Złoty łańcuszek – solo lub z zawieszką – to elegancki prezent dla dziewczyny niezależnie od okazji. To piękna, minimalistyczna biżuteria, którą chętnie nosimy na co dzień. Jednak wybór złotego łańcuszka nie jest tak banalny jak mogłoby się wydawać – ważny jest jego rodzaj, kolor, kształt i próba złota. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Wybierając damski łańcuszek ze złota, trzeba zwrócić uwagę na jego walory estetyczne, ale też na różne parametry. Ważna jest też kwestia praktyczności biżuterii. Wyróżniamy wiele rodzajów łańcuszków – by znaleźć najlepszy dla siebie, trzeba go dopasować do kształtu twarzy, sylwetki i preferowanego stylu.

Złoty łańcuszek damski – rodzaje

Wyróżniamy wiele rodzajów łańcuszków, o różnych splotach. Mają one duży wpływ na to, jak prezentuje się dany łańcuszek, a także, czy jest wygodny w noszeniu. Niektóre z nich mają większą tendencję do plątania się i supłania. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje – znajdź złoty łańcuszek damski dla siebie.

Łańcuszek pancerka. Jest wykonany ze sprasowanych ogniw z oszlifowanymi brzegami lub oryginalnymi wyżłobieniami. Atutem tego slotu jest to, świetnie odbija światło i prezentuje się atrakcyjnie i przykuwa spojrzenia. Pancerka występuje z ogniwami kwadratowymi lub prostokątnymi, ale najlepiej u pań wygląda owalna pancerka.

Łańcuszek ankier. Jeden z najpopularniejszych rodzajów. Był inspirowany łańcuchami z kotwicami. Jest prosty, minimalistyczny, bez zdobień. Składa się głównie z okrągłego lub owalnego ogniwa. Świetnie prezentują się samodzielnie, ale można też nosić je z zawieszką, m.in. modną celebrytką.

Łańcuszek lisi ogon. Jego budowa przypomina kitę lisa – jest elegancki i okazały. Zwykle wybierany jest złoty łańcuszek damski o takim splocie, bo prezentuje się najbardziej wytwornie. Jest sztywny, dlatego należy uważać, by go nie uszkodzić.

Złoty łańcuszek damski – próba złota

Wybierając złoty łańcuszek, sprawdź, ile złota… jest w złocie. Każda biżuteria jest wykonana z danej próby złota i informacja ta powinna być zamieszczona na opakowaniu lub w opisie danej ozdoby. Zawartość złota określa się na podstawie prawa probierczego. Im wyższa próba, tym większa zawartość złota w biżuterii.

Wyższa jest też jego cena i wartość. Najczęściej w jubilerstwie wykorzystuje się złoto próby o wartości 333, 585 oraz 750. Na przykład biżuteria wyprodukowana z próby 585 zawiera 58,5% czystego złota. Przedmioty z niej wykonane maję dobre własności fizyczne. Pamiętaj, że nie zawsze wysoka zawartość złota to dobry wybór, bo wykonana z niej biżuteria będzie bardziej miękka.