Jednym z najczęstszych obowiązków opiekunek do osób starszych w Niemczech jest dbanie o żywienie i dietę podopiecznego. Nie rzadko to właśnie opiekunka jest zobowiązana do codziennego przygotowywania posiłków, a także ewentualnego karmienia seniora. Może się jednak zdarzyć, że podopieczny niekoniecznie będzie chciał zjadać dania przygotowane przez polską opiekunkę. W takiej sytuacji nie warto się obrażać, że niemieckiemu seniorowi nie smakują polskie smaki, ale poszukać rozwiązania. Jakie ono może być? Co zrobić, kiedy osoba starsza nie ma apetytu?

Polskie a niemieckie smaki

Brak apetytu u seniora nie zawsze musi oznaczać problemy ze zdrowiem, jednak długotrwałe odmawianie jedzenia może się do nich przyczynić. Jeśli więc podopieczny odmawia jedzenia przygotowanych posiłków, warto poszukać przyczyny. Jedną z najczęstszych, a zarazem najbardziej prozaicznych jest brak przyzwyczajenia do polskiej kuchni, którą często wprowadzają polskie opiekunki. Seniorzy do nowości zazwyczaj podchodzą dość sztywno i mało elastycznie i wolą na co dzień delektować się dobrze znanymi sobie smakami. Jeśli więc zastanawiasz się, co zrobić, gdy starsza osoba nie chce jeść, to w pierwszym kroku postaw na odwiedzenie strony opieka.felizajob.pl/poradnik-opiekunki/warto-wiedziec/senior-odmawia-jedzenia-sposob-uporac-sie-tym-problemem/ i sprawdzenie niemieckich przepisów. Zaserwowanie znanych i lubianych od dziecka potraw, ładnie podanych powinno pobudzić apetyt.

pexels ella olsson 1640771

Urozmaicenie diety

Osoby starsze często wymagają specjalistycznej diety. Jest ona konieczna w kuracji wielu chorób. W jesieni życia zalecane jest spożywanie lekkostrawnych i małokalorycznych dań. Wszystko to sprawia, że często posiłki opierają się na jednych i tych samych składnikach, co może znudzić nawet najmniej wybrednego seniora. Brak apetytu może więc być spowodowany monotonią. W takiej sytuacji warto postawić na urozmaicenie jadłospisu – w przypadku ścisłej diety warto wprowadzenie nowych produktów skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Regularność i małe porcje

Problemy z jedzeniem u seniorów często spowodowane są podawaniem zbyt dużych porcji, których nie są oni w stanie zjeść. Pamiętaj, że zapotrzebowanie kaloryczne wraz z wiekiem, a także zmniejszającą się aktywnością fizyczną spada. Seniorowi najlepiej więc podawać mniejsze porcje, ale w regularnych odstępach czasu. Warto swojego podopiecznego przyzwyczaić do stałych godzin posiłków. Zgodnie z zaleceniami najzdrowiej jest jeść 5 razy dziennie, co 3-4 godziny.

pexels cats coming 406152

Brak estetyki w posiłkach

Seniorzy w kwestii posiłków bywają wymagający. Mogą odmawiać ich jedzenia z powodu nieestetycznego czego wyglądu dania czy ziemniaków położonych po złej stronie talerza. Bywają też poważniejsze problemy np. kłopot może stanowić konsystencja dania– braki w uzębieniu często powodują, że gryzienie jest bolesne, a nawet niemożliwe.

Problemy z jedzeniem to jedne z częstszych zgłaszanych przez opiekunki. O ile brak apetytu doskwiera seniorowi tylko przez 1-2 dni, to można próbować szukać rozwiązania na własną rękę. W przypadku, gdy kłopoty z jedzeniem się przeciągają, to konieczna staje się konsultacja lekarska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj