Na co zwrócić uwagę podczas decydowania o wyborze basenu i lekcji nauki pływania?

Wielu rodziców zapisuje swoje dzieci na lekcje pływania, by były w wodzie bezpieczne i bez przeszkód mogły wyjeżdżać na kolonie nad morze, obóz nad jezioro. To jednak nie wszystkie zalety chodzenia na basen. Pływanie jest dyscypliną ogólnorozwojową. Podczas treningu pracuje każdy mięsień, staw. Pływanie wzmacnia plecy, nogi i ramiona, wspiera prawidłową postawę ciała, korzystnie wpływa na pracę układu krążenia, układu oddechowego, a także odporność. Aby jednak dziecko czerpało z lekcji jak najwięcej korzyści, konieczne jest wybranie odpowiedniej szkoły, w której odbywa się nauka pływania. Kraków oferuje wiele takich miejsc, dlatego przyjrzyjmy się kryteriom, które warto brać pod uwagę przy zapisie dziecka na zajęcia.

Dobrzy instruktorzy nauki pływania to podstawa

Nawet najlepsza pływalnia nie zapewni dziecku sukcesów, jeśli nie będzie z nim pracować odpowiednia osoba. Należy zwrócić uwagę nie tylko na kompetencje i osobiste sukcesy danego nauczyciela, lecz także jego podejście do dzieci. Umiejętność przekazania teorii innym nie dla każdego jest prostym zadaniem. Instruktor pracujący z najmłodszymi musi być bardzo uważny i cierpliwy. Niestety dzieci bardzo łatwo jest zniechęcić, szczególnie te, które podchodzą do wody z pewnym dystansem, a nawet lękiem. Dobry instruktor pływania potrafi dotrzeć do grupy wiekowej, którą prowadzi i każdemu poświęcić swoją uwagę.

Pamiętaj, że zanim zapiszesz swoje dziecko na naukę pływania, masz prawo dowiedzieć się, kim będzie jego trener, poznać jego nazwisko, zobaczyć dokument potwierdzający jego kwalifikacje i uprawnienia instruktorskie.

Warunki panujące w szkole pływania

Sprawdź koniecznie, jak liczne grupy przewidziane są na danym basenie. Nauka pływania dla dzieci w Krakowie nie powinna odbywać się w tłumie. Zbyt wielu uczestników niestety nie pozwoli Twojemu dziecku na optymalny rozwój swoich umiejętności. Jeden nauczyciel nie jest w stanie podejść do każdego ucznia indywidualnie, nie wychwyci wszystkich błędów, nie będzie mieć czasu na to, by każdemu zwrócić uwagę i coś podpowiedzieć.

Zanim wykupisz karnet, sprawdź, jaka jest temperatura wody, jej czystość, a także jakie są warunki sanitarne. Dziecko powinno móc wygodnie korzystać z szatni oraz prysznica. W przypadku najmłodszych dzieci dobrze, by rodzice mieli możliwość wejścia do szatni w celu udzielenia pomocy przy przebieraniu się czy np. myciu długich włosów.

Zwróć uwagę na kontakt z biurem i kadrą instruktorską. Jeżeli już na początku trudno jest Ci się dodzwonić do szkoły, może to być sygnał ostrzegawczy. Jako rodzic, powinnaś móc z łatwością porozmawiać z pracownikami szkoły pływania, by podzielić się ewentualnymi wątpliwościami, zgłosić problemy zdrowotne lub podpytać o postępy swojej pociechy. Jeśli Twoje dziecko często choruje, dopytaj, czy istnieje możliwość odbierania nieobecności i na jakich warunkach.

Godna polecenia nauka pływania dla dzieci Kraków to Akademia Sportu Move. Doskonałe warunki i przyjazna atmosfera zabawy sprzyja rozwijaniu umiejętności oraz zachęca do przyjeżdżania na kolejne zajęcia.