Podczas ciąży niejednokrotnie zatrzymywałaś się w sklepach z ubraniami dla dzieci, głaszcząc malutkie buciki, kaftaniki, śpioszki. Wyobrażałaś sobie, że kupujesz te małe ubranka i układasz na półeczkach. Potem, gdy nadszedł czas kompletowania wyprawki, złapałaś się za głowę.

Każdy rodzic wie, że w utrzymaniu pociech najdroższe są ubrania. Malusieńkie bluzeczki czy sukienki osiągają ceny dorównujące cenom ubrań dla dorosłych. Wiele z tych ubrań można kupić na wyprzedażach, ale nie każdy jest tak zorganizowany, by polować na wyprzedaże w ulubionych sklepach.

Wydatki na nowe ubrania zwykle przewyższają pozostałe koszty. Małe dzieci co prawda nie niszczą ubrań, za to wyrastają z nich wyjątkowo szybko. Przedszkolaki za to mają cudowną zdolność plamienia bluzek farbami i flamastrami, a spodnie na kolanach zyskują z każdym dniem nowe przetarcia. Weź również pod uwagę, że dziecko w przedszkolu czy szkole podąża już za modą. I tak, małe dziewczynki nie potrafią oprzeć się magii barbie czy Hello Kitty, a z kolei wśród chłopców panuje nieprzemijająco moda na superbohaterów czy aktualnie Angry Birds. A nie ukrywajmy, markowe ubrania automatycznie są droższe. I co masz zrobić?
Mam dla ciebie doskonałą radę – zacznij kupować używane ubrania!

Plusy kupowania używanych ubranek

  1. Używane ubranko już nie zmieni swojego fasonu czy koloru, możesz być pewna, że co się miało z niego wyprać to się wyprało. Ponadto jest bardzo miękkie, a pamiętaj, że skóra dziecka jest cieńsza niż dorosłej osoby. Nowe ubranko raz czy dwa razy wyprane nie będzie tak miękkie jak prane wielokrotnie.
  2. Bardzo ważny jest tu aspekt oszczędności. Za używane ubranka zapłacisz nawet kilkanaście razy mniej niż za nowe. Oczywiście, musisz się bardziej natrudzić, by znaleźć to czego szukasz, ale jak już znajdziesz i to w świetnej cenie – radość gwarantowana.
  3. Kolejnym plusem jest bycie eko. Świat zwariował na punkcie bycia ekologicznym, segregujemy śmieci, jemy bio warzywa, jajka od kur z wolnego wybiegu, nie produkujemy tyle elektrośmieci. Dlaczego by więc nie być eko w sprawie ubrań? Aby wyprodukować 1 kg ubrań trzeba zużyć 22 tys. litrów wody, ponad 1 kg sztucznych nawozów oraz 25 gram pestycydów. Efektem produkcji jest emisja 13 kg gazów cieplarnianych! (źródło: www.niemowleceubranka.pl). Kupując używane ubranka unikniesz tego.
  4. Istotne jest także to, że gdy dziecko zniszczy ubranie kupione za niewielkie pieniądze, nie będzie ci żal. Gorzej, gdy ubierzesz dziecko w drogie ubrania i będziesz drżeć, czy nie zniszczy, nie poplami. Dziecko to dziecko, będzie się brudzić, a pamiętaj: brudne dziecko to szczęśliwe dziecko:)

Jakich ubrań nie kupować?

  1. Bielizna. Podaruj sobie zakup bielizny używanej, zarówno majtki czy koszulki, jak i body czy śpioszki w sklepie z używaną odzieżą. Lepiej kupić mniej par lub odkupić od kogoś znajomego.
  2. Nie kupuj również rzeczy zaplamionych – jest duże prawdopodobieństwo, że jest to powód, dla którego znalazły się właśnie z „second handzie”.
  3. Zwracaj uwagę na suwaki i napy – koszt wymiany może przekroczyć cenę ubrania.
  4. Jeśli kupujesz ubranie rozdarte na szwie, zapewne sama je zszyjesz. Dziury czy rozdarcia w innych miejscach będą wymagały pomocy krawcowej, a to znowu zwiększy koszty.
  5. Kupuj z rozsądkiem! To nic, że ubranka są po kilka złotych, twoje dziecko tyle nie zużyje, a ty zostaniesz z workami ubrań.
  6. Nie kupuj używanych butów! Zniekształcone mogą koślawić nóżkę twojego dziecka.

Jak prać ubranka używane?

Oczywistym jest fakt, że należy je wyprać. Pierwsze pranie wypierz w długim cyklu, do kolejnego dodaj kilka kropel olejku eterycznego (np. herbacianego czy eukaliptusowego) – posiadają działanie antybakteryjne. Pamiętaj również, aby każde ubranko porządnie wyprasować.

Gdzie kupować używane ubrania?

Możliwości masz wiele, mogą być to sklepy z używaną odzieżą, możesz odkupić ubrania od koleżanek. Największy wybór oferuje internet, od portali aukcyjnych zaczynając, po sklepy internetowe z używanymi ubraniami.

Możesz również poszukać ogłoszeń na stronie swojego miasta lub po prostu samemu dać ogłoszenie. Dość dużym polem do popisu są fora dla młodych mam. Niemalże na każdym znajduje bazarek, gdzie możesz wystawić rzecz do sprzedania lub kupić wystawioną przez kogoś.

Nie wydawaj mnóstwa pieniędzy na ubranka, kup używane, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznacz na spędzanie wspólnego czasu z rodziną lub po prostu….idź do fryzjera lub kosmetyczki. Jesteś mamą, ale wciąż Kobietą!

Gdzie można kupić/wymienić ubranka?

Gdańsk – Strefa Rodziny 3Miasto
Warszawa – Swap Mnie