Ręczniki mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego powinniśmy szczególnie dbać o to, by były zawsze świeże i wolne od wszelkich zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów i alergenów. Jak dbać o ręczniki i jakich zasad przestrzegać, by częste pranie nie wpłynęło niekorzystnie na ich jakość?

Dlaczego należy pamiętać o praniu ręczników

Łazienka, w której znajdują się ręczniki, nie wytwarza warunków, które sprzyjają długiemu zachowaniu świeżości – duża wilgotność powietrza sprawia, że w ręcznikach mogą rozwijać się bakterie. Tym bardziej ręczniki przyniesione z innych miejsc – z plaży, z basenu czy siłowni – są siedliskiem drobnoustrojów, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Częste pranie ich we właściwych warunkach to sposób na uwolnienie się od zanieczyszczeń i alergenów. Pozwala również dłużej zachować świetny wygląd i dobrą jakość ręczników.

Jaki środek do prania ręczników sprawdzi się najlepiej?

Kluczem do tego, by z pralki zawsze wyjmować czyste, świeże i pachnące ręczniki, jest właściwy dobór środka piorącegoDezynfekujące środki do prania Mr. ZIGGI to dobry wybór. Hipoalergiczny skład nie podrażnia wrażliwej skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Jego działanie jest skuteczne i bezpieczne jednocześnie. Proszki i płyny do prania Mr. ZIGGI aktywują swoje właściwości dezynfekujące w dużo niższych temperaturach niż inne produkty – wystarczy zaledwie 40 stopni Celsjusza, by przeprowadzić pełną dezynfekcję tkanin. W ten sposób częste pranie ręczników i ich dezynfekcja nie wpłyną negatywnie na jakość i nie przyspieszą procesu niszczenia. Delikatny skład jest także bezpieczny dla środowiska naturalnego – nie zawiera fosforanów i zeolitów, więc pomimo częstego wykonywania prania nie zagrażamy ekosystemowi wodnemu. Skoncentrowana formuła zapewnia wydajność, dzięki której standardowe opakowanie starczy na znacznie dłużej niż w przypadku innych proszków.

mr ziggi proszek

Jak powinno przebiegać pranie ręczników?

Ręczniki powinniśmy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej co trzy dni. Jednak jeśli nasza łazienka ma słaba wentylację i ręczniki schną bardzo wolno, powinniśmy prać je znacznie częściej. W przeciwnym razie staną się siedliskiem bakterii. W czasie choroby zaleca się wymianę ręczników nawet codziennie. Zanim wypierzemy ręczniki, musimy je wysuszyć – inaczej zaczną pleśnieć. Segregujemy je kolorami i wypełniamy nimi pralkę do połowy. Niektóre ręczniki, jak te wykonane z materiałów typu frotte, mogą znacznie zwiększyć swoją objętość podczas prania. Najlepiej prać ręczniki osobno, lecz jeśli nie masz takiej możliwości, nie łącz ich z ubraniami z wystającymi metalowymi elementami – mogą one pozaciągać nitki w ręczniku.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Częste pranie w wysokich temperaturach źle wpływa na jakość struktury włókien tkaniny. Dlatego powinniśmy używać takich produktów piorących, które nie wymagają takich warunków. Najlepiej prać ręczniki w 40 stopniach Celsjusza – to bezpieczna temperatura. Jeśli dobierzemy do tego proszek lub płyn do prania o działaniu dezynfekującym bez potrzeby używania wysokiej temperatury, możemy być pewni, że nasze ręczniki będą idealnie czyste i świeże, a częste pranie nie wpłynie negatywnie na ich stan.

Jak prać ręczniki – podsumowanie

Jakich zasad należy przestrzegać, by pranie ręczników przyniosło zamierzony efekt – czystość i wolność od drobnoustrojów, a także przedłużoną żywotność?

  • Pierzmy ręczniki często i w niskiej temperaturze.
  • Wybierajmy środki piorące o hipoalergicznym składzie i o działaniu dezynfekującym aktywującym się już w 40 stopniach Celsjusza.
  • Segregujemy je kolorami, suszymy przed włożeniem do pralki i uważamy, by nie wypełnić całego bębna pralki.

Trzymanie się tych kilku zasad sprawi, że będziemy mogli długo korzystać z czystych i świeżych ręczników!