Menopauza to proces, który wywołuje wiele zmian w organizmie. Co dzieje się z ciałem w czasie klimakterium i jakie mogą być nieoczywiste objawy menopauzy?

Menopauza to proces, który przyczynia się do wygaszania czynności jajników i ustania miesiączkowania.

Menopauza zazwyczaj rozpoczyna się około 50. roku życia. U kobiet, u których klimakterium wystąpi w wieku 45 lat, rozpoznaje się menopauzę przedwczesną[1]. W tym czasie liczba komórek jajowych w jajnikach stopniowo maleje, poziom estrogenów spada, a poziom hormonów LH oraz FSH wzrasta. Te zmiany wpływają na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, i mogą przyczynić się do spadku libido, występowania uderzeń gorąca, problemów ze snem, zmian nastrojów. W organizmie dzieje się jednak dużo więcej.

1. Suchość skóry to objaw klimakterium

W czasie menopauzy obniża się poziom estrogenów i progesteronu, co wywołuje duży wpływ na kondycję skóry. Wiele kobiet ze zdziwieniem zauważa spadek jędrności i większą suchość skóry twarzy. Może stać się ona bardziej zmęczona, pozbawiona kolorytu, a także wyraźnie cieńsza. Jest to skutek zmian hormonalnych, ale również utraty włókien kolagenowych.

Aby poprawić kondycję skóry, warto nie tylko sięgać po dobre kosmetyki przeznaczone dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym, które zawierają składniki pomagające zatrzymać wodę w skórze i w ten sposób zwiększyć jej nawilżenie. Warto jest również stosowanie zbilansowanej diety, która nawodni organizm od środka i dostarczy mu substancji odżywczych.

Na skórę pozytywnie oddziałuje również koniczyna czerwona, którą zaleca się stosować w okresie menopauzy. Wspiera ona procesy naprawcze w skórze, spowalnia proces starzenia się oraz zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień i stanów zapalnych[2]. Ekstrakt z koniczyny czerwonej znajdziemy m.in. w suplemencie diety Jasnum, który odpowiada na potrzeby kobiet w okresie menopauzy.

2. Szumy uszne mogą być objawem menopauzy

Część kobiet skarży się na występowanie szumów usznych. Prawdopodobnie dolegliwości te są związane ze zmianami zachodzącymi w gospodarce hormonalnej, ale mogą wynikać również z zaburzeń sercowo-naczyniowych i podwyższonego ciśnienia krwi[3]. Zdarza się, że dolegliwości te ustępują po rozpoczęciu terapii hormonalnej.

3. W czasie menopauzy jajniki pracują

Menopauza to proces, który trwa w organizmie przez dłuższy czas. Do ustania miesiączkowania dochodzi powoli, nie dzieje się to w ciągu jednego czy dwóch miesięcy. Menstruacje zmieniają swój charakter, stają się coraz bardziej skąpe i występują coraz rzadziej. Nie oznacza to jednak, że jajniki w tym czasie już nie pracują. Wręcz przeciwnie! Mimo że poziom estrogenów w organizmie spada, to w czasie menopauzy jajniki mogą wciąż produkować hormony męskie, czyli androgeny. To z kolei nierzadko staje się przyczyną dodatkowych dolegliwości, np. pojawienia się nadmiernego owłosienia na ciele.

4. Menopauza spowalnia metabolizm

W czasie klimakterium procesy metaboliczne ulegają naturalnemu spowolnieniu. Nakładają się na to zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej, które mogą sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Można temu zapobiec, dbając o dietę i zwiększając poziom aktywności fizycznej. Jak wynika z danych[4], nawet 70 procent kobiet w wieku okołomenopauzalnym może cierpieć na otyłość, dlatego tak ważne jest regularne ruszanie się i przestrzeganie zasad zbilansowanej diety.

5. Przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie to kolejny problem kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Menopauza może nasilać odkładanie wody w obrębie tkanki brzusznej, a także wywoływać opuchliznę kończyn górnych czy dolnych (głównie palców czy stóp). To kolejny efekt zmian w układzie hormonalnym, który można jednak zmniejszyć, dbając o prawidłowe nawodnienie oraz odpowiednią dietę. Warto w tym czasie włączyć do jadłospisu produkty bogate w potas, który może sprzyjać wyrównaniu poziomu sodu w organizmie.

6. Menopauza może wywoływać bóle kości

Kobiety w okresie menopauzy często cierpią na niedobory wapnia oraz witaminy D3[5]. Jest to spowodowane gorszym wchłanianiem tych składników na skutek spadku poziomu estrogenów, co może prowadzić do zwiększonego ubytku masy kostnej. Niedobory nie tylko przyczyniają się do większej kruchości kości, ale także mogą przyczyniać się do występowania dolegliwości bólowych ze strony kości czy kręgosłupa. Warto zadbać o prawidłową podaż wapnia w diecie, a także suplementować witaminę D, by złagodzić te objawy.

 

Bibliografia

[1]    Alicja Wiśniewska, Marek Napierała, Małgorzata Pezala, Walery Zukow, Wpływ aktywności fizycznej na psychomotorykę kobiet w okresie menopauzy, 2015.

[2]    https://biotechnologia.pl/kosmetologia/czerwona-koniczyna-wlasciwosci-i-zastosowanie-w-kosmetyce-i-farmacji,20655

[3]    https://www.medonet.pl/zdrowy-jak-facet/zdrowie-intymne,nietypowe-objawy-menopauzy–kobiety-mysla–ze-to-starosc-albo-inne-choroby,artykul,09359941.html

[4]    https://ncez.pzh.gov.pl/zdrowe-odchudzanie/otylosc-w-okresie-menopauzy/

[5]    https://zdrowie.pap.pl/piorem-eksperta/jestes-kobieta-po-piecdziesiatce-zadbaj-o-wapn


Materiał sponsorowany