Hal Runkel jest licencjonowanym terapeutą par, małżeństw i rodzin, wykładowcą, a także założycielem i przewodniczącym Instytutu bez Krzyku – organizacji pożytku publicznego, która dąży do propagowania spokoju i harmonii w kontaktach międzyludzkich. Zasady Instytutu bez Krzyku pomogły już tysiącom rodzin zrewolucjonizować łączące ich relacje. Hal mieszka z żoną Jenny i dwójką dzieci nieopodal Atlanty, w stanie Georgia.
Źródło: www.nk.com.pl

„Każde dziecko chce mieć fajnych rodziców”. Pierwsze zdanie pierwszego rozdziału sprawiło, że zastanowiłam się, czy moje dzieci uważają mnie za „fajną mamę”. Dotąd wydawało mi się, że mogę uważać się za fajną mamę. Ale im bardziej w las (czyt. w treść książki), tym bardziej czułam, jak rumieniec zakłopotania oblewa moje policzki.

Według autora rodzic powinien skupić się na sobie, a nie na dziecku. Jak to nie na dziecku?! Przecież wszystko, co dotąd robiłam, robiłam dla dzieci? Zatem co jest nie tak?

Okazuje się, że wszystko jest w porządku, tyle tylko, że jestem na dobrej drodze, by zagubić siebie.

Jak w takim razie w spokoju, harmonii, bez krzyków i we wzajemnym poszanowaniu wychować dzieci?

Autor w kolejnych rozdziałach, które zaleca czytać po kolei a nie wybiórczo, pokazuje czytelnikowi drogę do osiągnięcia rodzinnej harmonii.

Wiadomo jest nie od dziś, że najtrudniejsze w rodzicielstwie jest zachowanie spokoju. W życiu codziennym (ukrywaniu niepokoju o przyszłość) jak i zachowaniu spokoju w sytuacjach stresowych. Kłótnie z małżonkiem, problemy finansowe, sprzeczki z dziećmi – wszystkie te sytuacje powodują narastanie uczucia gniewu, które prędzej czy później zwykle kończy się wielkim wybuchem i awanturą. W tym momencie w dziecku wzbudza się strach, brak poczucia bezpieczeństwa i samo właściwie nie wie, co dalej będzie się działo.

Najważniejszym punktem projektu Mądre Wychowanie jest umiejętność panowania nad sobą, obniżenie poziomu stresu, tak by nie stracić przy tym więzi emocjonalnej z dzieckiem, by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, by wiedziało, że zawsze może na nas liczyć. Należy wyciszyć własne emocje, opanować niewłaściwe reakcje.

„Projekt Mądre Wychowanie” w jasny i przejrzysty sposób pokazuje czytelnikowi prosty sposób na zachowanie harmonii w rodzinie. Tłumaczy, że rodzicielstwo polega na tworzeniu innego dorosłego człowieka, który będzie miał swoje zdanie, będzie potrafił podejmować samodzielnie decyzje i będzie wiedział, że każda jego decyzja, każdy czyn będzie miał swoje konsekwencje.

Ksiażka napisana w bardzo ciekawy sposób, uatrakcyjniona ćwiczeniami na końcu każdego rozdziału oraz wzbogacona opowiadaniami o innych rodzinach. Każdy czytelnik odnajdzie w tej książce coś niezwykle ważnego. Odnajdzie w niej siebie.