Zakup mieszkania, niezależnie czy z rynku wtórnego czy pierwotnego, wymaga od kupującego wykonania kilku czynności. Wykładając dość sporą kwotę pieniędzy należy sprawdzić kilka istotnych rzeczy, aby inwestycja nie okazała się wielką klapą. Co należy sprawdzić i w jaki sposób?
Księga wieczysta i jej analiza
Kupując mieszkanie używane należy bardzo dokładnie przejrzeć księgi wieczyste. To właśnie w nich znajduje się kilka kluczowych informacji które nakreślą obraz nieruchomości i pokażą czy wszystko jest w porządku. Co w księgach wieczystych jest do przeanalizowania?
Interesując się mieszkaniem z rynku wtórnego koniecznie trzeba sprawdzić wpisy odnoszące się np. do prawa dożywocia. Jest to prawo które zezwala osobie trzeciej zamieszkiwać do śmierci w danym mieszkaniu, domu, nawet kiedy nie jest jego właścicielem. Istotnym jest również sprawdzenie czy nieruchomość jest obciążona np. kredytem.
Co przy zakupie u dewelopera? Podstawa to stwierdzenie czy deweloper posiada teren na własność czy też jest tylko użytkownikiem wieczystym. Dodatkowo sprawdzić należy informacje odnośnie dostawców mediów. Tzw. służebność na ich rzecz to podstawa.
Jak sprawdzić wpis do księgi wieczystej?
Wystarczy skorzystać z internetu. Sprawdzenie odpowiednich informacji nie powinno zajmować zbyt wiele, na rządowym portalu internetowym Elektroniczne Księgi Wieczyste możemy znaleźć interesujący nas wpis.
Analiza możliwości finansowych deweloperów
Obecnie nie słychać o spektakularnych upadkach deweloperów. Przez ostatnie lata ustabilizowano sytuację w tej branży, zaostrzono przepisy prawne, powstał profesjonalny Polski Związek Firm Deweloperskich. Mimo tego nikt nie powinien zaniechać sprawdzania choćby stanu finansowego dewelopera. Warto mieć świadomość czy deweloper finansuje inwestycję ze środków własnych czy za pomocą kredytu bankowego. Realizacja inwestycji ze środków własnych dewelopera to gwarancja ukończenia w terminie. Z drugiej strony jeżeli bank udziela kredytu na realizację nieruchomości to oznacza, iż deweloper został perfekcyjnie zlustrowany przez specjalistów bankowych. Co to może oznaczać? Sprawdzono stan finansowy dewelopera, dokładnie zapoznano się z jego działalnością pod kątem prawnym, własności ziemi, a do tego środki klientów znajdować się będą na specjalnym rachunku, z którego nie będą mogły być realizowane jakiekolwiek inne inwestycje niż ta konkretna mieszkaniowa.
Plan zagospodarowania przestrzennego
Wnikliwy klient zapozna się dokładnie z wszystkim tym co jest zapisane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu. Będzie chciał również mieć informacje odnoszące się do decyzji o warunkach zabudowy czyli przykładowo co może powstać w najbliższym otoczeniu, jakiej wielkości budynki można na danym obszarze budować. Takie informacje można odszukać we właściwym urzędzie miasta. Jeżeli mowa o inwestycjach deweloperskich, to takie informacje muszą być zawarte w prospekcie informacyjnym dewelopera.
Co w przypadku braku zapisów o planie zagospodarowania przestrzennego, gdy nigdzie nie można ich znaleźć? Oznacza to, że dany teren nie został kompletnie nim objęty, że po prostu coś takiego nie powstało i to może rodzić pewnego rodzaju obawy co do przyszłości.
Zainteresował Cię temat? Przeczytasz więcej na: www.nowe-nieruchomosci.pl