Układ mięśniowo-szkieletowy przechodzi okres intensywnego wzrostu i rozwoju w pierwszych kilkunastu latach życia człowieka, dlatego często dochodzi wtedy do wykształcenia się nieprawidłowości w tym obszarze. Z myślą o przeciwdziałaniu tego rodzaju problemom zdrowotnym powstała ortopedia dziecięca, gałąź medycyny poświęcona specyficznym schorzeniom ortopedycznym występującym u dzieci.
Jakie schorzenia leczy ortopeda dziecięcy?
Ortopeda dziecięcy to specjalista, który zajmuje się głównie wadami postawy, czyli deformacjami anatomicznymi w obrębie kręgosłupa i kończyn. Do najpowszechniej występujących u dzieci deformacji tego typu zaliczamy dysplazję stawów biodrowych, będącą zwykle następstwem komplikacji w trakcie ciąży i porodu, szpotawe lub koślawe kolana, charakteryzujące się ich nadmiernym przekrzywieniem na zewnątrz lub do wewnątrz, oraz płaskostopie, powstające na skutek obniżenia się łuku wysklepiającego stopę. Ortopeda dziecięcy leczy też choroby takie jak kifoza a także zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, guzy kości i wszelkiego rodzaju zespoły bólowe dotykające układu kostnego. Poza tym oczywiście ortopedia dziecięca bierze pod lupę również urazy: złamane kości, zwichnięte stawy oraz zerwane mięśnie. Każdy z tych problemów w mniejszym lub większym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża jakość życia malucha, dlatego żadnego z nich nie należy lekceważyć. Więcej na Sport-klinika.pl
Czym jeszcze zajmuje się ortopeda dziecięcy?
Ortopeda dziecięcy zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń funkcjonowania układu ruchu, ale też profilaktyką. To właśnie ze względu na profilaktykę zaleca się regularne bilanse ortopedyczne. Pierwszy z nich dziecko powinno przejść około 4 tygodnia życia, a potem kolejno w wieku 7, 12 i 24 miesięcy oraz 6 i 12 lat. W trakcie tych bilansów lekarz obejrzy dokładnie malucha, sprawdzi jego budowę anatomiczną i wykluczy lub potwierdzi ewentualne nieprawidłowości. Jeśli zajdzie taka konieczność wdroży też odpowiednie leczenie, a jeśli nie – podpowie, jakie działania należy podjąć, by uniknąć pojawienia się problemów w przyszłości.