Urologia to gałąź medycyny zajmująca się schorzeniami układu moczowo – płciowego. W naszym społeczeństwie urolog postrzegany jest głównie jako specjalista od typowo męskich chorób. To stereotypowe myślenie, które niezupełnie pokrywa się z rzeczywistością.

Lekarza tej specjalności rzeczywiście częściej odwiedzają panowie. Wynika to z odmiennej budowy anatomicznej mężczyzn, u których układ moczowy jest ściślej powiązany z płciowym, niż u kobiet. W związku z tym borykają się oni z większą ilością przypadłości, które wymagają leczenia przez urologa. Leczeniem schorzeń układu płciowego u kobiet zajmuje się natomiast ginekolog. Nie oznacza to jednak, że panie nie potrzebują pomocy urologa. Specjalista ten może pomóc im przy różnorakich dolegliwościach ze strony pęcherza moczowego, które u kobiet występują dość często.

Urolog na kobiece problemy

Schorzenia układu moczowo-płciowego bardzo często uważane są za przypadłości krępujące. Wiele kobiet borykających się z niepokojącymi dolegliwościami ze strony pęcherza moczowego, długo odkłada wizytę u lekarza gdyż wstydzi się mówić o swoich problemach. Aby pokonać opory przed pierwszą wizytą u urologa warto pamiętać, że jest to specjalista, który widział i słyszał już niejedno. Dla niego najważniejszy będzie problem z jakim przyszliśmy i objawy towarzyszące naszemu schorzeniu.

urologia kobieca

Jakie objawy powinny skłonić kobiety do konsultacji z urologiem?

Nagminnie nawracające zapalenia pęcherza

Przyczyny:

Kobiety, z racji swojej budowy anatomicznej, na zapalenie pęcherza zapadają nawet o kilkanaście razy częściej niż mężczyźni. Wynika to także z tego, że ich cewka moczowa zbudowana jest inaczej niż u mężczyzn. Jest krótsza, a przy tym położona bliżej odbytu. Należy pamiętać, że zapalenie pęcherza powodowane jest zwykle przez bakterie bytujące w jelitach, a taka konstrukcja kobiecego układu moczowego umożliwia im łatwiejsze przedostanie się do pęcherza i jego zakażenie. Aby doszło do pojawienia się stanu zapalnego w pęcherzu, często wystarczy spadek odporności organizmu spowodowany wychłodzeniem lub osłabieniem.

Zapalenie pęcherza miewa częsty i nawracający charakter. Może być to spowodowane nie tylko bakteriami, ale też różnymi wadami budowy układu moczowego. Właśnie dlatego problem nawracającego zapalenia pęcherza powinien nas skłonić do wizyty u urologa, który skieruje nas na specjalistyczne badania pomagające odkryć prawdziwą naturę tego schorzenia.

Objawy:

Pierwszą oznaką zwiastującą pojawienie się tej choroby, jest częstsze niż zwykle odczuwanie potrzeby skorzystania z toalety. Temu symptomowi z reguły towarzyszy ból w podbrzuszu i pieczenie w trakcie oddawania moczu. Czasem zauważyć można również zmianę barwy i zapachu moczu, może pojawić się w nim także krew.

Leczenie:

W przypadku zapalenia pęcherza z mniejszym natężeniem dokuczliwych objawów, lekarz zaleca zwykle przyjmowanie furaginy, a także preparatów moczopędnych, ułatwiających wypłukiwanie bakterii z pęcherza. Jeśli objawy występują w dużym natężeniu, wówczas stosuje się antybiotykoterapię.

Kiedy mamy do czynienia z nawracającym zapaleniem pęcherza, konieczna jest konsultacja u urologa, a także wykonanie posiewu moczu i innych specjalistycznych badań.

Częste odczuwanie potrzeby skorzystania z toalety

Odczuwanie częstej potrzeby skorzystania z toalety to schorzenie nazywane częstomoczem. Nierzadko jest ono bagatelizowane przez osoby cierpiące na tę przypadłość. Warto jednak wiedzieć, że odczuwanie ciągłego parcia na pęcherz może być oznaką poważnej choroby takiej jak cukrzyca, a nawet nowotwór. Właśnie dlatego warto pokonać wstyd przed wizytą u lekarza i skonsultować ten problem z urologiem.

Objawy:

Częstomocz zwykle objawia się wielokrotnym oddawaniem niewielkich ilości moczu. Do lekarza powinniśmy się udać, jeśli oddajemy mocz powyżej 7 razy podczas dnia lub ponad 2 razy w nocy. Przy tej dolegliwości często odczuwa się natychmiastową potrzebę skorzystania z toalety.

Przyczyny:

  • Infekcje układu moczowego – w tym przypadku częstomoczowi może towarzyszyć także ból i trudności z oddawaniem moczu, który może mieć nieprzyjemny zapach i zmieniony kolor. Może pojawić się także gorączka.
  • Przepuklina pęcherza moczowego – przy tej chorobie oprócz częstomoczu może pojawić się także nietrzymanie moczu, wrażenie pełności w pochwie, a także problemy podczas zbliżenia intymnego, takie jak ból lub wyciek moczu.
  • Zwężenie cewki moczowej – przy tym schorzeniu mogą pojawić się też trudności z rozpoczęciem mikcji, czyli oddania moczu oraz bolesne parcia na pęcherz. Kobiety z tą przypadłością mogą także zauważyć u siebie, że oddają mniejsze ilości moczu, słabszym strumieniem.
  • Kamica układu moczowego – w tym przypadku oprócz częstomoczu mogą pojawić się także bóle kolkowe w boku lub pachwinie.
  • Nietrzymanie moczu – to poważne schorzenie objawiające się bezwiednym wyciekaniem moczu podczas kaszlu, pochylania się, lub innych czynności.
  • Ciąża – częste oddawanie moczu u przyszłych mam spowodowane jest uciskiem rozrastającej się macicy na pęcherz moczowy
  • Cukrzyca – częstomocz może być też jednym z objawów cukrzycy typu 1 lub 2. Wydalając duże ilości moczu, organizm wraz z nim usuwa nadmiar glukozy,
  • Niedoczynność przysadki mózgowej – kiedy częstomocz spowodowany jest tym schorzeniem, możemy zauważyć też występowanie dodatkowych objawów takich jak senność, osłabienie, bladość skóry, a także obrzęk i zapadnięcie powiek.

Częstomocz może być także spowodowany częstym przyjmowaniem leków lub napojów mających działanie moczopędne.

Leczenie:

Częste oddawanie moczu, swoje podłoże może mieć w występowaniu wielu groźnych chorób. Właśnie dlatego, kiedy zauważymy u siebie częstomocz, powinniśmy udać się do urologa, który skieruje nas na specjalistyczne badania i ustali przyczynę naszych problemów.

nietrzymanie moczu

Kłopoty z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu jest problemem wielu kobiet. Choć przypadłość ta częściej dotyka pań po 45 roku życia, to z jej powodu niejednokrotnie cierpią też młodsze przedstawicielki płci pięknej.

Objawy:

Dolegliwość ta objawia się mimowolnym wyciekaniem moczu z pęcherza moczowego. Wycieki te mogą być mniej lub bardziej nasilone. Najczęściej pojawiają się podczas śmiechu, kichania czy też wzmożonego wysiłku fizycznego.

Przyczyny:

  • Osłabienie mięśni dna miednicy – nietrzymanie moczu niejednokrotnie pojawia się u kobiet podczas menopauzy. Wówczas powodują je niedobory hormonów prowadzące do zwiotczenia i osłabienia mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za odpowiednie trzymanie moczu.
  • Infekcje dróg moczowych – bakterie bytujące w układzie moczowym mogą być przyczyną nieprawidłowej pracy cewki moczowej.
  • Palenie papierosów – substancje zawarte w dymie papierosowym mogą powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i doprowadzić do nieodpowiedniego ukrwienia oraz osłabienia mięśni i narządów wewnętrznych, także tych odpowiedzialnych za zapobieganie wyciekaniu moczu.
  • Nieprawidłowe zamykanie się cewki moczowej – skutkiem tej nieprawidłowości jest nietrzymanie moczu podczas wysiłku.
  • Występowanie przeszkody podpęcherzowej – u kobiet jest to zagięta cewka moczowa, której wystąpienie często ma swoje podłoże w obniżeniu dna miednicy.
  • Schorzenia układu nerwowego – mogą one doprowadzić do niekontrolowanych skurczy pęcherza i nieświadomego oddawania moczu.
  • Obniżenie pęcherza moczowego – nieprawidłowość ta często może pojawić się u kobiety po ciąży i trudnym porodzie.

Leczenie:

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem. Dlatego też znakomita większość kobiet borykających się z nim nie mówi o tym nikomu i nie konsultuje swoich objawów z lekarzem. Jest to duży błąd, gdyż nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które można wyleczyć. Aby jednak było to możliwe, konieczna jest wizyta u urologa i przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych prowadzących do odkrycia głównej przyczyny problemu. Specjalista może zlecić badanie posiewowe moczu i USG jamy brzusznej. Badania te pozwolą sprawdzić, czy przyczyną dolegliwości nie jest infekcja bakteryjna oraz czy w pęcherzu nie zalega mocz. Czasem konieczne bywa również przeprowadzenie badania urodynamicznego, które pomaga ocenić jak pracuje układ moczowy.

Nietrzymanie moczu może być leczone farmakologicznie. Wówczas stosuje się leki hormonalne lub antyholinergiczne, czyli zmniejszające skurcze pęcherza. Jeśli taka terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczne może być przeprowadzenie operacji przywracającej prawidłowe ułożenie narządów w układzie moczowym. Leczyć je można również za pomocą zabiegów laserowych, o czym więcej w artykule „Laserowe leczenie nietrzymania moczu kobiet”

Więcej informacji znaleźć można w artykule „Przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu kobiet”.

Leczenie nietrzymania moczu warto wspomóc poprzez stosowanie specjalnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla

Problemy z pęcherzem, częstomocz lub nietrzymanie moczu, to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie, a także negatywnie odbić się na stanie naszego zdrowia. Właśnie dlatego, lekceważenie ich i leczenie na własną rękę nie jest najlepszym wyjściem. Tylko pokonanie wstydu i wizyta u urologa oraz przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki da nam szansę na wyleczenie tych schorzeń.

Artykuł przygotowany przy pomocy specjalistów z gabinetu urologicznego Kwel-Med.