Dzieciństwo, zwłaszcza to wczesne, to okres, w którym człowiek narażony jest na wiele chorób. Organizm wówczas nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętego systemu odpornościowego, przez co silniej reaguje na wszelkie bodźce chorobotwórcze. Jedną z plag współczesności są alergie, na które zapada coraz więcej osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od rodzaju alergenu, jej objawy mogą być na przykład skórne lub też ze strony układu pokarmowego. Jedną z najczęstszych chorób przewlekłych diagnozowanych u najmłodszych w ostatnich latach jest atopowe zapalenie skóry.

Skąd się bierze AZS?

Mało kto wie, jak bardzo popularną chorobą jest atopowe zapalenie skóry. Według najnowszych badań, szacuje się, że na tę przewlekłą przypadłość cierpi niemal dwadzieścia procent całej populacji ludzkiej. Schorzenie to, objawiające się nawracającą, bardzo swędzącą wysypką pojawia się zazwyczaj w okresie niemowlęctwa, ewentualnie może wystąpić także około szóstego lub siódmego roku życia. Jeszcze nie udało znaleźć się na nią lekarstwa. Kuracja polega na leczeniu objawowym, którego celem jest przyspieszenie gojenia się wysypki oraz zniwelowanie świądu. Jeżeli chodzi o przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry u dzieci, to może być ich kilka. Z jednej strony, wymienia się dosyć często obciążenia genetyczne dziedziczone po rodzicach i dziadkach. Specjaliści są zdania, że jeżeli któreś z rodziców cierpi z powodów AZS, to jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko także będzie się borykać z tym schorzeniem. Nie bez znaczenia pozostają również czynniki środowiskowe. Istnieje teoria, według której za rozprzestrzenienie się AZS na dużą skalę odpowiada nadmierna higiena – organizm ludzki przestał sobie radzić z brudem, kurzem i zanieczyszczeniami i stał się na te czynniki wyjątkowo wrażliwy. Skłonność do AZS może mieć także związek z karmieniem maluchów mlekiem krowim w pierwszym roku życia.

Objawy Atopowego Zapalenia Skóry

Choroba ta objawia się przede wszystkim na całej powierzchni skóry człowieka. Do pierwszych objawów zalicza się chociażby bardzo intensywne swędzenie, które czasem potrafi odciągać uwagę od codziennych czynności, a także powodować problemy ze snem. Atopowe zapalenie skóry u dzieci, może objawiać się rozdrażnieniem i bezsennością maluchów. Skóra dziecka chorego na AZS jest bardzo cienka, wysuszona i wrażliwa. Stopniowo pojawiają się krosty przeradzające się w ropne stany zapalne, głównie na zgięciach w okolicy łokci oraz kolan, a także czerwone, liszajowate plamy.

Leczenie AZS u dzieci

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że de facto, atopowe zapalenie skóry to choroba nieuleczalna, z objawami której człowiek będzie musiał radzić sobie do końca życia. U dzieci leczenie jest utrudnione z tego względu, że maluchy często ulegają uporczywemu swędowi i rozdrapują krosty powodując powstawanie rozległych ran, które niekiedy nie chcą się goić. W leczeniu objawów skórnych AZS stosuje się przeważnie maści oparte na sterydach. Coraz częściej z powodzeniem wykorzystuje się również maści przeciwzapalne, które nie powodują tak licznych uszkodzeń naskórka jak sterydy. AZS jest nierównym przeciwnikiem, który atakuje najczęściej w najmniej spodziewanym momencie.

Źródło: https://www.febumed.com.pl/Atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-niemowlat-pielegnacja-blog-pol-1507543778.html