Certyfikaty na kosmetykach naturalnych – na co zwrócić uwagę?

    -

    Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Do ich produkcji wykorzystywane są składniki pochodzenia roślinnego, morskiego lub mineralnego. Klienci, którzy chcą mieć pewność, że rzeczywiście wybierają dobrej jakości kosmetyki naturalne powinni stawiać na produkty certyfikowane. Za takimi kosmetykami stoi nie tylko wiedza i doświadczenie ich producenta, ale także instytucji certyfikującej. Do takich instytucji zalicza się między innymi ICEA, ECOCERT, BDIH czy DEMETER. Organizacji certyfikujących kosmetyki jest znacznie więcej. W polskich sklepach najwięcej jest jednak kosmetyków naturalnych certyfikowanych przez wspomniane instytucje.

    Jakie kosmetyki otrzymają certyfikat ECOCERT?

    Certyfikat ECOCERT może zostać przyznany nie tylko kosmetykom naturalnym, ale także organicznym. Certyfikat ten może zostać przyznany tylko kosmetykom naturalnym, które w swoim składzie zawierają przynajmniej 95 % surowców pochodzenia naturalnego i surowców naturalnych. W przypadku kosmetyków organicznych oraz ekologicznych znajdujące się w składzie substancje roślinne aż w 95 % muszą być substancjami organicznymi. Co więcej, musi to zostać potwierdzone stosownym certyfikatem. Organizację uprawnioną do wydawania certyfikatów ECOCERT powołano do życia w 1991 roku we Francji. Zarówno w kosmetykach naturalnych, jak i naturalnych i ekologicznych, które otrzymały ten certyfikat nie ma żadnych surowców modyfikowanych genetycznie.

    Znak ekologiczny COSMEBIO: dla jakich kosmetyków?

    Certyfikat COSMEBIO przyznawany jest od 2002 roku. Certyfikat przyznaje stowarzyszenie o tej samej nazwie. Producenci kosmetyków, którzy chcą na swoje produkty uzyskać ten certyfikat nie mogą wykorzystywać do ich produkcji składników pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie. W składzie tych kosmetyków nie może też być sztucznych barwników, zapachów i konserwantów. Kosmetyki, które otrzymały certyfikat COSMEBIO muszą zawierać przynajmniej 95 % naturalnych składników. Muszą one pochodzić wyłącznie z naturalnych upraw. Kosmetyki nie mogą też być testowane na zwierzętach.

    Brytyjski Certyfikat SOIL ASSOCIATION – co oznacza?

    Soil Association to organizacja charytatywna założona w Wielkiej Brytanii w 1946 roku z inicjatywy naukowców, dietetyków i rolników. Znajdujący się na kosmetykach Certyfikat SOIL ASSOCIATION potwierdza, że zawierają one minimum 95% surowców organicznych. Ta brytyjska organizacja charytatywna certyfikuje wyłącznie produkty organiczne. Na opakowaniach kosmetyków, które otrzymały ten brytyjski certyfikat znajduje się logo organizacji oraz napis „wyprodukowany z XX% składników organicznych”. Brytyjski certyfikat gwarantuje, że kosmetyk jest bezpieczny, a proces jego produkcji w minimalnym stopniu wpłynął na środowisko naturalne.

    Certyfikat BDIH mogą otrzymać wyłącznie naturalne kosmetyki

    Certyfikat BDIH przyznaje niemiecka organizacja o tej samej nazwie. Umieszczone na opakowaniu logo organizacji oraz napis „Certified Natural Cosmetic” informuje konsumentów, że kosmetyk zawiera wyłącznie surowce naturalne. Mogą to być oleje roślinne, olejki eteryczne, wyciągi ziołowe. W składzie kosmetyków z certyfikatem BDIH mogą znajdować się wyłącznie surowce pochodzące z dzikich zbiorów albo z ekologicznych upraw. Certyfikat BDIH informuje też, że produkt nie był testowany na zwierzętach.

    Certyfikat Vegan Society dla kosmetyków wegańskich

    W 1944 roku w Wielkiej Brytanii zostało powołane do życia Towarzystwo Wegańskie czyli Vegan Society. Towarzystwo to nadaje certyfikat Vegan Society, który potwierdza, że kosmetyk w swoim składzie nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Certyfikat ten jest jednocześnie gwarancją, że na żadnym etapie produkcji kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Produkty (to nie tylko kosmetyki) opatrzone tym certyfikatem są odpowiednie dla wegetarian, wegan oraz osób, które nie tolerują laktozy.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza