Dbaj o zdrowie, czyli 5 zalet jazdy na rowerze

    -

    Rower jest chętnie wybieranym środkiem komunikacji, zwłaszcza w większych miastach, gdzie jest doskonałą alternatywą nie tylko dla samochodów, ale również dla transportu miejskiego. Dojeżdżanie jednośladem do pracy czy szkoły pozwala nam nie tylko zaoszczędzić czas, który spędzilibyśmy w korkach ale również sporo pieniędzy. Nie można jednak zapomnieć o zdrowotnych korzyściach wynikających z tego typu aktywności fizycznej. Jakie ma ona zalety? Podpowiadamy.

    Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie

    Podczas jazdy na rowerze aktywujemy wiele różnych grup mięśni. Dzięki temu wzmacniamy między innymi łydki, uda, pośladki, ręce, a także brzuch. Aktywność ta ma pozytywny wpływ również na tkanki, które odpowiadają za podtrzymywanie kręgosłupa. Wszystko to sprawia, że dzięki takim treningom nasza odzież rowerowa prezentuje się na nas coraz lepiej. Jazda jednośladem pomaga nam też utrzymać odpowiednią sylwetkę i może przyczynić się do zmniejszenia bólu kręgosłupa. Dodatkowo nie obciąża stawów.

    Jazda na rowerze poprawia wydolność organizmu

    Jazda na rowerze tak jak każda inna aktywność fizyczna jako trening aerobowy pomaga nam poprawić naszą wydolność. Dlatego jeżeli czujemy, że nie mamy kondycji, możemy wskoczyć w spodenki kolarskie i termoaktywny T-shirt i zacząć regularnie trenować. Dzięki jeździe na rowerze po pewnym czasie zauważymy, że łatwiej jest nam wykonywać czynności, które do tej pory sprawiały nam problem.

    Jazda na rowerze pomaga w odchudzaniu

    Bez wątpienia jazda na rowerze może pomóc nam zredukować zbędne kilogramy, dzięki czemu koszulki rowerowe będą się na nas prezentowały coraz lepiej. Oczywiście, aby schudnąć musimy być na tak zwanym deficycie kalorycznym. Dlatego łącząc aktywność fizyczną, taką jak jazda na rowerze z odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietą redukcyjną, możemy w stosunkowo krótkim czasie móc kupować ubrania w mniejszym rozmiarze. Dodatkowo rower jest dużo mniej obciążający niż na przykład bieganie. Dlatego aktywność ta może być po uprzedniej konsultacji z lekarzem dobrym rozwiązaniem na przykład dla osób z nadwagą.

    Jazda na rowerze wspomaga pracę serca

    Podczas jazdy na rowerze serce często bije szybciej, a więc podnosi się tętno, a krew krąży szybciej w naszych żyłach. Dzięki temu trenujemy cały układ krwionośny. Takie ćwiczenia przyczyniają się również do obniżenia pulsu spoczynkowego, który jest bardzo pożądany. Jazda na rowerze może być traktowana jako element profilaktyki chorób układu krążenia, ponieważ obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę, udar czy zawał.

    Jazda na rowerze wpływa na kondycję umysłu

    Jazda na rowerze tak jak każda aktywność fizyczna, powoduje zwiększone wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu pozwala nam się nie tylko dotlenić, ale i odprężyć. Regularne treningi wpływają również na pracę mózgu, czego konsekwencją jest lepsza pamięć czy usprawnienie procesu uczenia się.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza