W trakcie pierwszych miesięcy życia, stolec noworodka ulega częstym zmianom, co jest naturalnym procesem świadczącym o tym, że dziecko prawidłowo się rozwija. Jednak sytuacja, w której maluch wypróżnia się niepokojąco często, powinna zaalarmować rodziców i skłonić ich do wizyty u lekarza. Warto umieć odróżnić prawidłową ilość wydzielanego kału od biegunki, która, nieleczona, może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Chcąc zdobyć informacje na ten temat, można, oprócz rozmów z pediatrą, regularnie odwiedzać strony poświęcone zdrowiu i pielęgnacji dziecka, na których znajduje się garść rzetelnych informacji na temat biegunki u noworodka, np.: http://www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/dzieciece-choroby/1385-biegunka-u-dziecka.html.
Objawy biegunki u noworodka
O biegunce świadczy kilka faktów:
- luźne i obfite stolce,
- wypróżnianie się trzy lub więcej razy w ciągu doby (lub częściej niż dotychczas),
- stolce z domieszką śluzu, krwi lub ropy,
- kwaśny, charakterystyczny zapach stolca,
- ból brzucha,
- gorączka,
- wymioty.
Należy mieć świadomość, że wszystkie wymienione objawy nie muszą wystąpić jednocześnie. Nawet jeden z nich powinien być sygnałem do sprawdzenia, czy dziecku nic poważnego nie dolega. Co ważne, maluchy, które są karmione piersią, wypróżniają się częściej niż ich rówieśnicy jedzący mleko modyfikowane, dlatego w ich przypadku łatwo pomylić normalny stan z biegunką. Ponadto, u zdrowych dzieci, wraz ze zwiększeniem ilości posiłków, zwiększa się również liczba wypróżnień w ciągu doby. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego malucha, aby dostrzec, kiedy ilość wypróżnień jest większa niż dotychczas. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. W przypadku zdrowia dziecka zawsze lepiej jest „dmuchać na zimne”.
Biegunka u noworodka – co robić?
Jeśli potwierdzi się podejrzenie o biegunce u noworodka, należy postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Jednak, gdy wizyta u pediatry nie jest konieczna, wystarczy pamiętać o:
- podawaniu dziecku większej ilości płynów niż zwykle,
- przygotowywaniu lekkostrawnych posiłków.
Wśród płynów, które noworodek może bez przeszkód przyjmować, znajduje się woda (przegotowana i wystudzona), słaba herbata, jogurty oraz delikatne zupy (szczególnie polecana jest marchwianka). Natomiast lepiej zrezygnować z soków owocowych i innych napojów z zawartością cukru. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także podawanie dziecku płynów z elektrolitami, które są dostępne w każdej aptece bez recepty. Dzięki nim dodatkowo zostają uzupełnione niedobory minerałów w organizmie. W przypadku wymiotów, które mogą towarzyszyć biegunce, płyny należy podawać bardzo małymi porcjami.
Ważne jest, aby podczas biegunki nie redukować ilości posiłków. Częste wypróżnianie się powoduje bowiem systematyczną utratę wartości odżywczych zawartych w pożywieniu, co może być groźne w skutkach, szczególnie dla małych dzieci, które stale się rozwijają. W związku z tym, maluszki karmione piersią, należy przystawiać jak najczęściej, natomiast dzieci, które jedzą stałe posiłki powinny otrzymywać dania o normalnych porach, ale lekkostrawne.
Niebezpieczne skutki biegunki
Najniebezpieczniejszym skutkiem biegunki jest odwodnienie, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, w której rozwolnienie trwa zbyt długo. Utrata nadmiernej ilości wody z organizmu niemowlęcia powoduje bowiem zapadnięcie gałek ocznych i ciemiączka, suchość spojówki i błony śluzowej w jamie ustnej, ciągłą senność, osłabienie i wiotkość ciała. Tego rodzaju objawy są bardzo niebezpieczne, dlatego zaraz po ich zaobserwowaniu koniecznie należy udać się na wizytę do pediatry.
Przyczyny biegunki u noworodka
Biegunka u noworodka ma kilka źródeł. Jej przyczyną mogą być:
- wirusy – najczęściej są to rotawirusy;
- bakterie – m.in. salmonella, które dostają się do organizmu dziecka na skutek niezachowania należytej higieny (używanie niewyparzonych butelek, niemycie rąk, dopijanie resztek mleka, w których zdążyły już rozwinąć się bakterie);
- alergia – źródłem biegunki alergicznej może być gluten lub mleko krowie. Często towarzyszącym objawem jest swędząca wysypka na ciele;
- antybiotyk – przyjmowanie antybiotyków zaburza florę bakteryjną, szczególnie, jeśli wraz z lekiem dziecko nie przyjmuje preparatów probiotycznych.
Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny biegunki u noworodka, ponieważ od tej wiedzy w dużej mierze zależy sposób leczenia, a tym samym jego skuteczność.