Strona głównaWnętrzaWieszak na ręczniki z nadmorskiego drewna

  Wieszak na ręczniki z nadmorskiego drewna [DIY]

  Wieszak na ręczniki w formie drabinki to wygodny gadżet, mieszczący się w niemal każdej łazience – choć i w sypialni sprawdzi się jako wieszak na ubrania, koce i narzuty. Zobacz, jak wykonać wieszak na ręczniki przywodzący na myśl nadmorskie domki i wakacje – wieszak zbudowany z patyków wybielonych słońcem i morską wodą. Do dzieła!

  Rzecz jasna inspiracja na ten oryginalny gadżet nie wzięła się znikąd – podpatrzyliśmy taką drabinkę na Houzz.com, Mekce amerykańskich miłośników wnętrz. Niestety zaporowa cena (1995$) może zniechęcić potencjalnych nabywców – na szczęście nasza wersja jest znacznie tańsza!

  Lista zakupów

  Ceny za jednym z ogólnopolskich marketów budowlanych,-07-2015r.

  • 2 drewniane listwy 5cm x 5cm, po 150cm każda (30zł)
  • kilka patyków wyrzuconych przez morze, o długości około 55cm każdy (0zł)
  • 10 x śruba dwugwintowa 140mm, gwint M8 (25zł)
  • 10 x mufa meblowa wkręcana, gwint M8 (23zł)
  • emalia akrylowa biała, 375ml (22zł)
  • zestaw gąbek ściernych (7zł)

  Oraz narzędzia

  • Wiertarka i wiertła do drewna
  • Pędzel płaski do emalii akrylowych / wałek wąski do emalii akrylowych
  • grzechotka z zestawem końcówek
  • awaryjnie klej do drewna i opaski zaciskowe

  Razem: 107zł + narzędzia

  Wykonanie (sprawdź również galerię zdjęć!)

  1. Zacznij od wybrania 5 odpowiadających Ci patyków – powinny mieć podobną długość i grubość nie większą niż 5cm.
  2. Przygotuj formę, w której będziesz przecinała patyki – wystarczą 2 deski o długości 45cm, skręcone ze sobą pod kątem 90 stopni.
  3. Każdy patyk umieszczasz w formie tak, aby na końcach dotykał zagłębienia, i obcinasz wystające poza formę fragmenty. Oczywiście niczego nie wyrzucasz! Dzięki formie oba cięcia są równoległe, a w gotowej drabince nie będzie szczelin.
  4. Tak pocięte patyki można wiercić:
   1. Na środku cięcia nałóż kropelkę farby i przyłóż dopasowaną końcówkę tak, aby kropka się odbiła.
   2. W dłuższej części ostrożnie wywierć otwór o średnicy 6mm na pełną długość wiertła; w krótszej potrzebny jest otwór 10mm średnicy i 30mm głębokości. Uwaga! Aby wywiercić otwór 10mm najpierw wywierć mały otwór i go rozwiercaj, by drewno nie pękło. W razie czego sklej element klejem do drewna i zaciśnij na czas schnięcia opaskami zaciskowymi.
   3. Teraz czas na zamontowanie śruby dwugwintowej i mufy. Śrubę wkręć w patyk do połowy jej długości (powinien wystawać drobny gwint i ~1cm prętu), mufa powinna być w całości ukryta w drewnie.
   4. Gotowy element powinien się swobodnie dać skręcić i rozkręcić.
  5. W listwach wykonaj otwory na wylot o średnicy 8mm, co 25cm – przez nie przełożone zostaną kolejne szczebelki.
  6. Powiercone listwy zeszlifuj gąbką ścierną i pomaluj na biało (aby gotowa powierzchnia była gładka, przed ostatnią warstwą również warto przeszlifować powierzchnię).
  7. Gdy wszystko jest już gotowe, przyszedł czas na montaż. Przez listwy poprzekładaj gwinty szczebelków – możesz je obracać, zamieniać kolejnością i zamieniać stronami.
  8. Odpowiednio dobierając końcówki patyków skręć drabinkę w całość.
  9. Zawieś ręczniki i podziwiaj gotowy wieszak na ręczniki!

  Gotowy wieszak na ręczniki

  wieszak na reczniki z drewna znad morza diy krok po kroku efekt

  Uwagi:
  Pamiętaj, by zbierać tylko patyki z plaży – te na wydmach umacniają je, a ich zabranie jest karane mandatem! Drewno nadmorskie jest dość miękkie, więc nie spiesz się z wierceniem, by nie popękało. W zależności od potrzeb możesz zmieniać wymiary i liczbę stopni drabinki – dla mniejszych wariantów wybierz krótsze i cieńsze śruby. Długość śruby dwugwintowej powinna być około 3 razy większa niż szerokość listew – taka proporcja zapewni najlepszą wytrzymałość gotowego wieszaka. Na spód nóżek możesz nałożyć odrobinę silikonu lub kleju z pistoletu, by się nie ślizgały.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,894ObserwującyObserwuj