Seks jest ważnym składnikiem naszego życia. Jednak ochota na niego, czyli libido, podlega wielu zmianom. Jego krótkotrwałe i chwilowe spadki są normalne i zdarzają się każdemu. Długotrwałe obniżenie libido może jednak stanowić poważny problem dla związku. Warto sprawdzić, czy i jak można je podnieść.

Co wpływa na libido?

Za „normalny” poziom libido odpowiedzialne są hormony. Przy czym ta normalność jest bardzo różna, nie każdy ma takie same potrzeby seksualne. Widoczna jest ich zmienność nie tylko z wiekiem czy porą dnia, ale także z ciążą czy owulacją. Ujawnia się w momencie dojrzewania, potem zazwyczaj gwałtownie rośnie (zwłaszcza u mężczyzn) i utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie do okolic czterdziestki. Chwilowe wahania libido są na porządku dziennym. Często spadek libido jest objawem zaburzeń hormonalnych, choroby (cukrzyca, anemia, problemy sercowo-naczyniowe, ciśnieniowe) czy też ciężkim do uniknięcia skutkiem ubocznym przyjmowania leków na nią (zwłaszcza antydepresanty). W takim przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym albo seksuologiem i otwarte przyznanie się do problemu. Może się zdarzyć, że wyeliminuje je po prostu zmiana leku.

Ale jak można przekonać się po lekturze artykułu https://www.strefanamietnosci.pl/spadek-libido-jak-z-nim-walczyc/ na libido wpływa też bardzo wiele czynników, które można kontrolować we własnym zakresie.

Jak samemu poprawić libido?

Sztandarowym przykładem jest tu… wysiłek fizyczny. Ćwiczenia typu fitness, cardio, czy nawet siłownia to dobry sposób na podniesienie poziomu endorfin, adrenaliny, dopaminy, które mają duży wpływ na libido. To także poprawa ogólnej kondycji ciała, wydolności, ale także atrakcyjności fizycznej. Ona również gra rolę. Zwiększa atrakcyjność dla partnera/ki, jego/jej zabiegi i starania, a także podnosi samoocenę. Jak przekonuje blog erotyczny https://www.strefanamietnosci.pl/ jednym z powodów, dla których kobiety unikają zbliżenia i myśli o nim, są kompleksy ciała. Mężczyźni dużo rzadziej zwracają uwagę na wygląd – swój oczywiście. I o ile własna kondycja, czy też jej  brak, nie odbiera im ochoty na seks, to może wpływać niekorzystnie na libido partnerki… Tak więc aktywność ruchowa to czynnik, który jest dobroczynny nie tylko dla ciała, ale częściowo też dla związku.

Każda porada dotycząca popędu – i szerzej mówiąc: zdrowia – musi też zalecać zmniejszenie stresu. To obciążenie problemami codzienności wpływa bardzo mocno na każdego z nas. Stres w małych dawkach uważa się za mobilizujący i pozytywny, jednak u coraz większej liczby osób jest on obecny praktycznie przez cały czas. Powodują go problemy w pracy, w domu, szkolne i wychowawcze. Technik radzenia sobie ze stresem jest wiele. Bazują na dążeniu do równowagi, umiejętności zarządzania czasem, nabieraniu dystansu, szeregowaniu ważności problemów.

Brak ruchu czy redukcja stresu przywoływane są jako „leki” na wiele problemów, wykraczających poza strefę erotyki. Tak samo zresztą jak właściwa dieta. „Ciężkie” posiłki to ociężałe i niechętne na jakiekolwiek czynności ciało. Brak związków mineralnych i składników odżywczych przekłada się na sprawność fizyczną i seksualną. Zbyt duża ilość węglowodanów i tłuszczy prowadzi do chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, otyłości, z którymi spadek libido idzie w parze.

Chętnie wybieranym sposobem podniesienia popędu są także tabletki na libido.  Jak zwraca uwagę artykuł https://www.strefanamietnosci.pl/tabletki-na-libido/ zawierają one stymulujące wyciągi roślinne, jak żeń-szeń, maca, buzdyganek, stosowane w medycynie tradycyjnej od wieków. Wzbogacone minerałami i witaminami mogą podnieść libido, ale równie dobrze może zrobić to wyobraźnia.

Szerszy niż dotąd repertuar zachowań w łóżku to remedium na nudę i rutynę, przez którą wiele par przestaje mieć ochotę na seks. Nowe sposoby na pieszczoty, seksowna bielizna, może nawet jakieś akcesoria dla dorosłych? Wprowadzenie takich zaleceń działa stymulująco i pobudzająco, zachęca do eksperymentowania i szukania nowych sposobów na przyjemność.

Spadek libido może powodować duże problemy w związku. Tak samo, jak problemy w związku mogą powodować spadek libido. Gdy niknie lub jest zaburzona więź psychiczna między partnerami, relacje fizyczne, erotyczne, również będą się degradować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj