Strona głównaLifestyleWycinanki łowickie - piękne, niepowtarzalne, cenione na całym świecie!

  Wycinanki łowickie – piękne, niepowtarzalne, cenione na całym świecie!

  Wycinanki łowickie są bardzo oryginalne i wręcz są dziełami sztuki. Są znane i doceniane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wycinanki są wykonywane ręcznie i dzięki temu trudno jest znaleźć dwie identyczne. Są przy tym bardzo czasochłonne.

  Wycinanki łowickie pasują do każdego wnętrza. Wyglądają świetnie we wnętrzu w stylu rustykalnym jak i w stylu nowoczesnym.

  Jak to było kiedyś?

  Kiedyś wycinanki służyły głównie chłopom do dekoracji chałup wiejskich. Wykonywano je za pomocą nożyc do strzyżenia owiec. Pierwsze kolorowe wycinanki zawitały w domach chłopów pod koniec XIX wieku. Na początku wycinano pojedyncze elementy z kolorowego papieru – obowiązkowo glansowanego – i naklejano je bezpośrednio na kafle piecowe czy ściany. Później zaczęto umieszczać wycinanki na białych kartkach. Co zapewne pomogło w ich popularyzacji.

  W latach 90-tych XX wieku ukształtowały się trzy podstawowe formy tradycyjnej wycinanki łowickiej:

  Kodry – wycinanki w kształcie prostokąta, które zawierają najczęściej motywy kwiatowe, sceny z życia wsi oraz elementy zoomorficzne. Nazwa tych wycinanek pochodzi od kołtryn, poprzedniczek tapet, które były niegdyś bardzo popularne. Kodry zazwyczaj były umieszczane na belkach pod stropem, ścianach między oknami i nad drzwiami chałup. Przeważnie miały trzy lub jedną oś symetrii.

  Gwiozdy – ten rodzaj wycinanek zawiera najczęściej motywy roślinne, zoomorficzne i antropomorficzne. Wytworzyły się przez naklejanie kolorowego papieru na biały karton o kształcie koła. Umieszczano je na belkach między”kodrami”. Niekiedy stanowiły zakończenie trzeciej formy wycinanek – „tasiemek”. W pierwszej połowie XX wieku pojawiła się odmiana gwiozd – wycinanki ażurowe. Tworzyło się je przez odpowiednie „pocięcie” jednego kawałka papieru, na ogół w czarnym kolorze. Wówczas na to naklejano wielobarwne ozdoby. Miały jedną oś symetrii.

  W tej chwili możemy wyróżnić dwa rodzaje ażurowych gwiozd:

  • Pierwsze pojawiają się w formie barwnej rozety ze wzorami geometrycznymi.
  • W tych drugich najważniejszy element to para ptaków zwróconych ku sobie.
  • Umiejscowione one były na bokach kwiatka. Ten typ wycinanek nie służy do dekoracji pomieszczeń, ale do sprzedaży.

  Tasiemki -ten rodzaj wycinanek jest wykonany z dwóch pionowych pasków o identycznej dekoracji. Czasami są one połączone u góry i delikatnie rozsunięte ku dołowi. Brzegi dolne tasiemek są ozdobione kolorowymi frędzlami albo ażurową koronką. Poprzez formę i bogatą, roślinną ornamentykę wyglądają jak wstążki, które były używane do wieńców ślubnych na terenie Łowicza po koniec XIX wieku.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,893ObserwującyObserwuj