Skóra wrażliwa charakteryzuje się podrażnieniami, zaczerwienieniem oraz gwałtowną reakcją na czynniki zewnętrzne (np. słońce, mróz, wiatr). Cera wrażliwa może być także szorstka i nieprzyjemna w dotyku i łatwo ją podrażnić. Na cerze wrażliwej widoczne są rozszerzone naczynka. Często reaguje uczuleniem na dostępne w drogeriach produkty kosmetyczne.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Wrażliwość skóry pogłębiają gorące kąpiele, zbyt częste stosowanie mydeł o działaniu odtłuszczającym oraz środków chemicznych o zasadowym pH. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia naturalnej bariery wodno-lipidowej skóry.

Bardzo ważna jest także woda, której używasz na co dzień – woda chlorowana pogarsza stan skóry. Polecam więc mycie twarzy w niegazowanej wodzie mineralnej. Dobrym rozwiązaniem może być także zakupienie filtru do kranu.

Cera wrażliwa wymaga odpowiedniego doboru kosmetyków. Przede wszystkim musisz pamiętać, aby stosować kosmetyki z jednej serii: mleczko, tonik, krem. W ten sposób unikniesz interakcji wielu składników czynnych zawartych w różnych seriach kosmetyków. Obniża to ryzyko podrażnienia skóry i uczulenia.

Szczególnie niekorzystnie na skórę wrażliwą wpływają preparaty zawierające retinol, alkohol lub kwasy owocowe. Gdy w ciągu dnia odczuwasz, że skóra jest wysuszona i ściągnięta, spryskaj ją ciepłą wodą.

Pamiętaj !

Przy skórze wrażliwej kremy i inne preparaty pielęgnacyjne należy wybierać z wyraźnym przeznaczeniem „dla skóry wrażliwej”. Zazwyczaj są to kosmetyki o prostym składzie. Mają ograniczoną do minimum ilość konserwantów i dodatków zapachowych bądź w ogóle są ich pozbawione.

Jakie zabiegi dla skóry wrażliwej?

Skóra wrażliwa często jest płytko unaczyniona, dlatego też, wszelkie zabiegi oparte na tarciu, czyli – mikrodermabrazja, oczyszczanie manualne i peelingi mechaniczne odpadają. Nie można stosować silnych kwasów, takich jak glikolowy czy pirogronowy.

Mikrodermabrazję i silne peelingi możesz zastąpić preparatami enzymatycznymi. Peeling enzymatyczny rozpuszcza delikatnie martwy naskórek, nie podrażniając skóry.

Bardzo dobrą alternatywą dla oczyszczania manualnego jest peeling kawitacyjny.

Mocne kwasy zastąpić możesz kwasem migdałowym, który delikatnie złuszcza i silnie nawilża.