W organizmie każdej kobiety zachodzą regularne zmiany, które są podyktowane tzw. cyklem miesiączkowym. Czym on właściwie jest i jakie ma znaczenie dla zdrowia i życia kobiety?

Podczas cyklu miesiączkowego organizm kobiety wprowadzany jest w różne fazy, dzięki którym pojawia się miesiączka lub może dojść do zapłodnienia. Jednym słowem, gdyby nie było takiego cyklu, to nie byłoby możliwości poczęcia dziecka. Zasadniczo cykl miesiączkowy trwa od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem. Najczęściej wynosi on około 30 dni, choć zdarzają się też cykle dłuższe lub krótsze. W połowie takiego cyklu powinna wystąpić owulacja, a na parę dni przed nią i po niej tzw. dni płodne, czyli te, w których może dojść do zapłodnienia. Pozostałe dni są niepłodne. Na początku cyklu występuje kilka dni krwawienia miesiączkowego. Ten czas jest też teoretycznie niepłodny.

Dlaczego warto wiedzieć jak najwięcej o własnym cyklu menstruacyjnym?

Znajomość własnego cyklu miesiączkowego jest bardzo ważna nie tylko dlatego, że umożliwia szybkie poczęcie dziecka poprzez odbywanie stosunków seksualnych w dniach, w których prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe, ale także ze względu na to, że pozwala uniknąć niechcianej ciąży. Dodatkowo, znając swój własny cykl oraz wiedząc, jak w konkretnych dniach powinna wyglądać naturalna i zdrowa wydzielina pochwy, jesteśmy też w stanie szybko zauważyć jakieś nieprawidłowości i zgłosić się do lekarza. A wszystko po to, by jak najszybciej wykryć różnego rodzaju infekcje, jak np. grzybicę czy rzęsistkowicę.

Rzęsistkowica – objawy i leczenie

Rzęsistkowica należy do chorób wenerycznych objawiających się obfitymi i pienistymi upławami o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Kobieta odczuwa pieczenie i swędzenie, które nasila się podczas stosunku seksualnego. Leczenie polega na podaniu antybiotyków, które są przepisywane po wykonaniu badań laboratoryjnych. Antybiotyki muszą być zażywane przez obydwu partnerów seksualnych.