Oczy to bardzo delikatny narząd i łatwo wyprowadzić je z delikatnej równowagi. Zespół suchego oka to jedna z dolegliwości, która często nasila się latem, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają odpowiedniemu nawilżeniu oczu. Wyjaśniamy, czym jest spowodowany zespół suchego oka i jak sobie z nim radzić.

Zespół suchego oka – objawy

Przesuszone oczy objawiają się bardzo nieprzyjemnym odczuciem piasku pod powiekami. Oczy pieką, czerwienieją, nierzadko bolą. Do tego odczuwasz światłowstręt, a czasami wydaje się, że wzrok jest przymglony – to już wystarczające objawy, by wstępnie zdiagnozować zespół suchego oka. Jeżeli do tego czujesz, że podczas poruszania powiek oko „ociera” się o nie, a powieki swędzą i są napuchnięte, to niewątpliwie oznacza wystąpienie suchości oczu.

Co powoduje suchość oczu?

Jest wiele przyczyn powodujących zespół suchego oka. Należą do nich zarówno te związane z pogodą, warunkami pracy czy przyczyny wewnętrzne, związane ze zmianami hormonalnymi i chorobami. Najczęstszymi powodami suchości oczu są:

  • Nadmierne eksploatowanie wzroku – długotrwałe korzystanie z komputera, czytanie, oglądanie telewizji, a nawet silne skupienie podczas prowadzenia samochodu prowadzą do zmniejszenia częstotliwości mrugania powiekami, przez co oczy są słabiej nawilżone.
  • Warunki atmosferyczne – upały, zwłaszcza te bez opadów, są uciążliwe dla zmysłu wzroku. Niska wilgotność powietrza w połączeniu ze zwiększonym parowaniem to prosta droga, by zespół suchego oka się pojawił.
  • Klimatyzacja i centralne ogrzewanie – oba te systemy zmieniają temperaturę otoczenia obniżając przy tym wilgotność powietrza. Dodatkowo zanieczyszczenia gromadzące się w klimatyzatorach mogą negatywnie wpływać na oczy i pogłębiać uczucie suchości oczu.
  • Zmiany hormonalne – hormony mają ogromny wpływ na ilość i jakość produkowanych przez organizm wydzielin. Ciąża, menopauza czy stosowanie beta-blokerów bądź pigułek antykoncepcyjnych mogą rozchwiać gospodarkę wodną organizmu i prowadzić do przesuszenia oczu.
  • Choroby – suchość oczu może być jednym z objawów cukrzycy, niedoczynności tarczycy lub reumatyzmu, dlatego warto cięższe objawy suchości oczu konsultować z lekarzem.

Jak leczyć zespół suchego oka

Zacznij od ograniczenia do minimum przyczyn środowiskowych. Jeśli to tylko możliwe, zamień telewizję na spacery, powiększ nieco czcionkę w komputerze, by wzrok mógł czytać tekst swobodniej, często rób przerwy w pracy i daj oczom odpocząć, zamykając je regularnie na kilka sekund.

Zmniejsz moc klimatyzacji i ochładzaj się pijąc wodę. W ten sposób dostarczysz organizmowi niezbędnej dawki płynów, i ograniczysz przesuszanie się oczu.

Kup krople do oczu, najlepiej imitujące sztuczne łzy (na przykład krople Bepanthen). Chodzi o to, by nie zastępować naturalnego filmu na gałkach ocznych, tylko uzupełnić jego niedobory. Dlatego szukaj środków o składzie jak najbliższym naturalnym łzom, koniecznie bez konserwantów i innych ulepszaczy.

Idź do okulisty – nawet jeżeli Twoje objawy są łagodne, skonsultuj się z okulistą, by określić przyczyny suchości oczu. Źle dobrane leczenie może tylko łagodzić objawy schorzenia, pozwalając pierwotnej przyczynie na rozwijanie się. Dlatego koniecznie udaj się do specjalisty, by właściwie dobrać leczenie i szybko poradzić sobie z problemem. Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do nieodwracalnych zmian w oku i pogorszyć widzenie!

Jednym z nowszych zabiegów jest zamknięcie punktów łzowych. Podczas zabiegu lekarz zakłada koreczek na dolny kanalik łzowy, odpowiedzialny za odprowadzanie nadmiaru łez. Dzięki temu już w dniu zabiegu, na powierzchni oka zostaje więcej łez i są one lepiej nawilżone.