Zdrowe odżywianie to pojęcie niezwykle ogólne. Aby nasz organizm na długie lata zachował odpowiednie zdrowie, konieczne jest często podjęcie się wybranej aktywności fizycznej, zadbanie o odpowiednią ilość snu oraz zmiana aktualnego sposobu odżywiania. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zbilansowana dieta, której podstawę stanowi spożywanie posiłków o zrównoważonej ilości makro- i mikroskładników.

Zbilansowana dieta – czym jest?

Pod pojęciem zbilansowanej diety kryje się sposób odżywiania, który jest w stanie zagwarantować organizmowi wszystko to, co jest mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. To pewnego rodzaju równowaga między tym co jemy oraz tym, jaki tryb życia prowadzimy. Wiele osób zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami, po konsultacji z dietetykiem musi podjąć decyzję o zmianie codziennej diety. Jest to o tyle istotne, że spożywane posiłki są w stanie wspomóc leczenie farmakologiczne. Postępowanie dietetyczne opierające się przede wszystkim na zbilansowanej diecie niskoenergetycznej jest podstawową formą leczenia otyłości[1].

Zbilansowana dieta i jej rezultaty

Stosowanie przez dłuższy czas zbilansowanej diety może zagwarantować najlepsze efekty. Ważna jest w tym przypadku sumienność i systematyczność – zdecydowanie lepiej jest prowadzić każdego dnia zdrowy tryb życia, niż korzystać z bardzo restrykcyjnych, chwilowych diet. Pomagają one jedynie tymczasowo. Wybór zbilansowanych posiłków gwarantuje nie tylko dobre samopoczucie, ale pomaga także w zapobieganiu rozwoju innych chorób (szczególnie, jeżeli występuje prawdopodobieństwo ich dziedziczenia).

O tym, czy dieta jest odpowiednio zbilansowana, decyduje przede wszystkim występowanie w niej ważnych dla organizmu makro- i mikroskładników, które znajdziemy w spożywanych pokarmach i wypijanych napojach. Ich ilość powinna być poprawnie dobrana do naszych potrzeb[2]. W zależności od tego, jakiego dietetyka wybierzemy, może on zaproponować swój autorski jadłospis albo też zmodyfikowaną wersję dostępnych już planów dietetycznych.

Sami możemy także zasugerować, jakie posiłki chcielibyśmy spożywać – może być to dieta opierająca się na wskazanej liczbie kalorii, czy choćby nieco prostsza dieta śródziemnomorska. Zasady powinny zostać nieco zmienione przez specjalistę, dzięki czemu mamy pewność, że sposób odżywiania będzie dopasowany do naszych potrzeb.

Dieta śródziemnomorska – zasady komponowania posiłków

Wiele osób decyduje się na zmianę diety na śródziemnomorską dopiero po powrocie z Włoch. To właśnie na podstawie regionalnych przepisów opiera się w dużej mierze powyższy sposób odżywiania. Do głównych zasad zalicza się m.in. na spożywaniu posiłków doprawionych ziołami, naturalnymi przyprawami oraz oliwą z oliwek. Ważne, by wybierane produkty były jak najmniej przetworzone oraz (w miarę możliwości) nabywane u lokalnych sprzedawców – mowa m.in. o warzywach, owocach, rybach i owocach morza. Ogranicza się czerwone mięso, ale dozwolone jest spożywanie niewielkiej ilości czerwonego wina. Przygotowywane posiłki powinny być proste i smaczne – właśnie tym wyróżnia się dieta śródziemnomorska. Zasady takiego odżywiania nie stanowią dla większości ludzi żadnego problemu i nie są także powodem do zbyt wielu wyrzeczeń.

[1] L. Ostrowska, E. Stefańska, E. Adamska, E. Tałałaj, M. Waszczeniuk, Wpływ leczenia dietą redukcyjną na skład ciała i modyfikację składników odżywczych w dziennej racji pokarmowej u otyłych kobiet, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2010;6,4, s. 180.

[2] K. Zgórska, Ziemniak jako składnik racjonalnej diety, „Ziemniak Polski” 2013, nr 1, s. 30.

Bibliografia

  1. Ostrowska L., Stefańska E., Adamska E., Tałałaj E., Waszczeniuk M. Wpływ leczenia dietą redukcyjną na skład ciała i modyfikację składników odżywczych w dziennej racji pokarmowej u otyłych kobiet, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2010;6,4.
  2.  Zgórska K, Ziemniak jako składnik racjonalnej diety, „Ziemniak Polski” 2013, nr 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj