Zabawa jest dzieciom potrzebna do życia tak samo, jak zbilansowana dieta czy świeże powietrze. To z pewnością nie strata czasu, tylko bardzo istotny element życia okresu dziecięcego, naturalne zjawisko oparte na własnej aktywności. Zabawa powinna być podstawową formą edukacji dzieci, ponieważ to przez nią łatwiej im zrozumieć otaczający świat, a także poznać samego siebie, odkryć swoje umiejętności i talenty. Poznawanie świata przez zabawę ma ogromny wpływ także na sferę emocjonalną oraz kształtowanie osobowości dziecka. Żeby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, musi się bawić, a zadaniem dorosłych jest stworzenie mu odpowiednich warunków do aktywnej i twórczej zabawy, w czym pomocne będą różnego typu zabawki edukacyjne.
Zabawki edukacyjne czyli jakie?
Przyjmuje się, że zabawki edukacyjne to takie, które nie tylko dostarczają dziecku rozrywki i umilają czas, ale także czegoś uczą, kształtują osobowość, rozwijają określone umiejętności (adekwatne do wieku dziecka), rozwijają wyobraźnię i pokazują zależności przyczynowo – skutkowe. Ponadto mogą uczyć:
- logicznego myślenia,
- podejmowania decyzji i odpowiedzialności za nie,
- zaradności,
- rozwiązywania problemów i przezwyciężania trudności.
Zabawki edukacyjne pozwalają na zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin życia, a także kształtują stosunek dziecka do innych ludzi i otaczającego je świata. Dokonując wyboru zabawki należy jednak zastanowić się, jakie cechy ma kształtować, wreszcie jakie są potrzeby dziecka, które chcemy obdarować i na jakim jest etapie rozwoju.
Typy zabawek edukacyjnych
Zabawki edukacyjne można podzielić na wiele typów, pod kątem różnych kryteriów. Przy wyborze zabawek najważniejszym jest kryterium wieku. Nie bez powodu producenci podają wiek dziecka, dla którego dana rzecz będzie odpowiednia. Nie chodzi tu tylko o potencjalne niebezpieczeństwo użytkowania, jak połknięcie małej części przez dzieci poniżej trzeciego roku życia, ale przede wszystkim o dostosowanie zabawki do poziomu rozwoju dziecka i jego potrzeb edukacyjnych, poznawczych i emocjonalnych.
Kolejne kryterium to umiejętność, jaką zabawka ma rozwijać. Czy mają być to umiejętności wzrokowo-ruchowe, logiczne myślenie, a może słuch czy współpraca w grupie? Wśród zabawek edukacyjnych znajdziemy zatem zabawki zręcznościowe, a w przypadku niemowląt – maty i pałąki do zabawy, układanki, puzzle, klocki z obrazkami czy tablice edukacyjne. Wiele z zabawek edukacyjnych ma charakter interaktywny, kiedy do naukowych funkcji zabawki dochodzą jeszcze światło i dźwięk. Zabawki edukacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów. Szczególnym typem, jeśli chodzi o zabawki edukacyjne są te wykonane z drewna – ekologiczne, trwałe i bezpieczne w użyciu.
Zabawki drewniane to nie relikt przeszłości
Zabawki drewniane to szczególna forma zabawek edukacyjnych, nie tylko ze względów sentymentalnych – zapewne wielu z was pamięta je z czasu swojego dzieciństwa. Te współczesne mają niewiele z nimi wspólnego. Przyciągają kształtami, kolorami, wykonane są z najwyższej jakości drewna, malowane bezpiecznymi dla dziecka farbami i lakierami, wpisując się idealnie w trend ekologiczny. I chociaż są nieco droższe od zabawek plastikowych, to jednak są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o:
- wytrzymałość,
- bezpieczeństwo,
- wrażenia dotykowe,
- utrzymanie w czystości,
- rozwój wyobraźni.
Wśród zabawek drewnianych znajdziemy popularne układanki, drewniane puzzle dla mniejszych dzieci, zestawy dla majsterkowiczów, domki dla lalek, kolejki, klocki, sortery. Do tego dochodzą drewniane rowerki, np. popularne od kilku lat rowerki biegowe czy drewniane jeździki.
Dlaczego właśnie te z drewna?
Zabawki drewniane nie podlegają modom i trendom tak, jak zabawki z plastiku. Drewno jest materiałem trwałym, a zatem zabawki z niego wykonane są w stanie posłużyć przez długi czas. Rozbawione dzieci upuszczają zabawki czy na nie wchodzą. W takiej sytuacji większość plastikowych produktów nie ma szans przetrwania, natomiast drewno spisuje się znakomicie – nie pęka, nie tworzy przez to ostrych krawędzi, więc zapewnia bezpieczeństwo. Pod wpływem działania promieni słonecznych nie blaknie i nie zmienia kształtu, zachowując swoje właściwości przez długie lata. Najlepiej kupować drewniane zabawki ekologiczne, które posiadają stosowne certyfikaty. Wówczas mamy pewność, że nie tylko nasze dziecko bawiąc się nimi jest bezpieczne, ale i środowisko naturalne nie ucierpi, ponieważ te zabawki drewniane są w pełni biodegradowalne. Poza tym zabawki drewniane są idealnym rozwiązaniem dzięki swojej prostocie. Nie narzucają dziecku stylu zabawy, a pobudzają do układania własnych scenariuszy i kreatywnej zabawy.
Dla każdego coś … drewnianego
Zabawki drewniane, tak samo jak inne zabawki edukacyjne, muszą być przede wszystkim odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Co innego będzie odpowiednie dla niemowlęcia, które właśnie zaczyna raczkować, a co innego dla przedszkolaka. Na każdym z etapów życia i rozwoju dziecka, można dla niego dobrać inspirujące i bezpieczne zabawki drewniane.
Dla maluszka, który dopiero zaczyna poznawać swoje najbliższe otoczenie, idealną zabawką będzie drewniana grzechotka – motylek w soczystym kolorze pomarańczowym. Zabawa motylkiem zapewni dziecku niezbędne bodźce wzrokowe, słuchowe i manualne. Uwagę dwulatka natomiast przyciągnie duży zestaw drewnianych instrumentów muzycznych, doskonale odwzorowujących te prawdziwe. Przedszkolak ucieszy się z zabawy drewnianym kulodromem, a uczeń – z pomocy naukowej w postaci drewnianej tabliczki mnożenia z obracanymi walcami, dzięki której szybko sprawdzi swoje umiejętności matematyczne. Wszystkie wymienione zabawki edukacyjne znajdzie się na http://www.epinokio.pl/pol_m_Zabawki-drewniane_Zabawki-edukacyjne-4298.html