Czyste fugi – radzimy jak utrzymać czystość fug

    -

    Końcowy wygląd podłogi z ułożonymi kafelkami w dużej mierze zależy od doboru fugi. Jednak z racji tego, że fuga znajduje się poniżej poziomu kafelek, utrzymanie jej w czystości wydaje się być niemal niemożliwe. Dowiedz się, jak wyczyścić fugi, by przez długie lata zdobiły Twoje podłogi.

    Sprytny odcień

    Do jasnych kafelków chętnie dobrałabyś białe fugi, ale obawiasz się, że trudno będzie ci utrzymać je w czystości? Zdecyduj się na szare! Zmieszaj dwa odcienie szarości: jaśniejszy i ciemniejszy. Uzyskany w ten sposób kolor zawsze będzie estetycznie wyglądać. Nawet, gdy z upływem czasu odcień szarości trochę się pogłębi. Łatwo będzie wyczyścić taki odcień fugi.

    Dbaj o kolor

    Jeśli masz w domu podłogi lub ściany wyłożone kafelkami z barwnymi fugami, namawiam do zaopatrzenia się w specjalne preparaty do czyszczenia i impregnowania fug kolorowych (są dostępne w sklepach). A to dlatego, że na fugi w innym kolorze niż biały nie można stosować zbyt silnie działających środków (np. z sodą oczyszczoną)!

    Czyść fugi po kąpieli!

    Płytki (a także fugi) w łazience najlepiej czyść tuż po kąpieli któregoś z domowników. Wtedy para wodna wytworzona przez gorącą wodę osadza się na płytkach i rozpulchnia zabrudzenia. Ułatwia to sprawne i skuteczne wyczyszczenie fug.

    Gdy brud nie odpuszcza…

    Kiedy z dokładnym wyczyszczeniem fug masz prawdziwy problem, zastosuj specjalny środek kryjący. Nanieś go gąbką lub pędzelkiem na suche spoiny, a następnie wytrzyj. Jeśli fugi są brudne, ale bez ubytków, możesz odświeżyć je za pomocą wodoodpornego markera w dobranym kolorze. Taka powłoka nie tylko usuwa przebarwienia, ale też nadaje połysk i zapobiega wnikaniu wilgoci.

    Koniec z pleśnią

    Przede wszystkim wietrzenie – pleśń rozwija się tam, gdzie nie ma wentylacji. Zwykłe otwieranie okna pozwoli Ci dłużej cieszyć się czystymi fugami.

    Zauważyłaś, że na płytkach i fugach pojawiły się kropki pleśni? To oznacza, że łazienka nie jest wystarczająco dobrze wentylowana. Gdy pleśni jest niewiele, łatwo i bez problemu możesz usunąć ją wacikiem nasączonym acetonem (koniecznie w rękawiczkach ochronnych). Jeśli jednak pleśń pokrywa znaczną powierzchnię, trzeba już skorzystać ze specjalistycznych preparatów dostępnych w sklepach.

    Na pleśń skuteczny jest również roztwór perhydrolu (mocniej stężona woda utleniona) lub czysta woda utleniona. Wlej roztwór (pół na pół perhydrolu z wodą lub czystą wodę utlenioną) do butelki ze spryskiwaczem, i spryskaj fugi. Środek sam rozpuści pleśń, a regularnie stosowany zapobiegnie jej powrotowi.

    Białe..znowu białe

    Brudne białe fugi odzyskają śnieżną biel, gdy wyczyścisz je papką z sody oczyszczonej rozprowadzonej w małej ilości wody. Do czyszczenia białych fug użyj szczoteczki do zębów. Możesz również skorzystać z wybielacza tlenowego – to bezpieczny środek, w żaden sposób nie szkodzący kafelkom ani fugom. Stosujesz go w identyczny sposób co sodę, po prostu działa szybciej. Dodatkowo tlenowy wybielacz możesz dosypywać do wody przy codziennym myciu podłogi mopem.

    Fugi pozostaną białe, gdy posmarujesz je roztworem wody oraz octu. Zostaw na 15 min, potem zmyj. Octu możesz również używać do czyszczenia fug – połącz 1 część octu z 2 częściami wody i otrzymanym płynem czyść fugi przy użyciu szczoteczki do zębów.

    Do czyszczenia uporczywych zabrudzeń możesz również użyć zwykłej pasty do zębów.

    Jeśli fugi są uszkodzone – widać ubytki i pęknięcia, przemyśl położenie nowych fug. Nie jest to szczególnie trudne, a w marketach budowlanych znajdziesz gotowe pasty do wypełniania uszkodzonych fug. Wystarczy pastę nałożyć na fugi, odczekać kilka minut i zmyć pozostałości pasty z kafelków.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza