Ponad 30 proc. dzieci, które nie ukończyły 3 lat, ma w swoim pokoju telewizor. Nawet 90 proc. maluchów ogląda jakiś rodzaj medium elektronicznego jeszcze przed ukończeniem dwóch lat. Generalnie z roku na rok najmłodsi mają coraz wcześniej do czynienia z telewizją. Pytanie tylko, czy spędzają przed elektroniką odpowiednią dla swojego wieku ilość czasu i czy rodzice kontrolują to, co ich pociechy wtedy robią?

Ekrany codziennością dla najmłodszych

Nie ma co ukrywać, że ekrany stały się dla dzieci codziennością. Już kilkulatki mają własne smartfony, a telewizory w pokojach dzieci są standardem od dawna. Tylko czy rodzice kontrolują to, co robią ich pociechy? Badanie „Screen for content”, przygotowane na zlecenie programu Cartoon Network, pokazuje, że najmłodsi spędzają około połowy wolnego czasu przeznaczonego na media elektroniczne na oglądaniu telewizji. W tygodniu to dokładnie 1 godz. i 23 min, natomiast w weekendy – 1 godz. i 43 minuty. To właśnie telewizja jednak podlega najmniejszej kontroli ze strony rodziców. 42 proc. dorosłych nie sprawdza tego, co oglądają ich dzieci, ale około 50 proc. najmłodszych musi pytać o zgodę rodzica, jeśli chce włączyć telewizor. Niepokojące jest jednak to, że aż 37 proc. rodziców pozwala swoim dzieciom oglądać telewizję bez jakiegokolwiek nadzoru. Co ciekawe, w przypadku naszych zachodnich sąsiadów – Niemców, sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Aż 64 proc. dzieci musi prosić o pozwolenie na włączenie telewizora, a 75 proc rodziców kontroluje to, ile czasu ich pociechy spędzają przed odbiornikiem.

Zdecydowanie większej kontroli ze strony rodziców podlegają treści w internecie. W tym przypadku aż 70 proc. rodziców sprawdza, jakie filmy wideo oglądają dzieci, a 65 proc. weryfikuje, z jakich gier i aplikacji korzystają. Co ciekawe, jeśli sprawdzimy kwestie związane z nadzorem, to okazuje się, że najściślej pilnują tego osoby z wyższym wykształceniem.

W przypadku 19 proc. dzieci korzystanie z mediów odbywa się pod ścisłym nadzorem rodziców. Dbają oni o to, aby treści były wysokiej jakości, bawiły i jednocześnie uczyły. Najczęściej wybierane są telewizja i YouTube. Co istotne – dzieci z tej grupy więcej czasu spędzają na atrakcjach niezwiązanych z mediami elektronicznymi, mają hobby, są bardziej aktywne fizycznie.

Programy telewizyjne dla dzieci

Częstym problemem rodziców jest brak czasu na sprawdzenie poszczególnych stacji telewizyjnych, tzn. weryfikację tego, do jakich dzieci kierowane są bajki i inne programy, które są tam prezentowane. Poniżej wymieniamy popularne stacje telewizyjne wraz z krótkim opisem:

  • Cartoon Network Polska – polska wersja tego kanału wystartowała w 1998 roku. W swojej ofercie stacja ta ma bajki i programy przeznaczone dla różnych grup wiekowych dzieci.
  • Disney Channel – polskojęzyczny odpowiednik tego kanału nadaje bajki i seriale przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Stacja emituje przez 24h na dobę, a zadebiutowała w Polsce w 2006 roku.
  • MiniMini+ – jeden z popularniejszych kanałów dla dzieci. Najmłodsi mogą go oglądać w godzinach od 4:00 do 21:00, a przeznaczony jest on dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat.
  • Teletoon+ – w tym przypadku oferta stacji adresowana jest do dzieci w wieku szkolnym. Można na niej zobaczyć m.in. seriale animowane i autorskie programy. Teletoon+ oferuje wiele popularnych bajek, m.in. Sissi – młodą cesarzową, My Little Pony czy Angry Birds.
  • TVP ABC – oferta kanału należącego do telewizji publicznej jest kierowana do dzieci w wieku od 3 do 12 lat, ale również ich rodziców i wychowawców. Stacja rozpoczęła działalność w 2014 roku. W swojej ofercie programowej ma m.in. bajki polskie i zagraniczne.

Inne oferty dla dzieci

Oczywiście rodzice mogą wybrać również inne stacje i zapewnić dostęp do obecnych na nich programów przeznaczonych dla dzieci. Np. mając pakiet HBO GO i internet w UPC, umożliwiamy dziecku oglądanie bajek i seriali emitowanych na HBO, ale również bajek dostępnych w sieci. Internet światłowodowy pozwoli je oglądać bez problemów związanych z płynnością działania.

Telewizja a dzieci

Dostęp najmłodszych do mediów elektronicznych jest nieunikniony. Ważne jednak, aby rodzice czuwali na tym, co oglądają ich dzieci, i starali się rozsądnie dopasowywać czas, jaki dziecko może na taką rozrywkę poświęcać.