Na pewno zastanawiałaś się wielokrotnie, co dokładnie znaczy „życie ekologiczne” lub „życie w zgodzie z naturą”. Co w dzisiejszych czasach tak naprawdę można zrobić, żeby nasze życie miało zbawienny wpływ na nasze środowisko?
Ekologiczny tryb życia, czyli jaki?
Sposobów na to, by zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć dbać o naturę, jest wiele. Do najpopularniejszych rozwiązań należą takie, które przyczyniają się do ograniczenia korzystania z elektryczności na rzecz naturalnych źródeł energii, takich jak na przykład baterie słoneczne umieszczane na dachach budynków mieszkalnych. Podobny cel przyświeca także tak zwanym pompom cieplnym, które sterują przepływem ciepła tak, by przemieszczało się ono między obszarami o wyższej i niższej temperaturze.
Bycie „eko” to również coraz chętniej stosowane segregowanie śmieci. Jak dobrze wiemy, regularny podział produkowanych przez nas odpadów pozwala na ponowne wykorzystanie tak zwanych surowców wtórnych, a także na bezpieczną utylizację tych, których nie da się po raz kolejny przetworzyć.
Małymi krokami do celu…
Na początek dobrym pomysłem będzie próba zaoszczędzenia energii, którą zużywamy w naszym domu. Jeżeli do tej pory nie pamiętałaś o tym, by wyłączać światło w pomieszczeniach, w których w danej chwili nie przebywasz lub pozostawiałaś je włączone podczas nocy, zmień swoje przyzwyczajenia. Dzięki temu nie tylko zużyjesz mniej prądu, lecz także znacząco obniżysz kolejne rachunki. Ten sam problem dotyczy również niewyjmowania wtyczek z gniazdek elektrycznych. Poza ryzykiem spięcia i pożaru narażasz się na nadmierne zużycie energii. Warto pamiętać, że nawet jeśli sprzęty podpięte do kontaktu są wyłączone, nie oznacza to, że nie pobierają one prądu.
Kolejny krok do udoskonalenia swojego życia poprzez zaangażowanie się w ruch proekologiczny to oszczędzanie wody. Nie musisz spędzać godziny w wannie, dolewając nieustannie gorącą wodę do tej, która zdążyła już ostygnąć. Kilkuminutowy prysznic orzeźwi cię i poza zauważalnie mniejszym zużyciem wody sprawi także, że poczujesz się bardziej wypoczęta niż po przedłużającej się kąpieli w wannie. Podobnie w przypadku zmywania naczyń w zlewie. Zastąpienie ręcznego czyszczenia poprzez kupno zmywarki pozwoli ci zaoszczędzić wodę oraz ilość detergentów, którymi do tej pory pozbywałaś się zabrudzeń.
Właściciele kotów i psów także mogą być „eko”
Właściciele kotów i psów również mogą przyczynić się do dbania o środowisko, kupując swoim pupilom produkty proekologiczne. W przypadku kotów będzie to na przykład decyzja o zmianie wyściółki w kuwecie na taką, która ze względu na swój pozbawiony substancji chemicznych skład nie będzie mieć negatywnego wpływu na ekosystem. Do takich wypełnień należą głównie żwirki drewniane, które, tak jak np. Cat’s Best Eco Plus, wykonane są wyłącznie z naturalnych, przyjaznych środowisku składników. Podściółki wykonane w 100% z włókien roślinnych są biodegradowalne, dlatego zamiast wyrzucać je do śmieci i zwiększać ilość produkowanych odpadów, można je przeznaczyć na kompost lub po prostu spłukać w domowej toalecie. W przypadku psów warto natomiast zastanowić się nad kupnem ekologicznej karmy, niezawierającej sztucznych konserwantów i barwników.