Dlaczego nie lubię prasować? Zobacz czy popełniasz jeden z najczęstszych błędów!

    -

    Prasowanie sprawia Ci ogromną trudność? Wzdryga Cię na samą myśl o tym, że w Twojej szafie zalega stos pogniecionych ubrań? Byłabyś w stanie podjąć się zmywania naczyń przez wiele godzin, gdyby ktoś wykonał prasowanie za Ciebie?

    Pewnie często zdarza Ci się także, że rezygnujesz z zakupu ubrania tylko dlatego, że jest podatne na zagniecenia. Może warto zastanowić się, co sprawia, że tak bardzo nie lubisz prasować… Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej popełnianych błędów, które sprawiają, że prasowanie może stać się zmorą.

    Co za dużo, to niezdrowo – prasujesz wszystko na raz!

    Sama myśl o uruchomieniu żelazka i wyciagnięciu deski z szafy sprawia, że masz ochotę uciec. Odkładasz prasowanie tak długo, aż niewyprasowane ubrania przestają mieścić się w szafie. Mało tego, wstręt przed prasowaniem wręcz powoduje, że rezygnujesz z zakupu modnych ubrań tylko dlatego, że będą wymagały skrupulatnego prasowania. Wiele osób popełnia jeszcze gorszy błąd – prasuje w pośpiechu, przed samym wyjściem. Często kończy się to przypalonymi ubraniami lub brzydkimi zagnieceniami w widocznych miejscach. Wymienione zachowania sprawiają, że niechęć do prasowania pogłębia się i czasem przeradza w prawdziwy wstręt.

    Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest odpowiednie planowanie, segregowanie ubrań i zapewnienie sobie maksymalnego komfortu prasowania. Po pierwsze – nigdy nie prasuj kilkudziesięciu rzeczy na raz. Najlepiej rób to po każdym praniu. Jeżeli jednak wolisz prasować w większych partiach to podziel ubrania według rodzaju (sukienki, koszule, bluzki, spodnie itp.) i priorytetu (osobno te, których używasz na co dzień, osobno te noszone sporadycznie, pościele, firanki oraz rzeczy, których używasz raz, dwa razy w roku). Zaplanuj prasowanie w taki sposób, aby w każdej partii były 3 części: część 1 – rzeczy noszone na co dzień, część 2 rzeczy noszone sporadycznie i rzadko, część 3 – pościel, firanki i inne duże materiały. Rozłóż to wszystko na 3-4 razy. Pamiętaj, że podczas prasowania możesz słuchać radia lub oglądać mało angażujący program telewizyjny – na pewno uprzyjemni Ci to czas i złagodzi „ból prasowania”.

    001 1

    Nieodpowiednia deska utrudnia prasowanie zamiast go ułatwiać

    Deska do prasowania kojarzy Ci się z wielkim, nieporęcznym, ciężkim i zalegającym w szafie klockiem? Masz problem z wyciągnięciem jej z szafy, a rozkładanie jest prawie niemożliwe w pojedynkę? A może jest ona tak niestabilna, że strach postawić na niej plastikowy kubek, a co dopiero żelazko? Pewnie zdajesz sobie sprawę, że to właśnie deska jest jedną z głównych przyczyn Twojej niechęci do prasowania… Oczywiście może się też zdarzyć, że deska wcale nie jest ciężka, przy tym dosyć stabilna i estetyczna, ale mimo to niewygodnie Ci się na niej prasuje. Brakuje na niej miejsca, w którym odłożysz bezpiecznie żelazko, gniazdka z przedłużaczem, odpowiedniej powłoki ułatwiającej prasowanie czy antenki, dzięki której kabel nie będzie się plątał. W odpowiednią deskę warto zainwestować i wybrać taką, która spełni wszystkie wymagania i sprawi, że prasowanie będzie znacznie bardziej komfortowe.

    U osób, które nie lubią prasować najlepiej sprawdzą się deski wielofunkcyjne nazywane także systemami do prasowania. Posiadają one wszystkie możliwe funkcjonalności, które znacznie podnoszą komfort prasowania. Tego typu deski wykonane są z najtrwalszych materiałów, posiadają system odprowadzania pary, a nawet stację parową. Do tego typu należą m.in. deski z serii Air Board Active marki Leifheit. Są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach – od małych i kompaktowych, aż po największe i najbardziej rozbudowane systemy prasowania.

    Stare, zniszczone i brudne żelazko oraz brak odpowiedniego nawilżenia

    Jak już wspomniano komfort prasowania to podstawa! Bez niego nawet wielbiciel prasowania może się zrazić do tego obowiązku domowego. Oprócz deski bardzo ważnym elementem jest dobre i sprawne żelazko. Jest to sprzęt, w który warto zainwestować, tak aby służył nam przez długie lata. Pamiętajmy także, aby dbać o nie i nie dopuszczać do powstania na nim zniszczeń, rdzy czy trwałych plam. Źle konserwowane i nieczyszczone żelazko może uszkodzić nasze ubrania. Ponadto tańsze lub starsze modele nie posiadają funkcji parowych i nie mają możliwości zwilżenia ubrania w trakcie prasowania. Sprawia to, że używanie żelazka staje się bardziej uciążliwe, a ubrania nie są idealnie gładkie. Dlatego warto zaopatrzyć się w system do prasowania taki jak Air Active L Advanced od marki Leifheit. W jego skład wchodzi żelazko, aktywna deska do prasowania oraz stacja do ciśnieniowego prasowania parowego. Wszystkie elementy tego zestawu doskonale ze sobą współgrają.

    Zastosowane w systemie Air Active żelazko w połączeniu ze stacją parową umożliwiają bezpieczne prasowanie w wysokiej temperaturze i regulację poziomu aplikacji pary wodnej. Dzięki temu ubrania po prasowaniu są wyraźnie bardziej gładkie. Ponadto z systemem Air Active skracamy czas prasowania o prawie połowę.

    Prasujesz tradycyjnie, nie korzystasz z przydatnych akcesoriów

    Czasem zdarza się, że prasujemy na bieżąco, mamy idealną deskę, drogie i ekskluzywne żelazko, a mimo to prasowanie sprawia nam dużo problemu. Okazuje się, że przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być drobne niedogodności, które często bagatelizujemy, ale na dłuższą metę znacznie utrudniają nam życie. Należą do nich m.in.: prasowanie rękawów koszul czy delikatnych materiałów, plączący się kabel od żelazka oraz prasowanie w pozycji stojącej. Sklepy AGD oferują nam całe mnóstwo gadżetów, które znacznie ułatwiają prasowanie i niemalże likwidują wspomniane „drobne niedogodności”. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

    Osoby, które często prasują koszule powinny zaopatrzyć się w rękawnik umożliwiający idealne prasowanie rękawów koszul lub bluzek. Dzięki rękawnikowi w prostszy sposób dotrzemy do trudno dostępnych miejsc i wyprasujemy rękawy bez nieestetycznych zagnieceń.

    Przydatnym gadżetem jest także ściereczka do prasowania taka jak np. ściereczka Leifheit – do prasowania delikatnych materiałów. Delikatne materiały zaczynają się szybko i nieestetycznie świecić wskutek prasowania, ale dzięki ściereczce można temu zapobiec. Wystarczy położyć ją na prasowej powierzchni. Ściereczka do prasowania jest odporna na ciepło do temp. 200°C.

    Oprócz ściereczek do prasowania delikatnych tkanin takich jak jedwab, gumowe nadruki czy tkaniny garniturowe można wykorzystać także ochronne nakładki na żelazko. Aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo i wygodę podczas prasowania warto zaopatrzyć się w uchwyt na kabel do deski. Zapobiega on kontaktowi przewodu elektrycznego z gorącym spodem żelazka w trakcie prasowania. Wystarczy włożyć kabel w uchwyt, aby już więcej nie przeszkadzał.

    Więcej gadżetów przydatnych podczas prasowania znajdziesz na www.leifheitsklep.pl

    Kiedy uda Ci się wyeliminować wcześniejsze błędy pamiętaj o tym, że przy wszystkich porządkach domowych ogromną rolę odgrywają odpowiednie nastawienie i dobra organizacja pracy. Również przy prasowaniu bardzo ważne jest, aby zaplanować wszystko w taki sposób, aby czerpać radość i korzyści z jego efektów.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza