Bawełna to jeden z najważniejszych surowców dla przemysłu tekstylnego. Gości w szafach większości z nas, ponadto wykorzystywana jest do wyrobu pościeli, ręczników, dodatków do wystroju wnętrz i wielu innych przedmiotów codziennego użytku. Co sprawiło, że tkaniny bawełniane cieszą się taką popularnością na całym świecie?
Zalety ubrań bawełnianych
Tkaninę bawełnianą kojarzymy zazwyczaj z lekkim materiałem, na przykład na koszulki czy T-shirty, jednak w zależności od splotu, faktury, grubości i innych parametrów, wyróżniamy wiele jej rodzajów.
Jednym z nich jest na przykład denim (tak, prawdziwe „jeansy” to bawełna!), puszysta flanela, przewiewny i delikatny muślin, gładka popelina, batyst czy pościelowy perkal.
Jakie są główne zalety odzieży bawełnianej? Oto najważniejsze z nich!
Miękkość i wygoda
Tkanina bawełniana (sprawdź) jest miękka i przyjemna w dotyku, co sprawia, że ubrania z niej wykonane po prostu miło się nosi. Nie wyoborażamy sobie już codzienności bez wygodnych bluzek, bluz, sukienek czy spodni dresowych.
Bawełna nie podrażnia skóry, jest też materiałem hipoalergicznym, dlatego świetnie nadaje się dla alergików, a także osób ze skórą wrażliwą. Z tego powodu tkaniny bawełniane są tak chętnie stosowane przy produkcji odzieży i akcesoriów (pościele, narzutki, rożki) dla dzieci – tkanina bawełniana jest wyjątkowo dobrze tolerowana przez delikatną skórę maluszków.
Właściwości oddychające
Bawełna jest naturalnym materiałem, który pozwala na przepływ powietrza, dzięki czemu ubrania z niej wykonane są „oddychające” i pozwalają na zachowanie komfortu termicznego nawet w upalne dni. W przeciwieństwie do sztucznych materiałów (np. poliestru) z łatwością odprowadza pot, zapobiega powstawaniu odparzeń czy nieprzyjemnemu zapachowi ciała.
Trwałość i łatwość w pielęgnacji
Tkaniny bawełniane charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na rozciąganie, dlatego ubrania i akcesoria z nich wykonane mogą służyć właścicielowi przez lata.
Nie wymagają też specjalnej pielęgnacji czy konserwacji. Mogą być wielokrotnie prane w pralce i prasowane z zastosowaniem bardzo wysokich temperatur.
Bawełna organiczna – materiał przyjazny środowisku
Coraz większą popularnością cieszy się tak zwana bawełna organiczna. Co to oznacza, skoro sama tkanina bawełniana jest produktem naturalnym? Chodzi o sposób i warunki uprawy.
Bawełna organiczna jest uprawiana bez użycia szkodliwych związków chemicznych – rolnicy nie stosują na przykład pestycydów, herbicydów i nawozów sztucznych, aby poprawić wydajność hodowli, zamiast tego wspomagają ją naturalnymi sposobami, takimi jak użyźnianie gleby kompostem czy obornikiem.
Jakie są tego skutki? Przede wszystkim uprawa organicznej bawełny, w przeciwieństwie do tej konwencjonalnej, jest przyjazna dla środowiska!
Szkodliwe substancje, jakie wykorzystywane są przy uprawie tej drugiej, zanieczyszczają wody gruntowe i powietrze, co stanowi zagrożenie dla okolicznej (i nie tylko) flory i fauny, a także pracowników plantacji.
Ponadto tkanina z bawełny organicznej wykazuje jeszcze lepsze właściwości termoregulacyjne i hipoalergiczne niż ta tradycyjna. To sprawia, że jest często wybierana przez osoby z alergiami skórnymi.
Gdzie kupić tkaniny bawełniane dobrej jakości?
Sprawdzony sklep z tkaninami to gwarancja najlepszej jakości, trwałości i konkurencyjnych cen materiałów. Ogromny wybór tkanin na metry znajdziesz w Otula.pl! Oferta sklepu obfituje w tkaniny bawełniane, muślin bawełniany, bawełniany wafel, minky, a także setki innych produktów, takich jak velvet, ekoskóra, welur czy dzianiny.