Każda kobieta w ciąży z niecierpliwością czeka na ruchy dziecka. Pierwsze przeciągania i kopniaki są niezwykle wzruszające. Sprawdź, kiedy poczujesz je pierwszy raz i jak będą się one zmieniać wraz z rozwojem ciąży.

Chociaż pierwsze ruchy płodu rozpoczynają się około siódmego tygodnia ciąży, matka odczuwa je znacznie później. Zwykle dziecko daje o sobie znać między 18. a 21. tygodniem ciąży. Jeżeli kobieta jest pierworódką, wówczas ruchy malucha może zacząć odczuwać znacznie później. Warto przy tym podkreślić, że intensywność odczuwania przeciągania lub kopniaków zależy również od ułożenia łożyska – jeśli umiejscowione jest na przedniej ścianie, odczuwanie ruchów może być nieco słabsze.

Ruchy w 7. tygodniu ciąży

Około 7. tygodnia ciąży dziecko potrafi samodzielnie poruszać się, wygina plecy oraz szyję. W tym okresie kończyny malucha poruszają się równocześnie. Dopiero po ukończeniu 9. tygodnia ciąży ruch kończyn staje się niezależny.

Bulgotanie, przelewanie – po 18. tygodniu ciąży

Ruchy dziecka odczuwane przez matkę zaczynają się pojawiać średnio w 18. tygodniu ciąży. Początkowo nie są one wyraźne, ponieważ nie są to jeszcze typowe kopniaki. Zdaniem wielu kobiet ruchy maluszka na tym etapie można porównać do przelewania czy bulgotania – dlatego bardzo łatwo pomylić je z pracą jelit.

Mamy, które mają już dzieci, w kolejnych ciążach zaczynają odczuwać ruchy dziecka dość wcześnie – niektóre nawet około 16. tygodnia ciąży. Może być to związane z faktem, że w poprzednich ciążach doszło do delikatnego rozluźnienia mięśni. Słabsze mięśnie sprawiają, że ruchy dziecka są mocniej odczuwalne.

Wyraźne kopniaki – po 28. tygodniu ciąży

W miarę upływu kolejnych tygodni ruchy dziecka stają się coraz wyraźniejsze. Jest to spowodowane zmniejszającą się ilością miejsca. Wówczas kobieta zaczyna odczuwać regularne kopniaki, które z czasem przybierają na sile. Ich intensywność uzależniona jest również od ułożenia malucha. Ruchy dziecka mogą być dość dotkliwe, jeśli jest ono ułożone głową w dół – wówczas można odczuwać bolesne kopniaki w żebra.

Po ukończeniu 28. tygodnia ciąży aktywność malucha staje się coraz bardziej intensywna, a co za tym idzie – ruchy dziecka przybierają na sile. Im bliżej rozwiązania, tym aktywność może być coraz bardziej bolesna. Warto jednak podkreślić, że intensywne ruchy zaczynają się uspokajać po ukończeniu 36. tygodnia ciąży. Jest to związane z faktem, że coraz większe dziecko ma coraz mniej miejsca i mniej płynu owodniowego, w którym mogłoby się poruszać.

ciaza6

Ruchy dziecka pomagają w monitorowaniu prawidłowego przebiegu ciąży

Obserwowanie ruchów to nie tylko możliwość nawiązania silniejszej więzi z nienarodzonym jeszcze maluchem. Aktywność maluszka pomaga również w określeniu prawidłowego przebiegu ciąży. Wystarczy liczyć ruchy dziecka, by w razie braku aktywności podjąć natychmiastowe działanie.

Warto mieć świadomość, że zmiana częstotliwości ruchów dziecka może wskazywać na pewne nieprawidłowości. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze nadmierny lub słaby ruch jest oznaką czegoś złego. W przypadku niepokojących sygnałów warto udać się do lekarza, by wykonać USG.

Ruchy dziecka – wzbogać swoją wiedzę w serwisie Bebiklub.pl