Pielęgnacja obłożnie chorej osoby powinna skupiać się przede wszystkim na profilaktyce odparzeń i odleżeń. Te ranki na skórze są bardzo bolesne i niezwykle trudno się leczą. Dlatego tak istotne jest przede wszystkim zapobieganie ich powstawaniu. Materac przeciwodleżynowy i przepuszczająca powietrze pościel z naturalnych materiałów to nie wszystko. Dowiedz się, co zrobić, by naprawdę skutecznie zapobiec pojawianiu się odparzeń i odleżyn u starszych chorych.

Odpowiednia ochrona przed działaniem moczu

Najbardziej niebezpieczny może być kontakt delikatnej skóry z moczem. Z tego względu należy stosować odpowiednie pieluchy dla dorosłych, które będą zatrzymywały wilgoć wewnątrz. Woda na skórze przyczynia się do powstania odleżyn i odparzeń. Dzięki pieluchom natomiast skóra pozostanie sucha i o wiele bardziej odporna na powstawanie odleżyn. Nie będzie podrażniona, co pozwoli na uniknięcie bolesnych stanów zapalnych.

Ochrona przed działaniem moczu jest ważna także dlatego, że uszkodzona skóra jest bardziej podatna na znajdujące się w nim bakterie. Nawet drobne zaczerwienienie lub otarcie w kontakcie z bakteriami może stać się stanem zapalnym i źródłem infekcji organizmu.

Odpowiednia higiena

W przypadku profilaktyki odparzeń i odleżyn najważniejsza jest odpowiednia higiena. Częste przemywanie ciała, zwłaszcza miejsc intymnych, jest najlepszym sposobem na uniknięcie problemów ze skórą. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku nie można używać mydła – zawarte w nim substancje myjące są wysuszające i mogą pogorszyć problem, intensywnie niszcząc skórę. W tej sytuacji konieczne będzie stosowanie delikatnych pianek i emulsji nawilżających.

Po kąpieli bardzo ważnym elementem jest dokładne wysuszenie skóry. Ręcznikiem nie można skóry pocierać, należy tylko delikatnie jej dotykać. Jednak trzeba koniecznie usunąć nadmiar wilgoci, ponieważ pozostające na skórze krople wody także mogą przyczynić się do powstawania podrażnień i odleżyn.

Pielęgnacja przede wszystkim

Kolejnym krokiem, który zapobiega pojawianiu się odleżyn i odparzeń, jest stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy natłuszczać i nawilżać skórę. Konieczne może okazać się stosowanie kremów łagodzących i kojących podrażnienia. W przypadku wystąpienia nawet niewielkich zaczerwienień i podrażnień należy od razu zastosować środki przeciwbólowe i łagodzące.

Niewielka dawka ruchu

Warto pamiętać także o tym, że nawet niewielka dawka ruchu może poprawić kondycję skóry. Jak najczęściej należy przekładać chorego na łóżku, by nie leżał ciągle na tym samym boku czy plecach. Jeśli chory jest w stanie się poruszać, warto zachęcać go do niewielkich spacerów. Nawet kilka kroków po pokoju może być zbawienne. Skóra nie będzie miała kontaktu z pościelą i potem, na dodatek ruch pobudzi krążenie i sprawi, że od razu zyska ona lepszą kondycję.