Podróżowanie z dzieckiem nie jest łatwe, zwłaszcza, jeżeli u pociechy wystąpią objawy choroby lokomocyjnej. Staje się ono wówczas marudne i niespokojne. W związku z powyższym warto wiedzieć, czym jest choroba lokomocyjna i jak przygotować się do podróży, aby uniknąć stresu oraz dyskomfortu.
Czym jest choroba lokomocyjna?
Choroba lokomocyjna jest rodzajem zaburzenia, które objawia się podczas poruszania po wyboistej drodze, z dużą prędkością, podczas naprzemiennego przyspieszania i hamowania, bujania łódką czy w sytuacji, w której osoba znajduje się w pomieszczeniu bez okien lub z ograniczonym dostępem do nich. Wówczas mózg błędnie odczytuje sygnały pochodzące z narządu równowagi (błędnika) oraz narządu wzroku. W głowie chorego powstaje informacyjny chaos, który objawia się na wiele sposobów. Jeżeli któryś z poniżej wskazanych symptomów towarzyszy twojemu dziecku podczas podróży, spróbuj wykorzystać syrop Lokomotiv. Przed jego zakupem warto skorzystać z porównywarki cenowej, oferowanej przez niektóre apteki internetowej, np. aptekę Gdziepolek.pl.
Objawy choroby lokomocyjnej
Do objawów choroby lokomocyjnej zalicza się przede wszystkim:
- mdłości,
- wymioty,
- zawroty głowy,
- ospałość,
- brak apetytu,
- uczucie rozbicia.
Wskazane powyżej objawy występują najczęściej. Niekiedy choroba lokomocyjna może wywoływać także bladość, duszności, utratę równowagi, spadek tętna, potliwość, ból głowy, szumy uszne czy nadwrażliwość na zapachy. Wskazuje się, że odpowiednie przygotowanie do podróży może znacznie zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną.
Wybór odpowiedniego środka transportu
Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni środek transportu. Najlepszym będzie pociąg, bowiem w jego przypadku najmniej odczuwa się kołysanie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na podróż samochodem, to warto postawić na auto mające twarde zawieszenie oraz klimatyzację, a także usunąć odświeżacze powietrza, a pojazd dokładnie wywietrzyć. Ponadto osoba, która odczuwa symptomy choroby, powinna siedzieć przy oknie, najlepiej uchylonym. Jeżeli natomiast korzysta się z transportu zbiorowego, to najlepiej zająć miejsca znajdujące się przodem do kierunku jazdy, w miejscu, w którym pojazd jest najbardziej stabilny, czyli poza osią kół, na wysokości skrzydeł samolotu lub na śródokręciu na statku.
Lekki posiłek oraz odpowiednia pozycja
Ponadto przed podróżą warto zjeść lekki posiłek (najlepiej godzinę wcześniej), a także ograniczyć sól oraz gazowane i słodkie napoje. W trakcie jazdy najlepiej patrzeć na obiekty, które znajdują się na linii horyzontu oraz nie czytać i nie korzystać z telefonu. Należy zająć także jak najbardziej naturalną pozycję w trakcie jazdy (leżącą lub półleżącą ze stabilnie podpartą głową).
Często wskazuje się także, żeby zakleić szczelnie pępek plastrem, jednak nie ma to medycznego uzasadnienia. Kiedy pojawią się już mdłości, należy się zatrzymać i głęboko oddychać, a jeżeli nie jest to możliwe, to wykonać zimne okłady na kark i czoło.
Specjalne leki na zmniejszenie dolegliwości
Jeżeli wiesz, że wskazane powyżej sposoby nie działają, warto skorzystać z odpowiednich preparatów, które możesz nabyć w aptece bez recepty. Działają one z reguły uspokajająco i przeciwwymiotnie. Bez problemu mogą być stosowane przez dzieci, a dodatkowo występują nie tylko w tabletkach, ale też w syropie.