Wycinanki łowickie są bardzo oryginalne i wręcz są dziełami sztuki. Są znane i doceniane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wycinanki są wykonywane ręcznie i dzięki temu trudno jest znaleźć dwie identyczne. Są przy tym bardzo czasochłonne.
Wycinanki łowickie pasują do każdego wnętrza. Wyglądają świetnie we wnętrzu w stylu rustykalnym jak i w stylu nowoczesnym.
Jak to było kiedyś?
Kiedyś wycinanki służyły głównie chłopom do dekoracji chałup wiejskich. Wykonywano je za pomocą nożyc do strzyżenia owiec. Pierwsze kolorowe wycinanki zawitały w domach chłopów pod koniec XIX wieku. Na początku wycinano pojedyncze elementy z kolorowego papieru – obowiązkowo glansowanego – i naklejano je bezpośrednio na kafle piecowe czy ściany. Później zaczęto umieszczać wycinanki na białych kartkach. Co zapewne pomogło w ich popularyzacji.
W latach 90-tych XX wieku ukształtowały się trzy podstawowe formy tradycyjnej wycinanki łowickiej:
Kodry – wycinanki w kształcie prostokąta, które zawierają najczęściej motywy kwiatowe, sceny z życia wsi oraz elementy zoomorficzne. Nazwa tych wycinanek pochodzi od kołtryn, poprzedniczek tapet, które były niegdyś bardzo popularne. Kodry zazwyczaj były umieszczane na belkach pod stropem, ścianach między oknami i nad drzwiami chałup. Przeważnie miały trzy lub jedną oś symetrii.
Gwiozdy – ten rodzaj wycinanek zawiera najczęściej motywy roślinne, zoomorficzne i antropomorficzne. Wytworzyły się przez naklejanie kolorowego papieru na biały karton o kształcie koła. Umieszczano je na belkach między”kodrami”. Niekiedy stanowiły zakończenie trzeciej formy wycinanek – „tasiemek”. W pierwszej połowie XX wieku pojawiła się odmiana gwiozd – wycinanki ażurowe. Tworzyło się je przez odpowiednie „pocięcie” jednego kawałka papieru, na ogół w czarnym kolorze. Wówczas na to naklejano wielobarwne ozdoby. Miały jedną oś symetrii.
W tej chwili możemy wyróżnić dwa rodzaje ażurowych gwiozd:
- Pierwsze pojawiają się w formie barwnej rozety ze wzorami geometrycznymi.
- W tych drugich najważniejszy element to para ptaków zwróconych ku sobie.
- Umiejscowione one były na bokach kwiatka. Ten typ wycinanek nie służy do dekoracji pomieszczeń, ale do sprzedaży.
Tasiemki -ten rodzaj wycinanek jest wykonany z dwóch pionowych pasków o identycznej dekoracji. Czasami są one połączone u góry i delikatnie rozsunięte ku dołowi. Brzegi dolne tasiemek są ozdobione kolorowymi frędzlami albo ażurową koronką. Poprzez formę i bogatą, roślinną ornamentykę wyglądają jak wstążki, które były używane do wieńców ślubnych na terenie Łowicza po koniec XIX wieku.