Karmienie piersią to najbardziej oczywisty sposób na dostarczanie dziecku niezbędnej porcji pokarmu – i to pokarmu najlepiej dostosowanego do potrzeb maluszka. Warto jednak wiedzieć, co w karmieniu piersią jest istotne, jakie są korzyści płynące z karmienia piersią i na co należy uważać.
Zalety karmienia piersią
Główną zaletą karmienia piersią jest naturalność tej metody – kto wie lepiej, czego potrzebuje niemowlę, niż natura, która obdarzyła kobietę pokarmem?
Mleko matki jest jedynym pokarmem potrzebnym dziecku w pierwszych 6 miesiącach życia. Co więcej, mleko matki „rośnie” wraz z dzieckiem, zmieniając swój skład wraz z kolejnymi miesiącami. Dlatego warto zadbać, by mleko matki było obecne w diecie dziecka.
Karmienie piersią chroni dziecko przed chorobami. Przeciwciała zawarte w mleku matki chroni nie tylko przed biegunkami, zapaleniem ucha, czy zakażeniami układu moczowego i oddechowego. Dzieci karmione piersią są obarczone mniejszym ryzykiem nagłej śmierci łóżeczkowej.
Naturalny pokarm zapobiega również alergiom, miażdzycy i otyłości.
Ale to nie wszystko! Karmienie piersią ma również realne korzyści dla mamy. Oprócz budowania bliskości z dzieckiem, karmienie piersią obniża ryzyko krwotoków poporodowych, znacząco redukuje ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i jajników. Karmienie piersią zapobiega osteoporozie i złamaniom kości – i jest tanie!
Dieta karmiącej piersią
By w pełni skorzystać z zalet karmienia piersią, warto zadbać o swoją dietę, by sobie nie zaszkodzić. O czym należy pamiętać, zanim zacznie się karmienie piersią?
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że jako matka karmiąca potrzebujesz bardziej kalorycznych posiłków – norma mówi o 500 kaloriach ponad normę sprzed ciąży. Podobnie większe jest zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.
O tym, czy spożywasz odpowiednią ilość kalorii, powie Ci waga. Jeśli odżywiasz się właściwie, powinnaś powoli tracić na wadze, gubiąc jednocześnie lekki zapas tłuszczu, który zgromadził się w trakcie ciąży. Jeśli jednak chciałabyś zbić wagę gwałtownie, szybko odrzuć ten pomysł! Stosowanie w czasie karmienia jakichkolwiek diet wpływa szkodliwie na cały Twój organizm.
Pij więcej, niż przed ciążą. Oczywiście nie możesz wmuszać w siebie napojów, bo to może w skrajnych przypadkach zatrzymać wytwarzanie pokarmu. Najlepiej obserwować swój organizm i pić, gdy się tego domaga. Kontrolnie obserwuj barwę swojego moczu – gdy stanie się zbyt intensywna, oznacza to, że organizm ma za mało wody i zaczął ją oszczędzać.
Dbaj o dostarczanie organizmowi składników odżywczych. Twój organizm zrobi wszystko, by wytworzyć kompletny, zdrowy dla dziecka pokarm. W tym celu może sięgnąć po zapasy zgromadzone w Twoim organizmie – jeśli na przykład w Twojej diecie brakuje wapnia, organizm sam pobierze braki z Twoich kości, co może być dla Ciebie zgubne.
Inaczej ma się sprawa ze składnikami, których organizm nie przechowuje – jod, witaminę C czy kwasy Omega-3 musisz dostarczać na bieżąco, dlatego układając swój jadłospis miej na uwadze, by te składniki były dostarczane regularnie.
Na co należy uważać przy karmieniu piersią
- Alkohol przenika do pokarmu, dlatego na czas karmienia piersią zrezygnuj z alkoholu całkowicie.
- Palenie papierosów zaburza produkcję pokarmu i obniża zawartość witaminy C.
- Kofeina przenika do pokarmu, dzialając na niemowlę pobudzająco.
- Staraj się ograniczać pokramy wysoko przetworzone, gdyż zawarte w nich konserwanty, polepszacze i barwniki mogą być silnymi alergenami.
- Stosowanie leków (nawet tych bez recepty) powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem, gdyż niektóre składniki aktywne mogą przenikać do pokarmu.
Opracowanie tekstu: www.mlekomamyrzadzi.pl