Zbiórka publiczna nie może być prowadzona przez każdego. W dodatku musi zostać otworzona przez co najmniej trzy osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych. Te osoby muszą być dodatkowo niekarane, dopiero wtedy mogą utworzyć komitet społeczny i uchwalić akt założycielski i zgłosić zbiórkę. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat organizacji zbiórki publicznej na chore dzieci? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik.

Zbiórka publiczna nie może być prowadzona przez każdego. W dodatku musi zostać otworzona przez co najmniej trzy osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych. Te osoby muszą być dodatkowo niekarane, dopiero wtedy mogą utworzyć komitet społeczny i uchwalić akt założycielski i zgłosić zbiórkę. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat organizacji zbiórki publicznej na chore dzieci? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik.

Zbiórka publiczna – co należy wiedzieć?

Warto zacząć od wyjaśnienia czym dokładnie jest zbiórka publiczna. Jest to zbieranie datków w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych. Oczywiście organizator takiej zbiórki nie może jej organizować na cel niezgodny z prawem. Przed 2014 rokiem, aby założyć zbiórkę publiczną, należało się zgłosić do odpowiednich władz, by uzyskać zgodę. Jednak 18 lipca 2014 roku w życie weszła nowa ustawa znosząca tę powinność. Mimo wszystko, zbiórkę trzeba przed jej przeprowadzeniem zgłosić i rozpocząć ją można dopiero po tym, jak informacja o niej zostanie opublikowana na Portalu Zbiórek Publicznych.

Zbiórka na chore dziecko – czy każdy może ją przeprowadzić?

Niestety żadna zbiórka publiczna nie może być przeprowadzona tylko przez jedną osobę. Wymagany jest do tego komitet założycielski, składający się z minimum 3 osób. Nie musi być to jednak żadna specjalna organizacja, ale na przykład rodzina chorego. Jednak najczęściej zbiórki publiczne prowadzone są przez specjalne stowarzyszenia, fundacje czy też organizacje kościelne. Niejedna fundacja dla chorych dzieci oferuje pomoc w tym zakresie wszystkim rodzicom potrzebujących maluchów i to właśnie do takich instytucji najlepiej zgłaszać się po pomoc w organizacji zbiórki publicznej. Dzięki ich doświadczeniu cała organizacja przebiega sprawniej i bez zbędnego stresu. Dodatkowo bardzo często fundacje zajmują się również promowaniem tego typu akcji pomocowych.

Jak wybrać odpowiednią organizację charytatywną dla dzieci do pomocy?

Nie jest to zadanie proste. W końcu w Polsce aktualnie działa około 20 tysięcy fundacji i prawie 5 razy więcej stowarzyszeń oferujących pomoc potrzebującym. Najlepiej po prostu sprawdzić dokładnie wszystkie możliwości, a następnie kierować się posiadaną wiedzą oraz rozsądkiem. Nie zawsze największa organizacja charytatywna dla dzieci jest najlepszym wyborem i o tym warto pamiętać. Nawet niewielkie fundacje potrafią przeprowadzać naprawdę skuteczne zbiórki publiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj