Każdy zwraca uwagę na wygląd płytki paznokcia. Dba o to, by paznokcie były lśniące i gładkie. Jednakże pamiętaj, że wygląd płytki paznokcia może sygnalizować również kłopoty ze zdrowiem.

Co mogą sygnalizować zmiany na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach

Białe plamki na paznokciach mogą być wynikiem niedoboru żelaza lub cynku, osłabienia organizmu (przebyta choroba) lub zaburzenia przemiany materii. Białe plamki, które przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia to pęcherzyki powietrza, które powstały na skutek urazu.

Żółte paznokcie

Żółty kolor paznokcia może być skutkiem palenia papierosów, używania ciemnych lakierów lub zażywania preparatów z beta-karotenem. Żółte paznokcie mogą być objawem infekcji grzybiczej paznokci. Mogą być także objawem choroby płuc, wątroby czy nerek.

Prążki na paznokciach

Pionowe prążki na paznokciach wiążą się ze starzeniem organizmu i nieco gorszym krążeniem. Poprzeczne bruzdy mogą powstawać na skutek przebytej choroby przebiegającej z wysoką gorączką czy zbyt intensywnego odchudzania.

Czarne plamki na paznokciach

Jeśli plamki te przypominają drzazgi i przesuwają się w miarę jego wzrostu do brzegu paznokcia, to są to minimalne wylewy krwi, które powstały na skutek jakiegoś urazu. Jeśli plamki te nie przesuwają się, są to zmiany barwnikowe, jednak warto je zbadać.

Kruche i łamliwe paznokcie

Kruche i łamliwe paznokcie są skutkiem osłabienia organizmu, złego odżywiania i braku witamin. Niedobór żelaza, anemia i zaburzenia w układzie krążenia mogą być przyczyną bladości paznokci.

Opuchnięta skóra wokół paznokci

Zaczerwieniona i opuchnięta skóra wokół paznokci może być początkiem łuszczycy paznokci lub zapalenia.

Niebieski odcień paznokci

Niebieski odcień paznokci może oznaczać, że organizm jest niedotleniony.

Białe paznokcie

Jeśli paznokcie są białe z ciemnymi obwódkami może to oznaczać problemy z wątrobą.

Wprawdzie nie zawsze zmiany na paznokciach oznaczają zmiany chorobowe. Jednak jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to warto konsultować je z odpowiednim lekarzem specjalistą.