Dlaczego witamina C jest tak ważna?

    -

    Prozdrowotne właściwości witaminy C są nie do przecenienia i nie do obalenia przez żadną teorię. Na szczęście znajduje się w wielu produktach, więc możemy z niej korzystać i cieszyć się lepszym zdrowiem. Sprawdźmy, w czym pomaga, gdzie ją znajdziemy i ile jej potrzebujemy.

    Witamina C odpowiada za wiele procesów życiowych jak przyswajanie żelaza. Odpowiednia dieta, czyli spożywanie warzyw i owoców, gwarantuje, że nie będziemy narzekali na jej brak. Warto też pamiętać, że witamina C bardzo często określana jest jako kwas askorbinowy i ten zapis często widnieje w składzie różnych leków.

    Najważniejsze właściwości witaminy C

    Kwas askorbinowy (czyli witamina C) to bardzo ważny związek przeciwutleniający, eliminujący z organizmu wolne rodniki. Ich nadmiar może wywoływać miażdżycę, raka i szybsze starzenie się. Na szczęście właściwości przeciwutleniające zawarte w witaminie C opóźniają starzenie się organizmu, działają też przeciwnowotworowo.

    Witamina C współpracuje z innymi witaminami, na przykład E, gwarantując kompleksową ochronę przed stresem oksydacyjnym (jest to obciążenie tlenowe). Witamina C uczestniczy też w metabolizmie tłuszczów, kwasów żółciowych, jak i cholesterolu. Ważny jest też jej udział w biosyntezie hormonów, na przykład noradrenaliny.

    Jakie są źródła witaminy C?

    Jak pisaliśmy na początku, najlepsze źródło witaminy C to warzywa i owoce. Najłatwiejszy do nich dostęp jest oczywiście w sezonie wegetacyjnym. Nie znaczy to jednak, że gdy zima i jesień w pełni, to jesteśmy na straconej pozycji, szczególnie że w sezonie chłodnym nie zwiększa się zapotrzebowanie na kwas askorbinowy.

    Zimą zamiast owoców i warzyw można zaś częściej sięgać po soki owocowe. Najlepsze są oczywiście źródła naturalne, a jak planujemy przyjmować suplementy, to wybierzmy raczej ekstrakty z owoców. Witamina C w tej postaci jest lepsza dla organizmu i lepiej przez niego wchłaniania niż ta w formie tabletek.

    Ile potrzebujemy witaminy C?

    Dzienne spożycie witaminy C to 75 mg dla dorosłej kobiety i 90 mg dla dorosłego mężczyzny. Nie oznacza jednak, że te wartości są stałe, bo są okresy, gdy to zapotrzebowanie wzrasta. Jest tak pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego, jak i choroby. Więcej witaminy C potrzebują też kobiety ciężarne i karmiące, osoby z nadciśnieniem tętniczym czy palacze tytoniu.

    Nie ulega wątpliwości, że brak witaminy C to poważne kłopoty dla naszego zdrowia, należy więc zawsze zadbać, by mieć ją na odpowiednim poziom. Na szczęście łatwo ją znaleźć w wielu produktach, także po okresie wegetacyjnym. Nie bagatelizujmy tego, bo tak mało wystarcza, by tak wiele zyskać to, co najważniejsze, czyli lepsze zdrowie.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza