Budowa i funkcjonalność schodów zewnętrznych

    -

    Schody zewnętrzne są elementem konstrukcji budynku, który spełnia bardzo istotną funkcję. W związku z czym muszą też spełniać pewne wymogi techniczne, które pozwolą im min. na przenoszenie dużych obciążeń. Dodatkowym czynnikiem, na który narażone są schody zewnętrzne, są warunki atmosferyczne. Jest to ważna kwestia, dlatego też należy ją wziąć pod uwagę podczas projektowania konstrukcji.

    Bardzo ważne jest, aby dostosować schody zewnętrzne i ich parametry do budynku, w którym zostaną zastosowane. W związku z czym projekt schodów zewnętrznych musi być wykonany w taki sposób, żeby były one zarówno funkcjonalne, bezpieczne oraz wygodne.  Ogólna zasada, która dotyczy rozmiaru stopni na schodach mówi, że powinny one być dopasowane do wielkości ludzkiej stopy i długości kroku. Przykładowymi parametrami schodów, które są uznawane za wygodne są: szerokość stopnia 32,0 cm, wysokość stopnia 15,0 cm. Należy oczywiście pamiętać, że po wykończeniu wszystkie stopnie muszą być takie same. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, przeczytaj – “Budowa i funkcjonalność schodów zewnętrznych”.

    nierdzewnybalkon 2 png

    Rodzaje schodów zewnętrznych

    Rodzaje schodów zewnętrznych można podzielić na kilka typów zależnie od ich parametrów. Możemy je podzielić min. na podstawie nachylenia. W tym przypadku mamy do czynienia z trzema wariantami. Nachyleniem łagodnym, w którym schody są nachylone poniżej 30 stopni, normalnym, gdzie kąt nachylenia wynosi od 30-35 stopni oraz ze schodami stromymi, których kąt nachylenia to od 35 do 45 stopni. Kolejnym kryterium podziału schodów zewnętrznych jest ich konstrukcja. Ten parametr dzieli schody zewnętrzne w największym stopniu. W związku z tym, że jest bardzo wiele różnych rozwiązań konstrukcyjnych. Kolejnym kryterium, które rozdziela schody na kilka rodzajów jest kierunek wchodzenia. Tutaj podział wygląda następująco: proste, prawoskrętne i lewoskrętne.

    Materiały na schody

    Spośród wielu dostępnych i stosowanych w budownictwie najczęściej stosowane materiały na schody to: kamień, ceramika i drewno. Oczywiście od jakości użytych materiałów zależy trwałość schodów zewnętrznych. To jest bardzo istotna sprawa w związku z tym, że pełnią one bardzo istotną funkcję w całej konstrukcji budynku. Warstwę wewnętrzną schodów zwykle stanowi żelbet, natomiast warstwa zewnętrzna jest najczęściej inny materiał.

    Z racji dużego znaczenia dla całokształtu konstrukcji, schody zewnętrzne muszą być dobrze wkomponowane w projekt budynku. Materiały użyte do ich wykonania powinny być najwyższej jakości, żeby zapewnić ich trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

    Artykuł stworzony przy współpracy z https://nierdzewnybalkon.pl/

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza