Bowling to popularny i dość prosty sport. Tory do bowlingu znajdziesz już w każdym większym mieście – warto więc zawczasu dowiedzieć się, na czym polega bowling, zanim zostaniesz zaproszona na wypad ze znajomymi. Chcesz dowiedzieć się, jak grać w bowling i jak naliczać punkty?

Wyposażenie gracza

Do gry w bowling potrzebujesz odpowiednich butów. Buty do bowlingu mają białą gumową podeszwę, chroniącą parkiet kręgielni przed uszkodzeniami – większość kręgielni akceptuje w tej roli zwykłe trampki. Przygotuj się na to, że jeśli nie masz odpowiedniego obuwia, będziesz musiała je na terenie kręgielni wypożyczyć – jest to koszt około 2-3zł.

Poza butami nie potrzebujesz żadnego sprzętu – kręgle i szeroki wybór kul do kręgli są wliczone w cenę gry.

Bowling – podstawowe zasady

Typowy turniej w bowling składa się z 10 rund. W każdej rundzie zawodnik może wykonać maksymalnie 2 rzuty kulą. Celem każdej gry jest strącenie 10 kręgli ustawionych na końcu toru.

Jeśli udało Ci się strącić wszystkie 10 kręgli za pierwszym razem – gratulacje, właśnie zaliczyłaś strike i kończysz rundę z kompletem punktów.

Jeśli nie udało Ci się strącić wszystkich kręgli w pierwszym rzucie, ale drugi rzut dopełnił dzieła – jest to tzw. spare.

Split jest szczególną formą spare – polega na tym, że po pierwszym rzucie kręgle ze środka zostają strącone, a pozostałe stoją w 2 grupach po obu stronach toru. Split jest trudny do strącenia naraz, dlatego zwykle kończy się pozostawieniem jednej z grup kręgli.

Jeśli po drugim rzucie na końcu toru stoją jakieś kręgle, jest to open frame. Jeśli zaś w obu rzutach nie trafiłaś żadnego kręgla, runda zostaje oznaczona jako miss.

Foul to sytuacja, w której podczas rzucania przekroczyłaś stopą linię rzutu – wtedy rzut jest liczony, ale punkty za strącone kręgle nie.

Bowling i punkty

Bowling polega na precyzji i powtarzalności rzutów, więc punktacja gry w kręgle premiuje graczy w wysokiej formie. Poniżej sposób naliczania punktów – gra w kręgle to całkiem skomplikowana matematyka…

Za rzut strike otrzymujesz 10 punktów oraz dodatkowo podwojone punkty z 2 kolejnych rzutów.

Spare to 10 punktów i podwójne punkty z kolejnego rzutu.

Open frame daje tyle punktów, ile strąciłaś kręgli.

Łącznie w pojedynczej grze w bowling możesz zyskać nawet 300 punktów (10 razy strike).

Przykłady:
W 1 rundzie zaliczasz strike, w drugiej spare (6 + 4) i w trzeciej strącasz 7 (6 + 1) kręgli:
Za 1 rundę otrzymasz 10 punktów;
Za 2 rundę otrzymasz 2 * (6 + 4) punktów;
Za 3 rundę – 2 * 6 + 1 punktów.
Razem: 43 punkty po 3 rundach gry w bowling.

W 1 rundzie zaliczasz spare (2 + 8) , w drugiej strącasz 6 (4 + 2) kręgli i w trzeciej zaliczasz miss:
Za 1 rundę otrzymasz 10 punktów;
Za 2 rundę otrzymasz 2 * 4 + 2 punktów;
Za 3 rundę – 0 punktów.
Razem: 20 punktów po 3 rundach gry w bowling.

Bowling – jak rzucać kulę?

Kulę do kręgli rzuca się w specjalny sposób – warto się nauczyć właściwego chwytu i tradycyjnego rozbiegu przed rzutem – rozbieg nadaje kuli większą energię i łatwiej celnie rzucić.

W otwory kuli do kręgli wsuń 2 środkowe palce i kciuk. Palce powinny być w otworach na głębokość 2 kostki, kciuk powinien się w kuli znaleźć cały. Wolne palce układasz tak, aby dłoń luźno przylegała do kuli.

Krok 1 (instrukcja dla praworęcznych)
Chwyć kulę w prawą rękę, i unieś ją tak, by była centralnie przed Tobą, około 20-30cm od klatki piersiowej. Następnie wykonaj krok prawą nogą.

Krok 2
Wykonaj krok lewą nogą, a następnie wykonaj ręką ruch w dół.

Krok 3
Kolejny krok prawą nogą. Ręka powinna wędrować w tył i do góry, by znalazła się poniżej linii barków – istotne, by cały czas ręka poruszała się po jednej płaszczyźnie, bez odchylania się na boki.

Krok 4
Ostatni krok kończy się poślizgiem lewej nogi – prawa w tym czasie powinna się przesunąć za lewą nogę, byś miała swobodę w wykonaniu rzutu. W czasie rzutu ciało powinno być stabilne, by maksymalnie wykorzystać energię rzutu..

bowling

Ile kosztuje bowling?

Koszt gry w bowling zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od dnia, w którym zdecydujesz się na grę – koszt wynajęcia jednego toru na 60 minut może oscylować między 30 a nawet 80 złotymi – wszystko zależy od pory dnia i dnia tygodnia (w weekendy jest znacznie drożej).

Ważne jest także, ile torów wynajmiesz – o ile na jednym torze 4-6 osób będzie mogło przeprowadzić turniej, o tyle przy większej ich liczbie drugi tor się przyda.

Koszt wynajęcia obuwia już podaliśmy – 2-3zł za parę butów, dostępną na czas pobytu w kręgielni.