Wyniki badań pokazują, że tylko 2% kobiet nigdy nie doświadczyło objawów infekcji intymnych. Oznacza to, że problem niedyspozycji ze strony układu moczowo-płciowego jest znany niemal wszystkim paniom, na różnym etapie życia. Jakie symptomy powinny zaniepokoić kobietę i skłonić ją do podjęcia stosownego leczenia?

Objawy, których nie wolno ignorować

Objawy infekcji intymnych są na tyle specyficzne, że trudno pomylić je z symptomami innych przypadłości. Z reguły, z dnia na dzień kobieta zaczyna odczuwać dyskomfort w okolicach intymnych, który może nasilać się podczas współżycia. Jak pokazały wyniki ankiety przeprowadzonej przez producenta preparatu prOVag® żel, najczęstsze niedyspozycje intymne to swędzenie okolic narządów płciowych (wystąpiło u 72% ankietowanych) oraz upławy (64%). Nietypowa wydzielina z pochwy może mieć przykry zapach – objaw ten pojawił się u 43% respondentek. Częstym problemem jest także pieczenie oraz szczypanie okolic intymnych (u odpowiednio 55% i 30% pań).

Skąd biorą się infekcje intymne?

Wysoka częstotliwość występowania niedyspozycji intymnych nie dziwi, gdy bierzemy pod uwagę złożoną naturę tego problemu. Infekcje u kobiet mają bowiem różne przyczyny i mogą pojawić się dosłownie w każdym wieku. U części pań przykre objawy ze strony układu moczowo-płciowego mają związek ze zmianami hormonalnymi podczas ciąży lub w okresie menopauzy. U innych pojawienie się niedyspozycji intymnych to rezultat częstego korzystania z sauny lub basenu.

Problemy ze zdrowiem intymnym mogą wynikać także z:

  • przyjmowania antybiotyków bez jednoczesnego stosowania preparatu osłonowego;
  • spożywania dużej ilości cukrów prostych, które są doskonałą pożywką dla grzybów;
  • stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych (leki hormonalne mogą przyczyniać się do naruszenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej organizmu);
  • mycia okolic intymnych zwykłym mydłem (mydło ma odczyn zasadowy, a pochwa – kwaśny);
  • noszenia bielizny z syntetycznych włókien (figi ze sztucznego materiału nie zapewniają dostępu powietrza do okolic intymnych, a na skórze gromadzi się wilgoć)
  • stosowania perfumowanych wkładek higienicznych lub zapachowych płynów do higieny intymnej (substancje zapachowe mogą podrażniać delikatne okolice narządów płciowych.

Jak pozbyć się infekcji intymnej?

Walkę z niedyspozycją intymną warto zacząć od modyfikacji diety, zabiegów pielęgnacyjnych i nawyków w sposób, który pozwoli na wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za rozwój infekcji – trwała zmiana zachowań przyspieszy powrót do zdrowia i uchroni przed nawrotem niepożądanych objawów. Ważnym etapem leczenia jest także łagodzenie przykrych dolegliwości (świąd, pieczenie okolic intymnych) z pomocą preparatów aptecznych do miejscowego stosowania. Środki tego typu są dostępne bez recepty, a wybór konkretnego produktu można skonsultować z farmaceutą. Jeśli mimo podjętych kroków objawy infekcji nie ustępują, należy niezwłocznie udać się do ginekologa.

Czasem, mimo zastosowania właściwego leczenia, niedyspozycje intymne pojawiają się ponownie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po preparaty probiotyczne, które dostarczają do organizmu dobroczynne bakterie kwasu mlekowego, odpowiedzialne za zachowanie równowagi mikrobiologicznej organizmu. Przy częstych infekcjach dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie probiotyku ginekologicznego (np. InVag), który w krótkim czasie przywróci niskie pH pochwy poprzez zwiększenie liczby bakterii Lactobacillus i tym samym zapewni długotrwałą ochronę przed zakażeniami dróg rodnych.