Szukasz alternatywy dla plażowania i pieszych wycieczek szlakami górskimi? A może boisz się o pogodę i wolisz mieć z zanadrzu aktywny urlop, który sprawdzi się świetnie nawet gdy pogoda nie dopisze? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji aktywnego wypoczynku w Polsce.

Energylandia

Wakacje to świetny czas by odwiedzić Energylandię w Zatorze – największy Rodzinny Park Rozrywki w Polsce. Znajdziecie tam około 50 atrakcji mechanicznych, rozłożonych na 26 ha terenu. Park podzielono na 4 strefy: dziecięcą „Bajkolandię”, gdzie świetne chwile spędzą najmłodsi, familijną, w której zabawa sprawia radość dorosłym i dzieciom, młodzieżową, gdzie powinni wybrać się wszyscy poszukiwacze ekstremalnych doznań oraz Water Park składający się z 3 basenów o łącznej powierzchni 1800 m2. Dodatkowo rozbudowano tutaj bogatą strefę gastronomiczną, dzięki czemu urlopowicze mogą wybierać od w pełni profesjonalnej kuchni do mniejszych restauracji z szybkim jedzeniem. Dodatkowo warto również zobaczyć fascynujące pokazu mappingów 3D i FireShow. Zator znajduje się około 50km od centrum Krakowa.

Spływy kajakowe: Biebrza lub Krutynia

Coraz popularniejszą stają się również spływy kajakowe. W Polsce najbardziej charakterystyczne to spływ Biebrzą lub Krutynią. Biebrz charakteryzuje się bardzo wolnym i spokojnym nurtem, a co za tym idzie spływy kajakowe w tamtejszych okolicach również są w pełni bezpieczne. Często nazywana jest polską Amazonią przez ogromne urozmaicenia przyrodnicze. Krutyń z kolei proponuje spływ, którego trasa biegnie przez wyjątkowo piękny Rezerwat Krutyni. Przygoda rozpoczyna się w przystani, z której kajak startuje płynąc w kierunku przeciwnym do nurtu rzeki. Jest to jedna z tych atrakcji, które koniecznie trzeba przeżyć choć raz w życiu. Istnieje również możliwość (po uprzednim ustaleniu) zorganizowania spływów nocnych z lampionami, ogniskiem oraz oryginalną kapelą mszurską.

kayak 1433325 1920ddddd

** Z dreszczykiem emocji **

Dla lubiących  mocne wrażenia, polecam  sporty nieco bardziej ekstremalne.  Rafting- spływy rwącą rzeką na pontonie lub canoning-  chodzenie po kanionie wzdłuż rzeki, skoki do wody, ślizgi po skałach, trochę wspinaczki i pływania. Takie rozrywki gwarantują niezapomniane wspomnienia i porządny zastrzyk adrenaliny.

Żeglowanie – Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Jeśli mowa o żegludze, to tylko w Krainie Wielkich Jezior na Mazurach. Najbardziej atrakcyjne są okolice Giżycka, Mikołajek i Węgorzewa, jednak turystów przyciągają również Jeziora Augustowskie, Jezioro Solińskie, Żywieckie oraz Charzykowskie. Latem w tych okolicach odbywają się najlepsze krajowe i międzynarodowe imprezy żeglarskie. Zatem powinna być to obowiązkowa rozrywka na liście wszystkich miłośników aktywności wodnych.

Kanał Elbląski

Nie bez powodu znalazł się na liście Siedmiu Cudów Polski – Kanał Elbląski to jedyna tego typu atrakcja na świecie, którą tworzy Jeziorak w połączeniu z Zalewem Wiślanym. Ma prawie 130 km długości i podnosi statki na ogromnych platformach podciąganych na linach. Podróż w ten sposób odbywa się na odcinkach do 550 metrów długości. Można również skorzystać z tzw. rejsu po trawie trwającego 20 min. Wokół Kanału rozpościerają się niesamowite krajobrazy, które najlepiej podziwia się podczas rejsów czy pieszych spacerów.

Cable wake park w Warszawie

teleferico 1615382 1920dddd

Pływanie na desce z wiązaniami, czyli wakeboarding staje się coraz bardziej popularne. Cable wake park Warsaw Wake Academy poza ekstremalnymi doznaniami daje również możliwość odpoczynku na leżakach i podziwiania wyczynów innych. Jak każdy sport ten również najlepiej rozpocząć w młodym wieku, dlatego już 10- i 12-latkowie podejmują próby aktywności w Porcie Czerniakowskim.

Warto podjąć wyzwanie, spróbować czegoś nowego, przeżyć niezapomnianą przygodę, o której będzie można opowiadać przez długi czas. Od siebie dodamy, że warto jest planować nocleg nieopodal atrakcji, które będziecie chcieli zwiedzić – dlatego polecamy wam Noclegowo.pl – znajdziecie tam odpowiedni nocleg.