Problemy z gardłem nie zawsze łatwo jest właściwie zdiagnozować, gdyż objawy poszczególnych schorzeń są podobne. Podstawowym objawem jest oczywiście ból gardła, który jednak czasem jest tylko dolegliwością towarzyszącą infekcjom wirusowym i bakteryjnym, czasem zaś oznacza anginę, która jest poważną chorobą wymagającą leczenia pod kierunkiem lekarza. Ważne jest więc, by umieć odróżnić „zwykły” ból gardła od anginy.

Typowe objawy anginy

Angina różni się od zwykłego zapalenia gardła kilkoma charakterystycznymi cechami, a jedną z nich jest fakt, że towarzyszący jej ból gardła zwykle pojawia się nagle. W przypadku zapalenia gardła zwykle najpierw można zaobserwować symptomy zwiastujące pojawienie się infekcji, takie jak drapanie w gardle i suchość, chrypka oraz lekki ból, który stopniowo się nasila. Poza tym anginie towarzyszy wysoka gorączka, która zwykle mocniej daje się we znaki niż w przypadku przeziębienia czy grypy (i utrzymuje się przez całą dobę, a nie tylko pojawia się wieczorem jak w przypadku przeziębienia), w przypadku zaś samego bólu gardła może nie pojawić się w ogóle.

Inne objawy są podobne do przeziębienia czy grypy – są to:

  • bóle głowy,
  • uczucie osłabienia i zmęczenia.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że angina obejmuje nie tylko gardło, ale też węzły chłonne, które powiększają się i mogą boleć przy dotykaniu. Zwykłe zapalenie gardła nie atakuje ich, jest to więc objaw, który pozwala stosunkowo szybko rozpoznać anginę.

angina1

Kolejnym jest charakterystyczny nalot na gardle, zmiana w wyglądzie migdałków (mówi się o malinowych migdałkach) oraz włóknikowy wysięk. Poza tym dokuczliwy przy anginie jest nie tylko silny ból gardła, ale też obrzęk migdałów, który znacząco utrudnia przełykanie, a nawet może powodować uczucie duszności. Niektórzy chorzy narzekają też na silny ból głowy związany ze stanem zapalnym węzłów chłonnych, który może nawet utrudniać poruszanie szyją. Do mniej typowych objawów anginy należą bóle brzucha, nudności i wymioty.

Angina groźniejsza!

Zapalenie gardła jest przykrą dolegliwością, która jednak może minąć sama. Angina, która spowodowana jest przez bakterie, musi być leczona antybiotykami (warto także stosować leczenie objawowe) i lekarze zalecają, by kurację podjąć jak najwcześniej. Jest to konieczne nie tylko ze względu na fakt, iż choroba ta jest mocno zaraźliwa – przenosi się drogą kropelkową, ale też dlatego, iż kiedy nie jest leczona, może wywołać groźne powikłania. Warto także mieć tu na uwadze fakt, iż choroba ta należy do schorzeń, które mają duże tendencje do nawracania jeżeli nie doleczy się ich do końca.

angina2

Niezwykle istotne jest więc, by ściśle stosować się do zaleceń lekarza i wybrać cały antybiotyk do końca, nie przerywając kuracji nawet jeśli przed końcem opakowania leku wydaje się, że jest się już całkowicie zdrowym. Nie można też bagatelizować objawów anginy lecz warto jak najszybciej udać się do lekarza. Gdy chorobę tę się zaniedba, może ona prowadzić między innymi do zapalenia stawów, powstawania ropienii (które mogą nawet wymagać interwencji chirurgicznej), wystąpienia gorączki reumatycznej, posocznicy (choroba ta zwykle atakuje małe dzieci) czy groźnych problemów z nerkami.

Chcesz wiedzieć więcej o przyczynach bólu gardła? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/czy-potrafisz-rozpoznac-bol-gardla-sprawdz-co-moze-oznaczac/