Periodontologia to jedna z dziedzin w obrębie stomatologii. Lekarz specjalista zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób przyzębia, a także chorobami błon śluzowych jamy ustnej. Czym zatem zajmuje się periodontolog?
Choroby przyzębia
Przyzębie to określenie, które używane jest do określenia tkanek, których zadaniem jest utrzymanie zęba w zębodole. Chodzi zarówno o jego osadzenie, jak i unieruchomienie. Choroby przyzębia obejmują szereg tkanek, jak dziąsła, okostna, ozębna czy też kość wyrostka zębodołowego. Struktury te mogą ulegać procesowi chorobotwórczemu. Dla zdrowia jamy ustnej i zębów ważne jest, żeby równie wiele uwagi poświęcić tkankom.
Wśród najczęściej występujących chorób przyzębia wymienić można m.in. paradontozę, ale także stany zapalne dziąseł i przyzębia.
Jakie są przyczyny chorób przyzębia?
Za najczęstszą przyczynę chorób przyzębia uznaje się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Nie wystarczy bowiem myć zęby. Trzeba to robić w odpowiedni sposób, aby faktycznie oczyszczać zęby z resztek pokarmu i bakterii, które poza próchnicą mogą powodować także choroby przyzębia. Choroby tkanki związane są także z kamieniem nazębnym, który usuwany jest podczas właściwego mycia zębów. Zalegający kamień to nic innego jak płytka nazębna, która nie usuwana odkłada się na zębach, staje się twarda, tworząc właśnie kamień. Często jest on źródłem pojawienia się w jamie ustnej toksyn, które powodują rozwój stanów zapalnych. Periodontologia Warszawa pomaga pacjentom, u których doszło do rozwoju procesu chorobowego.
Wśród przyczyn chorób przyzębia wymienić można także czynniki, niezwiązane bezpośrednio z higieną. Dużym problemem są wady zgryzu (zarówno nabyte, jak i wrodzone), bruksizm (czyli zgrzytanie zębami) czy niedopasowane protezy. Zaobserwowano, że choroby tkanki jamy ustnej mogą być także efektem innych, toczących się w organizmie chorób, jak np. cukrzyca czy nowotwory, jak również złych nawyków żywieniowych, nieodpowiedniej diety czy przyjmowania niektórych leków.
Wizyta u periodontologa
Konsultacje periodontologiczne umawiane są zazwyczaj wtedy, gdy stomatolog stwierdzi występowanie chorób przyzębia. które powinny zostać ocenione i poddane terapii specjalistycznej. Należy mieć świadomość, że leczenie jest zazwyczaj długotrwałym procesem, obejmującym kilka lub więcej wizyt.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza obszerny wywiad chorobowy oraz wykonuje badanie, podczas którego ocenia stan tkanek przyzębia, stawiając następnie odpowiednią diagnozę. Jeżeli przyczyna problemów związana jest z nieprawidłowościami w zakresie higieny lekarz wykonuje podstawowe zabiegi, jak polerowanie lub usuwanie kamienia nazębnego. Czynności te mają na celu poprawić stan tkanek i zębów. Podczas konsultacji lekarz wskazuje, w jaki sposób należy właściwie dbać o kondycję zębów i tkanek, stosując się do podstawowych zasad higieny.