Pojazdy importowane do Polski są objęte specjalnym podatkiem, którego obowiązek zapłaty ciąży na kupującym. Należy samodzielnie zgłosić zakup poprzez złożenie specjalnej deklaracji, umożliwiającej uiszczenie odpowiedniej kwoty w urzędzie celno-skarbowym. Akcyza za auto wiąże się z licznymi formalnościami i wymaga znajomości przepisów, dlatego jej opłata może sprawiać problemy.

Akcyza za samochód – kiedy trzeba ją zapłacić?

Akcyzę za samochód płaci się za każdym razem, kiedy sprowadza się pojazd z zagranicy. Ponieważ podatek nie jest odprowadzany od kwoty zakupu, należy samodzielnie złożyć odpowiednią deklarację z obliczoną według wytycznych kwotą podatku.

Termin zapłaty ma duże znaczenie – zgodnie z przepisami, deklarację należy złożyć nie później, niż do 14 dni po przeprowadzeniu pojazdu przez granicę kraju. Jeśli będą w tym względzie jakieś opóźnienia, podatnik może zostać ukarany mandatem. Bez opłaconej akcyzy od samochodu nie można również zarejestrować pojazdu w kraju, zostaje więc on uziemiony.

Jak policzyć akcyzę za auto?

Kwota podatku akcyzowego za samochód nie jest stała (więcej na: http://www.akcyza.com.pl), oblicza się ją w zależności od pojemności silnika pojazdu. Istnieją dwa progi, od których zależy wysokość podatku:

– pojemność silnika do 2000 cm3, wtedy akcyza za samochód wynosi 3,1% jego wartości,

– pojemność silnika powyżej 2000 cm3, wtedy akcyza za auto wynosi 18,6% jego wartości.

Wysokość akcyzy od samochodu można więc obliczyć za pomocą wzorów dostępnych w sieci.

Przykładowo, wartość sprowadzonego samochodu została wyceniona na 50 000 zł. Jeśli posiada on pojemność silnika do 2000 cm3, podatek akcyzowy za auto wyniesie 1550 zł. Jeśli pojemność silnika jest wyższa, podatek będzie kosztował kupującego 9300 zł.

Jakie dokumenty będą potrzebne, by zapłacić akcyzę od samochodu z importu?

By zapłacić akcyzę za sprowadzony samochód, należy złożyć wspomnianą już deklarację – jest to deklaracja podatkowa AKC-U/S, którą należy przekazać do naczelnika odpowiedniego urzędu celno-skarbowego w swoim rejonie.

Deklaracja AKC-U/S wymaga uzupełnienia podstawowych danych osobowych o podatniku, a także szczegółowych danych technicznych, dotyczących samochodu. Wypełnia się w niej również kwotę samodzielnie obliczonej akcyzy za samochód.

Po złożeniu deklaracji w odpowiednim miejscu, można uiścić opłatę za podatek.

Akcyza za samochód w Warszawie – skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Zagadnienia związane z akcyzą za auto wymagają dobrej znajomości przepisów, cała procedura jest też czasochłonna i wiąże się z odwiedzaniem urzędów. Nie każdy ma czas zająć się tym samodzielnie, nie wspominając o tym, że przy wszelkich niedopatrzeniach lub opóźnieniach można narazić się na nieprzyjemności i kary finansowe.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w formalnościach dotyczących sprowadzania aut z zagranicy, w tym również w akcyzie za samochód. W Warszawie, a także w każdym większym mieście można znaleźć specjalistów, którzy nie tylko doradzą, jak powinna wyglądać zapłata podatku, ale odciążą klienta od zdobywania odpowiednich wniosków i wypełniania dokumentów, a nawet będą go reprezentować przed urzędem.