Codziennie stajemy przed szeregiem zadań i obowiązków, które musimy zrealizować. Im lepiej się skupimy na ich wykonywaniu, tym lepsze osiągniemy rezultaty. Niestety skupienie uwagi nastręcza nam coraz większych kłopotów. Problemy z koncentracją są dziś powszechne. Żyjemy w kulturze, w której rozmaite sygnały ciągle walczą o naszą uwagę, a przesyt informacji wcale nam nie pomaga. Możemy za to wykonywać proste ćwiczenia na koncentrację, dzięki którym łatwiej będzie nam się skupić na tym, co mamy do zrobienia.

Oto wybrane przez nas ćwiczenia na koncentrację, które możesz wykonywać samodzielnie.

 

1. Odliczanie

Każdy z nas potrafi z łatwością policzyć do 100, często nie musimy się na tym szczególnie skupiać. Ale jeśli proste liczenie zmodyfikujemy, wtedy wymaga ono większej uwagi. Spróbuj policzyć od 100 do 1. Gdy przyjdzie ci to z łatwością, zacznij tak zliczać tylko liczby parzyste: 100, 98, 96, 94… Kiedy i z tym sobie poradzisz, spróbuj odliczać co trzecią liczbę: 100, 97, 94, 91… Wprowadzaj utrudnienia stopniowo, w momencie, gdy poprzedni poziom ćwiczenia stanie się łatwy.

2. Powtarzanie wybranego słowa

Wybierz dowolne słowo i zacznij je powtarzać w myślach. Choć to ćwiczenie wydaje się proste, jest takie tylko na początku. Im szybciej się rozkojarzysz, tym większe masz problemy z koncentracją. Spróbuj wytrzymać tak 5 minut, a gdy się uda, stopniowo wydłużaj ten czas.

3. Jedzenie cukierka

Jedzenie cukierka wydaje się bardzo łatwą sprawą… dopóki się na nim nie skupimy. Wybierz twardy cukierek, najlepiej landrynkę, i ssij go z uwagą, koncentrując się tylko na tym. Nie rozgryzaj cukierka i nie połykaj go, nim całkiem się nie rozpuści.

4. Liczenie słów

Weź dowolny tekst i policz słowa w pierwszym akapicie. Możesz policzyć je drugi raz, by upewnić się, że otrzymałeś poprawny wynik. Nie wskazuj słów palcem, licz tylko wzrokiem. Jeśli nabierzesz wprawy, rozszerz zakres liczonych słów o kolejny akapit.

5. Skoncentruj się na swoim ciele

Połóż się wygodnie i skup na biciu serca. Następnie wyobraź sobie swój układ krwionośny sięgający każdej części ciała. Postaraj się poczuć krew płynącą w palcach, dłoniach, ramionach i tak dalej. Unikaj innych, rozpraszających myśli – myśl tylko o swoim ciele i przepływającej przez nie krwi.

Koncentracja jest zdolnością, którą możemy wyćwiczyć, ale jak przy każdych ćwiczeniach – musimy zachować systematyczność oraz progres. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, powoli zwiększaj intensywność lub długość wykonywanych ćwiczeń. Wykonuj je regularnie, a problemy z koncentracją na pewno zaczną zanikać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj