Strona głównaLifestylePasje i HobbyBowling – gra w kręgle dla każdego!

  Bowling – gra w kręgle dla każdego!

  Bowling to popularny i dość prosty sport. Tory do bowlingu znajdziesz już w każdym większym mieście – warto więc zawczasu dowiedzieć się, na czym polega bowling, zanim zostaniesz zaproszona na wypad ze znajomymi. Chcesz dowiedzieć się, jak grać w bowling i jak naliczać punkty?

  Wyposażenie gracza

  Do gry w bowling potrzebujesz odpowiednich butów. Buty do bowlingu mają białą gumową podeszwę, chroniącą parkiet kręgielni przed uszkodzeniami – większość kręgielni akceptuje w tej roli zwykłe trampki. Przygotuj się na to, że jeśli nie masz odpowiedniego obuwia, będziesz musiała je na terenie kręgielni wypożyczyć – jest to koszt około 2-3zł.

  Poza butami nie potrzebujesz żadnego sprzętu – kręgle i szeroki wybór kul do kręgli są wliczone w cenę gry.

  Bowling – podstawowe zasady

  Typowy turniej w bowling składa się z 10 rund. W każdej rundzie zawodnik może wykonać maksymalnie 2 rzuty kulą. Celem każdej gry jest strącenie 10 kręgli ustawionych na końcu toru.

  Jeśli udało Ci się strącić wszystkie 10 kręgli za pierwszym razem – gratulacje, właśnie zaliczyłaś strike i kończysz rundę z kompletem punktów.

  Jeśli nie udało Ci się strącić wszystkich kręgli w pierwszym rzucie, ale drugi rzut dopełnił dzieła – jest to tzw. spare.

  Split jest szczególną formą spare – polega na tym, że po pierwszym rzucie kręgle ze środka zostają strącone, a pozostałe stoją w 2 grupach po obu stronach toru. Split jest trudny do strącenia naraz, dlatego zwykle kończy się pozostawieniem jednej z grup kręgli.

  Jeśli po drugim rzucie na końcu toru stoją jakieś kręgle, jest to open frame. Jeśli zaś w obu rzutach nie trafiłaś żadnego kręgla, runda zostaje oznaczona jako miss.

  Foul to sytuacja, w której podczas rzucania przekroczyłaś stopą linię rzutu – wtedy rzut jest liczony, ale punkty za strącone kręgle nie.

  Bowling i punkty

  Bowling polega na precyzji i powtarzalności rzutów, więc punktacja gry w kręgle premiuje graczy w wysokiej formie. Poniżej sposób naliczania punktów – gra w kręgle to całkiem skomplikowana matematyka…

  Za rzut strike otrzymujesz 10 punktów oraz dodatkowo podwojone punkty z 2 kolejnych rzutów.

  Spare to 10 punktów i podwójne punkty z kolejnego rzutu.

  Open frame daje tyle punktów, ile strąciłaś kręgli.

  Łącznie w pojedynczej grze w bowling możesz zyskać nawet 300 punktów (10 razy strike).

  Przykłady:
  W 1 rundzie zaliczasz strike, w drugiej spare (6 + 4) i w trzeciej strącasz 7 (6 + 1) kręgli:
  Za 1 rundę otrzymasz 10 punktów;
  Za 2 rundę otrzymasz 2 * (6 + 4) punktów;
  Za 3 rundę – 2 * 6 + 1 punktów.
  Razem: 43 punkty po 3 rundach gry w bowling.

  W 1 rundzie zaliczasz spare (2 + 8) , w drugiej strącasz 6 (4 + 2) kręgli i w trzeciej zaliczasz miss:
  Za 1 rundę otrzymasz 10 punktów;
  Za 2 rundę otrzymasz 2 * 4 + 2 punktów;
  Za 3 rundę – 0 punktów.
  Razem: 20 punktów po 3 rundach gry w bowling.

  Bowling – jak rzucać kulę?

  Kulę do kręgli rzuca się w specjalny sposób – warto się nauczyć właściwego chwytu i tradycyjnego rozbiegu przed rzutem – rozbieg nadaje kuli większą energię i łatwiej celnie rzucić.

  W otwory kuli do kręgli wsuń 2 środkowe palce i kciuk. Palce powinny być w otworach na głębokość 2 kostki, kciuk powinien się w kuli znaleźć cały. Wolne palce układasz tak, aby dłoń luźno przylegała do kuli.

  Krok 1 (instrukcja dla praworęcznych)
  Chwyć kulę w prawą rękę, i unieś ją tak, by była centralnie przed Tobą, około 20-30cm od klatki piersiowej. Następnie wykonaj krok prawą nogą.

  Krok 2
  Wykonaj krok lewą nogą, a następnie wykonaj ręką ruch w dół.

  Krok 3
  Kolejny krok prawą nogą. Ręka powinna wędrować w tył i do góry, by znalazła się poniżej linii barków – istotne, by cały czas ręka poruszała się po jednej płaszczyźnie, bez odchylania się na boki.

  Krok 4
  Ostatni krok kończy się poślizgiem lewej nogi – prawa w tym czasie powinna się przesunąć za lewą nogę, byś miała swobodę w wykonaniu rzutu. W czasie rzutu ciało powinno być stabilne, by maksymalnie wykorzystać energię rzutu..

  bowling

  Ile kosztuje bowling?

  Koszt gry w bowling zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od dnia, w którym zdecydujesz się na grę – koszt wynajęcia jednego toru na 60 minut może oscylować między 30 a nawet 80 złotymi – wszystko zależy od pory dnia i dnia tygodnia (w weekendy jest znacznie drożej).

  Ważne jest także, ile torów wynajmiesz – o ile na jednym torze 4-6 osób będzie mogło przeprowadzić turniej, o tyle przy większej ich liczbie drugi tor się przyda.

  Koszt wynajęcia obuwia już podaliśmy – 2-3zł za parę butów, dostępną na czas pobytu w kręgielni.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,925ObserwującyObserwuj