Ból przy oddawaniu moczu – i wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

    -

    Ból przy oddawaniu moczu może dotknąć każdą z nas. Dyskomfort i pieczenie towarzyszące korzystaniu z toalety to objawy typowe dla infekcji bakteryjnych układu moczowego. Zobacz, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości i jak z nią walczyć.

    Problem głównie kobiecy

    Problem stanów zapalnych układu moczowego znacznie częściej dotyka kobiet. Nasze cewki moczowe są znacznie krótsze niż u mężczyzn, a bliskość ujścia cewki moczowej i pochwy tylko przyczynia się do łatwości łapania infekcji.

    Dodatkowo strefy intymne kobiety są ciągle narażone na podrażnienia – infekcjom sprzyjają przeziębienia, często pojawiają się reakcje alergiczne na podpaski, tampony, żele nawilżające czy płyny do higieny intymnej. Stąd konieczność obserwowania objawów i ocena przyczyn. Pamiętaj bowiem, że lekkie dolegliwości bólowe nie zawsze muszą oznaczać chorobę: powodem do zmartwienia są dopiero bóle notoryczne, pojawiające się przy każdym wypróżnieniu.

    Zapalenie pęcherza moczowego

    Częsty ból przy oddawaniu moczu zwykle oznacza zapalenie pęcherza moczowego. Za znaczącą większość zakażeń odpowiada bakteria E. Coli, która naturalnie występuje w przewodzie pokarmowym. Jednak jej przedostanie się do układu moczowego to murowane problemy. Innym nieproszonym gościem jest Chlamydia trachomatis, przenoszona drogą płciową, szybko przedostająca się do cewki moczowej i dalej do pęcherza.

    Sam stan zapalny pojawia się w chwili, gdy organizm nie jest w stanie poradzić sobie ze zbyt dużą liczbą bakterii. Podrażnione miejsce powoduje uczucie pełnego pęcherza i konieczności skorzystania z toalety, a samo oddawanie moczu powoduje ból, pieczenie i kłucie. Często sytuację pogarsza ból podbrzusza i podwyższona temperatura, wzmagające odczuwanie dyskomfortu.

    Leczenie zapalenia pęcherza

    Skuteczna walka z zapaleniem pęcherza moczowego jest konieczna, bowiem nieleczony (lub niedoleczony) stan zapalny może się przerodzić w znacznie groźniejsze dla zdrowia zakażenie nerek. Lekarz powinien zlecić szczegółowe badania moczu, tzw. posiew z antybiogramem – tylko takie badanie pozwala wykryć przyczynę zakażenia. Po otrzymaniu wyników dobiera się odpowiedni antybiotyk.

    Samo leczenie zapalenia pęcherza w normalnej sytuacji nie trwa długo: w ciągu 5 dni będziesz zdrowa, jednak uwaga! Terapię antybiotykową należy kontynuować nawet, jeśli objawy ustąpiły, by całkowicie wyeliminować namnożone bakterie. Kurację powinnaś uzupełnić o picie dużej ilości płynów i przyjmowanie witaminy C, która zakwasza mocz i pomaga niszczyć bakterie.

    Jak zapobiegać zakażeniom?

    Aby w przyszłości zredukować ryzyko zakażenia dróg moczowych, powinnaś kierować się kilkoma prostymi radami:

    • zawsze ubieraj się adekwatnie do pogody, by nie narazić się na przewianie i przeziębienie okolic intymnych,
    • stosuj profilaktycznie witaminę C lub sok żurawinowy (pierwsza zakwasza mocz, druga utrudnia bakteriom zagnieżdżanie się w błonie śluzowej dróg moczowych),
    • pij dużo płynów i regularnie oddawaj mocz, by nie zalegał w pęcherzu moczowym,
    • dbaj o higienę – regularne podmywanie się i podcieranie w kierunku od przodu do tyłu utrudni bakteriom przeniesienie się do okolic cewki moczowej.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza