Karkonosze to centralna część Sudetów Zachodnich. Znajdują się one kilkanaście kilometrów na południe od Jeleniej Góry. Tak więc, aby pospacerować po tych niezwykłych górach, musimy wybrać się do województwa dolnośląskiego. Znajdziemy tu przepiękne i bardzo urokliwe szlaki granitowe skałki i huczące wodospady.

Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602-3 m n.p.m.). Czy warto odwiedzić Karkonosze? Z całą pewnością tak. To góry, w których każdy znajdzie coś dla siebie, a ponadto w przyjemny sposób wypoczniemy i naładujemy akumulatory. Co musimy zobaczyć w obrębie tego pasma?

Z pewnością warto zaplanować dłuższy pobyt i w czasie wędrówek, poznać wyjątkowe miejsca, w tych pięknych i niepowtarzalnych górach. W związku z tym zapraszamy do Hotelu Cieplice. Tutaj z pewnością każdy znajdzie idealną przestrzeń dla siebie, co można z powodzeniem wykorzystać, gdy w jakiś dzień pogoda nie pozwoli na wyjście w góry.

Szczyty Karkonoszy

Atrakcje Karkonoszy

Niezależnie od tego, jaką porę roku wybierzemy na odwiedzenie Karkonoszy, koniecznie musimy pamiętać o wyjątkowych szczytach, których po prostu nie można pominąć w czasie przyjazdu w te rejony. Pierwszym z nich jest Śnieżka. Według różnych źródeł jej wysokość to 1602 lub 1603 m n.p.m.

Stanowi ona niekwestionowany symbol Karpacza, jak i całych Karkonoszy. Jest tu zdecydowanie najbardziej charakterystyczna. Oprócz tego warto wiedzieć, że jest ona szczytem granicznym i zaliczana jest do szczytów Korony Gór Polski. Na szczyt prowadzi kilka szlaków pieszych, o różnym stopniu trudności. Jeśli jednak chcemy znaleźć się na górze szybciej, to możemy skorzystać z kolejki gondolowej lub wyciągu. Przy wietrznych i złych warunkach atmosferycznych mogą być one jednak nieczynne. W znajdujących się na szczycie budynkach znajduje się obserwatorium meteorologiczne, zaplecze techniczne i bar.

Drugim doskonale znanym w Polsce karkonoskim szczytem jest Szrenica. Wznosi się ona na wysokość 1362 m n.p.m. Znajduje się ona w zachodniej części pasma, całkowicie po polskiej stronie. Na szczycie znajduje się schronisko powstałe w latach 20. XX wieku, z kolei u stóp Szrenicy znajduje się bardzo popularny ośrodek narciarski.

Z całą pewnością Szrenica to szczyt niezbyt wysoki, jednak charakterystyczne jest to, że ma ona alpejski klimat – czyli wysoki poziom średniorocznych opadów oraz niski zakres średniorocznych temperatur.

Kotły Polodowcowe

Atrakcje Karkonoszy

Szczyty to jednak jest nie wszystko, co możemy podziwiać w pięknie przyrody Karkonoszy. Wyjątkowe są tu również Kotły Polodowcowe. Skupmy się na trzech wyjątkowo urokliwych miejscach, które wydają się namalowane.

Pierwszym z nich są Śnieżne Kotły, czyli dwa kotły polodowcowe w Karkonoszach, które znajdują się pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Ich górna krawędź zlokalizowana jest na wysokości 1490 m n.p.m., z kolei dni znajduje się na szacowanej wysokości 1200 m n.p.m. Stanowią one idealny przykład alpejskiego krajobrazu w tym obszarze. Na szczyt można wejść pieszo i zajmie to nieco ponad 3 godziny.

Na uwagę zasługuje również Kocioł Małego Stawu. Znajduje się ona w środkowej części Karkonoszy, nieopodal Równi pod Śnieżką. Jego zbocza są wysokie na 200 metrów, występuje na nich kilka żlebów. Ściany schodzą wprost do Małego Stawu. Znajduje się tam Schronisko Samotnia.

Nie zapominajmy również o Kotle Wielkiego Stawu. Widok z góry zapiera dech w piersiach. Na Dnie tego kotła znajduje się największe polodowcowe jeziorko na terenie Karkonoszy – nosi ono nazwę Wielki Staw. Co istotne sąsiaduje on z Kotłem Małego Stawu.

Karkonoskie Skałki

W Karkonoszach zachwycają również piękne „kompozycje” skalne. Kilka z nich musi zostać przez nas wymieniona przy okazji największych atrakcji tego regionu. Szczególną uwagę polecamy zwrócić na Twarożnik, który znajduje się na Czerwonym Głównym Szlaku Sudeckim, nieopodal Szrenicy. Kolejne są Skałki na Babińcu – na południowym zboczu szczytu Babiniec. Każdy turysta będzie zachwycony również Pielgrzymami, które są jedną z największych grup skalnych w regionie. Pozostaje jeszcze Słonecznik, który bywa określany Diabelskim Kamieniem.

Wodospady i Potoki

Atrakcje Karkonoszy

Krajobraz Karkonoszy jest bardzo urozmaicony i zachwycający. Znajdziemy tu również liczne Wodospady i Potoki, przy których warto się na chwilę zatrzymać w czasie wędrówki, chociażby po to, aby zrobić zdjęcie. My polecamy: Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Mumlawy, Wodospad Podgórnej, kaskadę Myi, Dziki Wodospad oraz najwyższy w Karkonoszach Wodospad Panczawy.

W Karkonoszach znajdziemy wiele cudów przyrody, poznamy wyjątkowy alpejski klimat, wraz z niecodzienną roślinnością, której nie znajdziemy w innych polskich pasmach górskich. Możemy skorzystać z różnych opcji noclegowych, jednak my polecamy Hotel Cieplice, który stanie się idealną bazą wypadową, do wszystkich pięknych miejsc w regionie.