około 3 razy większa niż szerokość listew – taka proporcja zapewni najlepszą wytrzymałość gotowego wieszaka. Na spód nóżek możesz nałożyć odrobinę silikonu lub kleju z pistoletu, by się nie ślizgały.