Niedomyte naczynia, problem z pobieraniem wody lub uruchomieniem – to symptomy, które świadczą o tym, że doszło do awarii zmywarki. Jakie są najczęstsze przyczyny usterek, jak im zapobiegać lub i sobie z nimi radzić?

Najczęściej spotykane problemy ze zmywarką

Usterki pojawiające się w zmywarkach mogą być wynikiem wady fabrycznej sprzętu, błędów w użytkowaniu lub zbyt twardej wody. Często uszkodzenie jednego drobnego  elementu wpływa na pracę całego urządzenia. Bez względu na naturę zaistniałego problemu warto najpierw wyczyścić konkretne części znajdujące się w zmywarce, przede wszystkim filtr. Istotne jest prawidłowe podłączenie zmywarki, które wykona doświadczony fachowiec. Błędy przy montażu mogą być przyczyną poważnych awarii.  

1. Zmywarka się nie włącza

Jedną z najczęściej pojawiających się usterek jest problem z włączeniem zmywarki. Wynika to z uszkodzeń gniazda, kabli zasilających lub włącznika. Naprawa zmywarki w tym przypadku jest dość łatwa i tania – wystarczy wymienić elementy na nowe. Inaczej jednak wygląda sytuacja, kiedy awarii ulega panel sterujący znajdujący się w środku sprzętu. Jego usterki zazwyczaj związane są wypaleniem ścieżek oraz uszkodzeniem kondensatorów. 

2. Słabe płukanie naczyń

Za prawidłową pracę zmywarki w największej mierze odpowiada pompa myjąca. Jej awarię można rozpoznać poprzez nasilające się odgłosy przelewania wody. Taka usterka zmywarki sprawia, że na naczyniach po skończonym procesie zmywania, pozostają resztki jedzenia oraz inne osady. Słabe płukanie może być również skutkiem zepsutego spryskiwacza. Należy wtedy dokładnie sprawdzić działanie syfonu, płaszcza wodnego oraz filtra, a następnie wymienić wadliwą część.

3. Niedosuszone naczynia

Zadaniem zmywarki jest nie tylko mycie i płukanie, ale również dokładne suszenie naczyń. Niedosuszone talerze oraz sztućce zazwyczaj są wynikiem uszkodzenia grzałki, która odpowiada za wytwarzanie ciepła. Awarii może również ulec wentylator, którego główną funkcją jest rozprowadzenie powietrza po komorze zmywarki. Przy pojawieniu się takiej usterki warto sięgnąć po płyn nabłyszczający, który w efektywny sposób wspomaga suszenie bez względu na wnętrze urządzenia.

4. Zbyt krótki program

Za prawidłowe doprowadzenie wody w zmywarce odpowiada układ wodny złożony z rurek i wężyków. Zanieczyszczenia znajdujące się w tych częściach sprawiają, że woda nie może swobodnie spływać, co powoduje zacinanie się programu. Taka awaria zmywarki może być również wynikiem uszkodzonego przepływomierzu. Można temu zapobiec, umieszczając naczynia w przeznaczonych do tego miejscach. Niweluje to ryzyko pojawienia się usterek dotyczących krótkiego czasu trwania programów wbudowanych w danym sprzęcie.

5. Blokada drzwi

Kolejną awarią, z jaką mogą się spotkać właściciele zmywarki, są uszkodzone drzwiczki, których w żaden sposób nie można zamknąć. W tym przypadku należy sprawdzić wbudowany na stałe zaczep, który powinien być zawsze ustawiony w pionowej pozycji. Powodem takiej usterki może być również mocno zabrudzony zatrzask oraz blokada centrali zmywarki. Przy awarii drzwi zmywarki warto także sprawdzić mikroprzełącznik. Naprawa takiego elementu jednak jest dość skomplikowana, dlatego też usunięcie tego problemu należy pozostawić profesjonalnemu serwisowi.

6. Ciągłe pobieranie wody

Można wyróżnić cztery powody, przez które zmywarka ciągle pobiera wodę. Dzieje się tak przez błędne wskazania hydrostatu, wadliwy elektrozawór, problemy z wężem oraz uszkodzony moduł sterujący. Ta usterka zmywarki spowodowana jest przez źle działający hydrostat przyczynia się do nadmiernego wypełnienia komory, wskutek czego zmywarka nie rozpoczyna zmywania, a naczynia znajdujące się w środku pozostają brudne. Przy wymianie tego elementu odłącza się sprzęt od sieci elektrycznej oraz odpina główne przewody. Następnie w miejsce starego hydrostatu montowana jest nowa sprawna część.