Chlebak do powieszenia na ścianie – czy warto?

    -

    Przechowywanie chleba i bułek w kuchni to kwestia, o której należy pamiętać. Pieczywo na ogół przechowywane jest w specjalnych pojemnikach do tego przeznaczonych. Na rynku dostępny jest duży wybór chlebaków – trudno zdecydować się, który model będzie najlepszy do naszych potrzeb. Pewną grupą pojemników na pieczywo są chlebaki do powieszenia na ścianie. Nie są one zbyt popularne. Albo inaczej – mało kto wie, że niektóre modele pojemników na chleb i bułki dodatkowo wyposażone są w otwory umożliwiające powieszenie ich na ścianie.

    Chlebak do powieszenia na ścianie – zalety

    Jakie zalety mają chlebaki, które można powiesić na ścianie?

    • Designerski chlebak do powieszenia na ścianie może służyć nie tylko do przechowywania pieczywa, ale także jako atrakcyjny element dekoracyjny przestrzeni kuchennej.
    • Lepsza organizacja miejsca – chlebak może zostać powieszony na niezagospodarowanej ścianie. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym, a dodatkowo sprawi, że pieczywo będzie zawsze na wyciągnięcie ręki.
    • Rozwiązanie 2 w 1 – z reguły chlebaki, które można powiesić na ścianie, są wyposażone w specjalne otwory na wkręty. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby postawić pojemnik na pieczywo na blacie. Zazwyczaj producent konstruuje chlebak w taki sposób, aby mógł pełnić funkcję wiszącą lub stojącą – w zależności od upodobań użytkownika.
    • Poza zasięgiem dzieci – wiele osób przechowuje w chlebakach nóż do pieczywa, aby zawsze był pod ręką. W przypadku małych dzieci wiszący stylowy chlebak chroni przed przypadkowym dostaniem się ostrego narzędzia w ręce najmłodszych domowników.
    • Chlebak do powieszenia na ścianie to z pewnością dodatek, który docenią osoby lubiące nieszablonowe koncepcje.
    • Uniwersalne rozwiązanie – wiszący pojemnik na pieczywo to koncepcja, którą można wykorzystać w kuchniach nowoczesnych, tradycyjnych, industrialnych i wielu innych.
    pol pm metalowy chlebak z deska do krojenia 2w1 6741 2

    Chlebak do powieszenia na ścianie – wady


    Jakie wady mają chlebaki, które można powiesić na ścianie?

    • Niewłaściwie zamontowany chlebak wiszący może spaść. Podobnie może się zdarzyć, gdy będzie on nadmiernie obciążony.
    • Poza zasięgiem najmłodszych domowników – z jednej strony jest to zaleta, z drugiej natomiast wada. Dzieci, które już samodzielnie przyrządzają sobie kanapki, mogą mieć problem z dostępem do pojemnika na pieczywo powieszonego na ścianie.
    • Wiszący chlebak na pieczywo może być nieco trudniejszy w wyczyszczeniu niż jego stojący odpowiednik. Konieczne jest takie zamontowanie pojemnika na pieczywo, aby był łatwy w demontażu, a jednocześnie stabilnie „trzymał się” ściany.

    Chlebak do powieszenia na ścianie – tak czy nie?

    Zalety chlebaka do powieszenia na ścianie dominują nad jego wadami. Jednak odpowiedzi na pytanie, czy warto decydować się na wiszący pojemnik na pieczywo, powinien każdy udzielić sobie samodzielnie. Zależy to od tego, jakie mam oczekiwania od chlebaka, przyzwyczajenia dotyczące przygotowywania kanapek i czy model wiszący je spełni. Z pewnością jest to rozwiązanie, po które chętnie sięgają fani oryginalnych i praktycznych rozwiązań.

    kopiabeztytulu

    Chlebak do powieszenia na ścianie – na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Jak wybrać chlebak wiszący?

    Jeżeli już zdecydujemy się na zakup chlebaka do powieszenia na ścianie, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. W szczególności są to:

    • łatwość montażu i demontażu,
    • stabilność konstrukcji,
    • maksymalny udźwig (ile pieczywa będziemy mogli w nim przechowywać),
    • sposób mocowania – chlebak powinien być wyposażony w odpowiednie otwory na wkręty,
    • czy chlebak może stać na blacie – warto sprawdzić także to na wypadek, gdyby okazało się, że model wiszący nie spełnia naszych oczekiwań, wówczas nie będziemy musieli kupować nowego chlebaka,
    • materiał wykonania – w przypadku wiszących wersji najlepiej zdecydować się na modele, które są wykonane z materiałów trwałych, odpornych na uszkodzenia (np. chlebak ceramiczny może potłuc się, gdy zostanie przez przypadek strącony z haczyków).

    Co zamiast chlebaka do powieszenia na ścianie?

    Jeżeli nie do końca jesteśmy pewni, czy chlebak do powieszenia na ścianie spełni nasze oczekiwania, możemy rozważyć inne, alternatywne opcje. Oto najczęściej wybierane modele pojemników na pieczywo.

    pol pm metalowy chlebak retro pojemnik na pieczywo kolor szary 40 x 25 x 17 cm 29957 1
    • Tradycyjny drewniany chlebak – jest to model wciąż chętnie wybierany. Drewno zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, zachowując na długo jego świeżość i chrupkość. Drewniany chlebak można z powodzeniem wkomponować w kuchnię urządzoną w stylu tradycyjnym lub klasycznym.
    • Chlebak z deską do krojenia – to praktyczne rozwiązanie 2 w 1. Stanowi połączenie pojemnika na pieczywo oraz deski do krojenia, która jednocześnie stanowi pokrywę chlebaka. Deska do krojenia zazwyczaj wykonana jest z trwałego i odpornego na uszkodzenia drewna bambusowego. To stylowy dodatek do kuchni utrzymanej praktycznie w każdym stylu.
    • Chlebak ceramiczny – pomimo tego, że ceramika nie jest materiałem odpornym na uszkodzenia, pojemniki na pieczywo z niej wykonane cieszą się niesłabnącą popularnością. Najprawdopodobniej zawdzięcza to swej ponadczasowości oraz atrakcyjnemu wzornictwu. Ceramika może być barwiona na różnorodne kolory – od białego, przez błękitny i czerwony, aż po czarny.
    • Chlebak ze stali nierdzewnej – to połączenie trwałości i nowoczesnego wzornictwa. Pojemniki wykonane z błyszczącego metalu wkomponują się we wnętrza utrzymane w stylu nowoczesnym, a także industrialnym.
    • Chlebak z tworzywa sztucznego – doceniane są przede wszystkim za bardzo przystępną cenę oraz łatwość utrzymania czystości. Producenci zaskakują modelami wykonanymi z tworzywa sztucznego – są one nie tylko kolorowe, ale i przybierają fantazyjne formy.
    • Chlebak retro – w ostatnim czasie modne jest to, co jest retro. W przypadku pojemników na pieczywo są to zazwyczaj chlebaki z uroczym napisem, w stonowanej kolorystyce, nawiązujące do minionych epok.
    • Chlebak do białej kuchni – równie żywa jest moda na wnętrza utrzymane w białej, stonowanej kolorystyce. Pojemnik na pieczywo do białej przestrzeni kuchennej może w myśl koncepcji minimalizmu być w tym samym kolorze lub stanowić kolorowy akcent, np. czerwony.

    Bez względu na to, na jaki pojemnik do przechowywania pieczywa się zdecydujemy, warto wiedzieć jak dbać o chlebak i jak go czyścić. To między innymi łatwością w utrzymaniu czystości powinniśmy kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu. Systematyczne czyszczenie pojemnika na pieczywo pozwala mieć pewność, że przechowywany w nim chleba nie zapleśnieje, ani nie stanie się idealnym miejscem do rozwoju bakterii, grzybów i innych czynników chorobotwórczych.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza